عباس هاشمی با اشاره به وضعیت تولید لوازم خانگی کشور اظهار کرد: تولید لوازم خانگی در کشور خوب است اما به دلایل مختلف رکود در بازار این صنعت حاکم است. دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران افزود: به علت مشکلات اقتصادی و پایین آمدن سطح معیشت مردم، واحدهای تولیدی به سمت فروش‌های مدت‌‌‌دار روی آورده‌اند که با این روش، تامین هزینه‌‌‌های تولید با سختی انجام می‌شود. وی با اشاره به سیاست‌‌‌های انقباضی بانک‌ها و محدودیت منابع ریالی بیان کرد: تسهیلات به راحتی در اختیار واحدهای تولیدی قرار نمی‌گیرد و فرآیند آن بسیار طولانی و سخت شده است که به نظر می‌رسد این مساله به علت نبود منابع کافی باشد. هاشمی قیمت‌گذاری دستوری را یکی از معضلات تولیدکنندگان لوازم خانگی عنوان کرد و گفت: با توجه به نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت ارز این مساله آسیب‌‌‌های جدی به تولیدکنندگان وارد می‌کند ضمن اینکه تورم نیز مشکلات خاص خود را برای تولیدکنندگان دارد.

وی همچنین به مشکل تامین مواد اولیه واحدهای تولید لوازم خانگی اشاره کرد و بیان کرد: با وجود اینکه تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه از بورس دچار معضل هستند اما این مواد در بازار آزاد موجود است و تولیدکنندگان بخشی از مواد اولیه موردنیاز خود را به جای تهیه از بورس از بازار آزاد خریداری می‌کنند. دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران بیان کرد: بازار لوازم خانگی در خارج از کشور یک بازار کاملا رقابتی است و قیمت در این بازار بسیار مهم است؛ صادرکننده وقتی مجبور است با وجود تمام هزینه‌‌‌ها، ارز حاصل از صادرات خود را با قیمت نیمایی و ارزان‌تر از بازار آزاد عرضه کند بنابراین با توجه به مشکلات مختلف، امکان صادرات پایدار را از دست می‌دهد. وی افزود: اگرچه اکنون سالانه حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون دلار‌‌‌ صادرات لوازم خانگی انجام می‌شود اما این رقم بسیار ناچیز است در حالی که ظرفیت بازارهای منطقه از جمله عراق و کشورهایی مانند روسیه برای جذب لوازم خانگی ایران بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانید:
توانمندی آذربایجان شرقی در تولید لوازم خانگی تحت یک برند
پایگاه خبری دنیای برند را در اینستاگرام دنبال کنید

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران بیان کرد: الان با توجه به جنگ روسیه و اوکراین و از بین رفتن تقریبی محدودیت استانداردهای اروپایی از سوی روسیه برای واردات برخی محصولات، ظرفیت خوبی برای صادرات لوازم خانگی به این کشور برای ما فراهم شده است و در کنار ظرفیت صادراتی که به کشورهای عراق و افغانستان برای صادرات لوازم خانگی داریم می‌توانیم در توسعه صادرات لوازم خانگی به روسیه هم تلاش کنیم و بازار روسیه فرصتی مناسب برای توسعه صادرات لوازم خانگی ایرانی به این کشور است.

منبع: فارس