انواع مدیریت

انواع مدیریت

پایگاه خبری دنیای برند، انواع مدیریت و وظایف هرکدام از مدیریت ها در سازمان برای بعضی افراد شاید سوال باشد که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.مدیریت جنبه های مختلفی دارد.بنابراین، مدیران سبک های مختلفی دارند و مدیریت انواع مختلفی دارد.

انواع مدیریت در ایران

شاید به عنوان فردی که در یک سازمان مشغول به کار هستید نام تعداد کمی از مدیریت قسمت های مختلف سازمان را شنیده باشید این به خصوص در در شرکت وسازمان های کوچک تر صادق است.در این مقاله به بررسی انواع مدیریت  وظایف هرکدام می پردازیم

مدیرکل

مدیر کل زمام دار کل سازمان می باشد و مسئول اصلی هدایت کل کارکنان ومدیران سازمان به سوی اهداف می باشد. مدیر کل موظف است بر کلیه عملیات تجاری شرکت خود از جمله عملکرد مالی و سرمایه گذاری آن نظارت کند.بخشی از وظیفه یک مدیر کل نظارت بر مدیران اجرایی و تفویض کار به آنها است.همچنین ممکن است از آنها خواسته شود که موقعیت ها و تحولات مشکل ساز را ارزیابی کرده و آنها را حل کنند.علاوه بر این، آنها باید اطمینان حاصل کنند که شرکت آنها دائماً به سمت اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود حرکت می کند.

مدیر اجرایی

از انواع مدیریت مدیر اجرایی می باشد.مدیر اجرایی یک رهبر ارشد است که بر تصمیمات توسعه ای، استراتژیک و مالی شرکت نظارت می کند. اهداف و بودجه بخش را تعیین می کنند، سیاست ها و رویه ها را اجرا می کنند، قراردادها و مذاکرات را مدیریت می کنند و تصمیمات پرسنل را مدیریت می کنند.یک مدیر اجرایی بر عملیات و فعالیت های یک بخش نظارت می کند و اطمینان حاصل می کند که همه چیز به خوبی اجرا می شود.

وظایف مدیر اجرایی
اجرای سیاست ها و رویه های بخش برای دستیابی به اهداف
تخصیص منابع و بودجه بخش
همکاری با سایر بخش های شرکت و مدیران آنها
رسیدگی به استخدام و اخراج کارکنان

مدیر استراتژی

از انواع مدیریت در ایران مدیر استراتژی می باشد.برای رشد یک شرکت، اهدافی برای رشد با حداقل ریسک باید تعیین شود.افرادی که وظیفه مشاوره در مورد بهترین روش دستیابی به این اهداف را دارند، مدیر استراتژی است.این متخصصان اهداف سازمان را ارزیابی می کنند، تعیین می کنند که کدام یک واقع بینانه هستند و با مدیران شرکت برای تدوین برنامه های عملی برای دستیابی به اهداف مذکور همکاری می کنند.مدیران استراتژی، پست‌های سطح ابتدایی یا میانی نیستند. آنها معمولاً مدیران ارشد رهبری را تشکیل می دهند یا مستقیماً به یکی گزارش می دهند.

وظایف مدیر استراتژی

کار با فناوری اطلاعات برای توسعه و پیاده سازی فناوری های جدیدی که می تواند کارایی فرآیندهای تجاری را بهبود بخشد
تدوین و اجرای برنامه های استراتژیک برای رشد یک سازمان، شامل اهداف بلند مدت، اهداف کوتاه مدت و تاکتیک های خاص برای رسیدن به آن اهداف.
هماهنگی با سایر بخش ها در سازمان برای اطمینان از تحقق اهداف
انجام تحقیقات برای شناسایی روندهای صنعتی که ممکن است بر دوام بلند مدت سازمان تأثیر بگذارد

مدیر فروش

از انواع مدیریت در ایران مدیر فروش می باشد.مدیر فروش کسی است که نمایندگان فروش را رهبری و نظارت می کند و عملیات فروش روزانه یک کسب و کار را اداره می کند.آنها بر استراتژی فروش نظارت می کنند، اهداف فروش را تعیین می کنند و عملکرد فروش را دنبال می کنندمدیر فروش یا مدیر بخش فروش مسئول نظارت بر عملیات روزانه در بخش فروش است.مدیر فروش حرفه ای است که مسئولیت موفقیت بخش فروش شرکت خود را بر عهده دارد.آنها اهدافی را برای تیم خود تعیین می‌کنند و گزارش‌های پیش‌بینی ماهانه را تهیه می‌کنند تا ببینند بر اساس آنچه در جریان‌های درآمد اتفاق می‌افتد، چقدر در دستیابی به آن اهداف و بودجه‌ها خوب عمل می‌کنند تا همه چیز ماه به ماه به‌آرامی پیش برود.

وظایف مدیر فروش

برنامه های فروش را برای کارکنان برنامه ریزی و هماهنگ می کند
بر کارکنان فروش محلی و منطقه ای نظارت می کند
برنامه های آموزشی فروش را اجرا می کند و زمینه های بهبود را مشخص می کند
تعیین اهداف فروش و اهداف سودآوری و شناسایی معیارهای پیشرو برای ردیابی پیشرفت به هدف
همکاری با بخش‌های دیگر، همکاری نزدیک با مدیران بازاریابی، و ارائه (و گاهی شکل‌دهی) تحقیقات بازار و سایر محتواها

مدیر بازاریابی

از انواع مدیریت مدیر بازاریابی می باشد.مدیر بازاریابی مسئول توسعه استراتژی های بازاریابی یک شرکت است.آنها بر روی تصویر بزرگ تمرکز می کنند و پرسنل بازاریابی را با اهداف بازاریابی و کسب و کار گسترده تر هماهنگ می کنند.مدیران بازاریابی مسئول استراتژی ها و فعالیت های بازاریابی و ارتباطات سازمان خود و همچنین برندسازی و تصویر کلی هستند.مدیر بازاریابی یکی از مهمترین نقش ها در یک سازمان است که اغلب مستقیماً به مدیر اجرایی گزارش می دهد و آنها معمولاً اعضای هیئت مدیره هستند.

وظایف مدیر بازاریابی

برنامه ریزی استراتژی های بازاریابی برای محصولات یا خدمات یک شرکت
ایجاد بودجه بازاریابی سالانه
رهبری بخش بازاریابی و ارائه ابزارهایی برای فعال کردن بخش برای عملکرد مؤثر
توسعه استراتژی های برند
انجام تحقیقات در مورد رقبا و بازار
نگهداری و ساخت صفحات شبکه های اجتماعی و وب سایت های بازاریابی شرکت

مدیر منابع انسانی

از انواع مدیریت مدیر منابع انسانی می باشد.مدیر منابع انسانی (HR) کسی است که بر عملکردهای اداری و سازمانی یک شرکت یا کسب و کار نظارت دارد.مدیر معمولاً ریاست بخش منابع انسانی را بر عهده دارد و آنها نقش مهمی را به عنوان پل ارتباطی بین مدیریت و کارکنان ایفا می کنند.

تا زمانی که یک شرکت کارکنان دارد، معمولاً به یک مدیر منابع انسانی برای نظارت بر استخدام، آموزش و سازماندهی و توسعه فرهنگ شرکت نیاز است.به عنوان یک مدیر منابع انسانی، معمولاً بسته به نوع سازمان و صنعتی که در آن کار می کنید، طیف گسترده ای از وظایف را انجام خواهید داد.

Types of management 01 - انواع مدیریتوظایف مدیر منابع انسانی

استخدام، مصاحبه و استخدام کارکنان جدید

نقش مدیر منابع انسانی تا حد زیادی به اندازه شرکت بستگی دارد.

در برخی از شرکت های کوچکتر، شما ممکن است به عنوان یک متخصص منابع انسانی خدمت کنید و بر کل حوزه منابع انسانی نظارت کنید.

  در شرکت‌های دیگر، ممکن است بیش از یک مدیر منابع انسانی در بخش منابع انسانی وجود داشته باشد که هر کدام تخصص خاص خود را دارند.

مدیر روابط عمومی

از انواع مدیریت در ایران مدیر روابط عمومی می باشد.مدیر روابط عمومی و ارتباطات یک متخصص اجرایی است که مسئولیت مدیریت بخش روابط عمومی در یک سازمان و همچنین مدیریت کارکنان مدیران روابط عمومی و ارتباطات را بر عهده دارد.  این مدیر باید با رسانه ها همکاری کند تا اطلاعات شرکت را منتشر کند و در عین حال از ثبات استراتژی ارتباطی آنها اطمینان حاصل کند.مدیر موظف است با ایجاد و حفظ جوامع آنلاین و مدیریت جامعه رسانه های اجتماعی، حامیان آنلاین را افزایش دهد.این مدیر همچنین باید با بخش بازاریابی همکاری کند تا برنامه های مربوط به تبلیغات، بازاریابی و تبلیغات را تدوین کند.

وظایف مدیر روابط عمومی

نظارت بر عملکرد تیم روابط عمومی

حفظ ارتباط با متخصصان رسانه

ترتیب مصاحبه برای تبلیغ محصولات و خدمات شرکت

واگذاری وظایف به گروه/تیم رسانه ای

مدیر عملیات

از انواع مدیریت مدیر عملیات می باشد.مدیر عملیات یک مدیر اجرایی است که مسئول مدیریت عملیات روزانه یک شرکت است، که ممکن است طیف گسترده ای از وظایف را بسته به صنعت و اندازه کسب وکار شامل شود.با این حال، به طور معمول، مدیر عملیات در بهبود بهره وری، تنظیم بودجه، و اجرای سیاست های کارکنان دخیل است.در یک سلسله مراتب سازمانی، مدیر عملیات به مدیر اجرایی (مدیرعامل)گزارش می دهد و یک مقام اجرایی استمدیران عملیات را می توان در بخش های خصوصی، دولتی، غیر انتفاعی یا دولتی یافت و عناوین شغلی بسته به صنعت ممکن است متفاوت باشد.

وظایف مدیر عملیات

مسئولیت مدیر عملیات این است که اطمینان حاصل کند اهداف و ماموریت کلی شرکت از طریق عملیات روزانه و تعاملات مشتری انجام می شود. وظایف و مسئولیت های اصلی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

بهبود کارایی هزینه عملیات تجاری خاص از طریق تخصیص منابع

ایجاد و نظارت بر معیارها و روش های ارزیابی کارکنان

انجام بررسی بودجه و گزارش یافته ها

اجرای، بازنگری و اصلاح سیاست ها و رویه های شرکت

شناسایی روش های مقرون به صرفه تر برای انجام تجارت، تنظیم و اجرای بودجه های بخش و شرکت، و پیش بینی تلاش ها

مدیر پروژه

از انواع مدیریت در ایران مدیر پروژه می باشد.یک مدیر پروژه حرفه ای است که پروژه ها را سازماندهی، برنامه ریزی و اجرا می کند در حالی که در چارچوب محدودیت هایی مانند بودجه و زمانبندی کار می کند.مدیران پروژه کل تیم ها را رهبری می کنند، اهداف پروژه را تعریف می کنند، با ذینفعان ارتباط برقرار می کنند، و یک پروژه را به پایان می رسانند.چه اجرای یک کمپین بازاریابی، ساخت یک ساختمان، توسعه یک سیستم کامپیوتری، یا راه اندازی یک محصول جدید، مدیر پروژه مسئول موفقیت یا شکست پروژه است.نقش مدیر پروژه فقط در مورد هر صنعتی مورد تقاضا است.

وظایف مدیر پروژه

یک پروژه معمولا به پنج مرحله مختلف تقسیم می شود: آغاز، برنامه ریزی، اجرا، و خاتمه.

در طول چرخه عمر پروژه یک پروژه، مدیر پروژه مسئول موارد زیر است:

تعریف محدوده پروژه

ماندن در برنامه

برنامه ریزی هزینه یک پروژه و پایبندی به بودجه

مدیریت منابع پروژه (شامل تیم ها و کارگران)

مدیر دانش

از انواع مدیریت در ایران مدیر دانش می باشد.مدیر دانش فردی حرفه ای است که مسئول نظارت بر ذخیره و توزیع دانش شرکت در یک شرکت است.هدف اصلی آنها حفظ پایگاه دانش شرکت و اطمینان از برقراری فرآیندهای توزیع مناسب است تا کارکنان ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت را در اختیار داشته باشند.این وظایف تضمین می کند که تمام دارایی های دانش یک شرکت به موفقیت و رشد کلی آن کمک می کند.

وظایف مدیر دانش

تشویق فرهنگ به اشتراک گذاری دانش و جریان کار مشترک بین بخش ها و تیم های پروژه

حصول اطمینان از اینکه کارکنان از فرآیندهای مدیریت دانش، از جمله هدف انجام این کار، مطمئن هستند

اطمینان از اینکه دانش صحیح به افراد مناسب می رسد و این اطلاعات به سرعت در فعالیت های تجاری اعمال می شود

ارائه مربیگری، آموزش و پشتیبانی مرتبط برای حمایت از فرهنگ مدیریت دانش

مدیر تدارکات

از انواع مدیریت در ایران مدیر تدارکات می باشد.یک مدیر تدارکات محصولات و خدمات را برای یک شرکت تامین می کند.آنها یک استراتژی خرید ایجاد می کنند که بودجه شرکت و لوازم ضروری را در نظر می گیرد و سپس فروشنده های مشابه را پیدا می کنند.  روز آنها شامل جلسات با مافوق، مانند مدیر ارشد مالی (CFO) یا مدیر ارشد عملیات (COO) است.به طور کلی، سرپرستان، مدیران تدارکات را موظف می‌کنند تا تامین‌کنندگانی را بیابند که تقاضاها را با قیمت مناسب برآورده کنند.در شرکت های بزرگتر، یک مدیر تدارکات ممکن است بر تیم کوچکی از خریداران نظارت کند.  در شرکت های کوچکتر، شرح شغل مدیر تدارکات احتمالاً شامل استراتژی و خرید می شود.

Types of management 02 - انواع مدیریتوظایف مدیر تدارکات

یک مدیر تدارکات، عرضه محصولات و خدمات شرکت را مدیریت می کند. وظیفه اصلی آنها اطمینان از شرکت یا سازمان، تامین محصولات با کیفیت و مقرون به صرفه در زمان معقول است. اگرچه مسئولیت های آنها بسته به نوع سازمان می تواند متفاوت باشد، مسئولیت های اصلی آنها عبارتند از:

برقراری ارتباط با کارکنان کلیدی شرکت برای تعیین نیازهای محصول و خدمات آنها

انجام کلیه فعالیت های تدارکاتی از جمله پیش صلاحیت، مذاکره قراردادهای تامین کننده، تهیه قراردادها و مدیریت مناقصه

ایجاد روابط قوی با ذینفعان تجاری و شرکای تامین استراتژیک برای بهبود تجارت

ایجاد خط مشی ها و رویه هایی برای مدیریت ریسک و کاهش آن

مدیر تولید

از انواع مدیریت مدیر تولید می باشد.یک مدیر تولید مسئول حصول اطمینان از این است که تولید محصولات تولیدی با بودجه و به موقع شروع و به پایان می رسد.آن ها برنامه ریزی، زمان بندی، هماهنگی و سازماندهی برنامه ها و فعالیت های مختلف تولید را انجام می دهند.مدیر تولید تضمین می کند که همه محصولات استانداردهای کیفی لازم را داشته باشند.این مدیران با استفاده از تکنیک ها و روش های مختلف، تولید و تولید یک سازمان را بالا می برند.

وظایف مدیر تولید

یک مدیر تولید علاوه بر نظارت بر فرآیند تولید و هماهنگی فعالیت ها و عملیات تولید، مسئول موارد زیر است:

ایجاد برنامه ای برای تولید

انتخاب تجهیزات، نگهداری و تعمیر آن

تعیین استانداردهای کیفیت

اطمینان از مقرون به صرفه بودن تولید و اقتصادی بودن فرآیند تولید

کاهش هزینه ها در خطوط تولید

حفظ کیفیت محصول براساس مدیریت

هم کاری با اعضای تیم برای تعیین و ارزیابی اهداف تولید

تعیین راه های بهبود بهره وری تولید

ایجاد انگیزه، حمایت و هدایت اعضای تیم

مدیر مالی

از انواع مدیریت مدیر مدیر مالی می باشد.مدیر مالی فردی حرفه ای است که مسئولیت نظارت بر سلامت مالی یک سازمان را بر عهده دارد.آنها مسئول ایجاد گزارش های مالی، توسعه و اجرای استراتژی های مالی و مدیریت سرمایه گذاری هستند.  مدیران مالی در محیط‌های مختلفی از جمله شرکت‌ها، سازمان‌های غیرانتفاعی و سازمان‌های دولتی کار می‌کنند.هدف اصلی یک مدیر مالی این است که ارزش سرمایه گذاری های یک سازمان را به حداکثر برساند و اطمینان حاصل کند که منابع مالی به مؤثرترین شکل ممکن استفاده می شود.  این شامل تجزیه و تحلیل داده های مالی و روندهای بازار، توسعه برنامه ها و بودجه های مالی و اتخاذ تصمیمات استراتژیک سرمایه گذاری است.  مدیران مالی همچنین با سایر اعضای تیم رهبری یک سازمان همکاری نزدیک دارند تا اطمینان حاصل کنند که اهداف مالی با اهداف و اهداف کلی سازمان همسو هستند.علاوه بر این، مدیران مالی مسئول مدیریت ریسک، اطمینان از رعایت مقررات و قوانین مالی و اطمینان از دقیق و شفاف بودن صورت‌های مالی هستند.

وظایف مدیر مالی

وظایف و مسئولیت های یک مدیر مالی بسته به سازمان و نقش خاص متفاوت است، اما به طور کلی شامل موارد زیر است:

برنامه ریزی و تحلیل مالی: مدیران مالی مسئول توسعه و اجرای برنامه ها و استراتژی های مالی هستند که به سازمان در دستیابی به اهدافش کمک می کند.

مدیریت سرمایه گذاری: مدیران مالی مسئول مدیریت سرمایه گذاری های سازمان و حصول اطمینان از همسویی تصمیمات سرمایه گذاری با اهداف و مقاصد سازمان هستند.

مدیریت ریسک: مدیران مالی مسئول شناسایی و مدیریت ریسک های بالقوه ای هستند که می توانند بر سلامت مالی سازمان تأثیر بگذارند.

حسابداری مالی و گزارشگری: مدیران مالی مسئول نظارت بر حسابداری و گزارشگری مالی هستند و از صحت صورتهای مالی و مطابقت با استانداردها و مقررات حسابداری اطمینان حاصل می کنند.

مدیریت جریان نقدی: مدیران مالی مسئول مدیریت جریان نقدی سازمان و اطمینان از وجود نقدینگی کافی برای انجام تعهدات مالی هستند.

انطباق و مقررات: مدیران مالی مسئول اطمینان از رعایت مقررات و قوانین مالی سازمان هستند.

مدیر فناوری اطلاعات

از انواع مدیریت در ایران مدیر فناوری اطلاعات می باشد.مدیران فناوری اطلاعات برای موفقیت یک سازمان بسیار مهم هستند زیرا آنها مسئول مدیریت فناوری است که کسب و کار را هدایت می کند.آنها اطمینان حاصل می کنند که زیرساخت های فناوری اطلاعات سازمان آماده و راه اندازی شده است و کارمندان را قادر می سازد کارهای خود را انجام دهند و به سازمان در دستیابی به اهداف خود کمک می کنند. بدون یک مدیر فناوری اطلاعات کارآمد، یک سازمان ممکن است از طیف وسیعی از مسائل مانند خرابی سیستم، نقض امنیت و عدم مقیاس‌پذیری رنج ببرد، که همگی می‌توانند بر نتیجه سازمان تأثیر بگذارند.علاوه بر این، مدیران IT همچنین مسئول اطمینان از به روز ماندن سازمان با آخرین پیشرفت های فناوری هستند.آنها مناطقی را شناسایی می کنند که در آن فناوری جدید می تواند برای بهبود کارایی و ساده کردن فرآیندها پیاده سازی شود، که می تواند به سازمان در صرفه جویی در زمان و هزینه کمک کند.مدیران فناوری اطلاعات همچنین می‌توانند با معرفی فناوری‌های جدیدی که می‌تواند به آن برتری نسبت به رقبای خود بدهد، به سازمان کمک کنند تا در رقابت باقی بماند.

وظایف مدیر فناوری اطلاعات

وظایف و مسئولیت های یک مدیر فناوری اطلاعات بسته به اندازه و صنعت سازمان می تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی، مسئولیت های یک مدیر فناوری اطلاعات عبارتند از:

مدیریت زیرساخت فناوری اطلاعات: مدیر فناوری اطلاعات مسئولیت نظارت بر زیرساخت های فناوری اطلاعات سازمان شامل سخت افزار، نرم افزار، شبکه ها و سرورها را بر عهده دارد.  آنها اطمینان می دهند که سیستم های IT سازمان به خوبی و ایمن کار می کنند.

مدیریت تیم: مدیر فناوری اطلاعات مسئول مدیریت تیمی از متخصصان فناوری اطلاعات، از جمله استخدام، آموزش و ارزیابی اعضای تیم است.

بودجه بندی و تخصیص منابع: مدیر فناوری اطلاعات مسئول بودجه بندی و تخصیص منابع برای پروژه های فناوری اطلاعات است.

مدیریت پروژه: مدیر فناوری اطلاعات مسئولیت مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات از جمله برنامه ریزی، اجرا و تحویل را بر عهده دارد.

مدیریت امنیت: مدیر فناوری اطلاعات مسئول اطمینان از ایمن بودن سیستم های فناوری اطلاعات سازمان است.

مدیریت فروشنده: مدیر فناوری اطلاعات مسئول مدیریت روابط با فروشندگان فناوری اطلاعات و ارائه دهندگان خدمات است.

برنامه ریزی استراتژیک: مدیر فناوری اطلاعات مسئول همسویی استراتژی فناوری اطلاعات سازمان با اهداف استراتژیک کلی آن است.

مدیر تحقیق وتوسعه

از انواع مدیریت در ایران مدیر تحقیق وتوسعه می باشد.مدیران تحقیق و توسعه محصولات و خدمات جدید را برای سازمان ها کشف و توسعه می دهند.آنها فناوری ها، فرآیندها و مدل های تجاری جدید را تحقیق، نمونه سازی و آزمایش می کنند.تحقیق و توسعه اغلب منجر به دانش بیشتر از علم و تجارت می شود که به نوبه خود می تواند محصولات جدیدی تولید کند که این اطلاعات را به کار گیرند.چنین فعالیتی اغلب توسط تیمی از کارمندان به رهبری مدیر تحقیق و توسعه تکمیل می شود. این شخص معمولاً نظارت فنی را انجام می دهد و اهداف برنامه را برای شرکت هایی مانند آزمایشگاه های داروسازی، تأسیسات تولیدی و شرکت های مهندسی برآورده می کند.او ممکن است خطوط تولید موجود را بهبود بخشد، روش هایی را برای نظارت بر محصولات فعلی اجرا کند و همچنین پیشنهادات محصول جدید را بر اساس روندها و تحقیقات بازار ارائه دهد.

وظایف مدیر تحقیق توسعه

مدیر تحقیق و توسعه برنامه های تحقیق و توسعه را برای برآوردن نیازهای سازمانی و سرمایه گذاری بر محصولات جدید بالقوه مدیریت و هدایت می کند.

روش ها و تکنیک های تحقیق و توسعه را توسعه و اجرا می کند.

مدیر تحقیق و توسعه بودن بر پروژه های تحقیقاتی پیچیده نظارت می کند، نتایج را تجزیه و تحلیل می کند و بر اساس یافته ها توصیه هایی را ارائه می دهد. دامنه پروژه های تحقیقاتی را ارزیابی می کند و اطمینان حاصل می کند که آنها به موقع و در حد بودجه هستند.

مدیر تحقیق و توسعه کارکنان زیرمجموعه را در عملکرد روزانه شغل خود مدیریت می کند.

مدیر برنامه ریزی

از انواع مدیریت مدیر برنامه ریزی است .مدیر برنامه ریزی فردی است که مسئول هماهنگی یک پروژه تا تکمیل آن است. نقش آنها در یک پروژه ممکن است شامل برنامه ریزی مراحل پروژه، حصول اطمینان از انطباق با همه کدها و مقررات و نظارت بر تیم تعیین شده باشد. مدیران برنامه ریزی می توانند برای یک کسب و کار حیاتی باشند، زیرا تکمیل موفقیت آمیز پروژه ممکن است به آنها بستگی داشته باشد.

وظایف مدیر برنامه ریزی

نقش ها و مسئولیت های یک مدیر برنامه ریزی بسته به موقعیت مکانی و ماهیت کسب و کار می تواند متفاوت باشد. در زیر برخی از مسئولیت های یک مدیر برنامه ریزی آورده شده است:

تعیین اهداف

یک مدیر برنامه ریزی می تواند قبل از شروع هر کاری، اهداف و مقاصد روشنی را تعیین کند.

این اهداف می توانند اجرای پروژه را راهنمایی کنند و همچنین می توانند در طول ارزیابی کمک کننده باشند.

  سازمان همچنین ممکن است انتظار داشته باشد که مدیر برنامه ریزی در پایان پروژه به تمام اهداف خود دست یابد.

برنامه ریزی کار طبق قرارداد

یکی از مسئولیت های کلیدی یک مدیر برنامه ریزی می تواند سازماندهی و برنامه ریزی کار برای برآوردن الزامات قرارداد باشد.

  یک مدیر برنامه ریزی ممکن است این کار را با طراحی یک جدول زمانی در شروع هر مرحله پروژه انجام دهد.

پروژه هایی که به موقع تکمیل می شوند می توانند مشتریان کسب و کار را افزایش دهند و مدیر ممکن است پروژه های بیشتری را به آنها اختصاص دهد.

مدیر کنترل کیفیت

از انواع مدیریت در ایران مدیر کنترل کیفیت می باشد.یک مدیر کنترل کیفیت، که مدیر تضمین کیفیت نیز نامیده می شود، ناظری است که کارکنان و مراحل درگیر در فرایندهای تولید را تحت نظر دارد.این فرد اطمینان حاصل می کند که محصولات یک شرکت استانداردهای کیفیت بالایی دارند و آماده فروش یا توزیع هستند.در حالی که مدیران کنترل کیفیت می توانند در صنایع مختلفی کار کنند، از داروسازی گرفته تا خرده فروشی، بسیاری از آن ها در تولید کار می کنند.

وظایف مدیر کنترل کیفیت

مدیران کنترل کیفیت اطمینان حاصل می کنند که محصولات ایمن و باکیفیت هستند و هیچ نقصی ندارند.

در حالی که وظایف شغلی خاص آن ها به شرکت و صنعت بستگی دارد، مسئولیت های مشترک عبارتند از:

استخدام و آموزش کارکنان کنترل کیفیت

نظارت و راهنمایی تکنسین ها، بازرسان کنترل کیفیت و سایر کارکنان

درک استانداردها و مشخصات محصول و ارتباط آن ها با تیم های تولید

ایجاد سیاست ها و رویه های کنترل کیفیت

بررسی، پذیرش یا رد محصولات نهایی

تضمین فرآیندهای تولید با رعایت مقررات قانونی و زیست محیطی

یافتن راه هایی برای بهبود فرآیند تولید تا شرکت بتواند منابع را به حداکثر برساند و محصولات بهتری تولید کند.

مستندسازی یافته ها و تغییرات گردش کار و ارائه گزارش ها

ملاقات با سایر مدیران، بازرسان، حسابرسان، مشتریان و ذینفعان

مدیر نوآوری

از انواع مدیریت در ایران مدیر نوآوری می باشد.مدیر نوآوری حرفه ای است که مسئول اجرای استراتژی های خلاقانه برای ایجاد محیط کاری است که از فناوری، فرآیندها و عملیات به روز و نوآورانه استفاده می کند.  آنها به کارکنان سازمان خود آموزش می دهند تا مهارت های خلاقیت را توسعه دهند، که ممکن است فرهنگ شرکتی را ایجاد کند که بر یافتن راه حل های منحصر به فرد برای مشکلات تمرکز دارد.اغلب، مدیران نوآوری برنامه ها و رویدادهای شرکت را توسعه می دهند که به کارکنان اجازه می دهد تا مزایای نوآوری را همراه با پیشرفت های اخیر در صنعت خود بررسی کنند.یک مدیر نوآوری مسئول هدایت و مدیریت نوآوری شرکت است.وظیفه او این است که از موتور نوآوری مراقبت کند و با تغذیه ایده ها و مشکلات آن را ادامه دهد.هدف نهایی یک مدیر نوآوری ارائه طرح های نوآوری موفق است که ارزش تجاری مستمر برای شرکت فراهم می کند.

این امر مستلزم انواع تعهدات خاص از جمله موارد زیر است:

جستجو و تحلیل فرصت های بازار با کارگران، مشتریان و بازار

پرورش فرهنگ نوآوری

ترویج جعبه ابزار نوآوری

هدایت فرآیند تصمیم گیری که منجر به تبدیل ایده ها به طرح های نوآورانه می شود

توسعه تخصص، ذهنیت و ظرفیت های مورد نیاز برای دستیابی به اهداف نوآوری

وظایف مدیر نوآوری

مدیران نوآوری دارای طیف گسترده ای از مسئولیت ها هستند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

تعیین اهداف و معیارهایی برای اندازه گیری پیشرفت در حوزه های اصلی تمرکز شرکت

تجزیه و تحلیل داده ها برای شناسایی فرصت های بهبود در فرآیندهای موجود

همکاری نزدیک با طراحان، مهندسان و سایر اعضای تیم برای توسعه ایده های جدید یا بهبود ایده های موجود برقراری ارتباط منظم با مدیران ارشد در مورد وضعیت پروژه ها و چالش های پیش روی شرکت

مدیر محصول

از انواع مدیریت در ایران مدیر محصول می باشد مدیر محصول حرفه ای است که استراتژی، نقشه راه، ویژگی ها و موفقیت یک محصول را تعریف می کند.آنها به تعیین اهداف و ایجاد انگیزه در تیم محصول متشکل از مهندسان، طراحان، بازاریابان و محققین کمک می کنند، با دغدغه اصلی اطمینان از اینکه یک محصول راه اندازی شده و به عملکرد خوبی در بازار ادامه می دهد.مدیران محصول از روندها و رفتارهای تجاری و مصرف کننده که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر محصول یا شرکت تأثیر می گذارد، در راس آنها قرار می گیرند.مدیران محصول اغلب با مدیران پروژه اشتباه گرفته می شوند، اما این کاملاً درست نیست.  تفاوت اصلی در میزان مسئولیت و پاسخگویی این دو نقش است.  اگر شخصی در طول توسعه محصول اشتباه جدی کند، معمولاً با مدیر محصول متوقف می شود.

وظایف مدیرمحصول

تجزیه و تحلیل، درک و ارائه نیازهای کاربر

نظارت بر چشم انداز بازار برای توسعه تحلیل رقابتی

تعریف چشم انداز برای یک محصول، مانند نقشه راه چند ساله توسعه، بسته بندی، راه اندازی و گسترش آن

مدیر محصول در تقاطع بین تجارت و فناوری می نشیند و به عنوان فرد میانی بین این دو کار می کند.

وظیفه آنها ترجمه اهداف تجاری به تیم های مهندسی و گزارش پیشرفت توسعه محصول به مافوق است.این باعث می شود کار ساده به نظر برسد، اما نشستن در تقاطع شامل مجموعه ای از کارها، ابزارها، روابط و استراتژی ها است.

برای مطالعه مقالات توسعه برند و تئوری های مدیریت به جستجوگر دانش مراجعه کنید.

این مطلب، خبر آگهی است و پایگاه خبری دنیای برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

همچنین ببینید

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی باعث کاهش دستمزدهاست

پایگاه خبری دنیای برند، تحقیقات بانک مرکزی اروپا نشان داد رشد سریع استفاده از هوش …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x