345053 - مدرس خیابانی؛ یک انتخاب مناسب و کارآمد

مدرس خیابانی؛ یک انتخاب مناسب و کارآمد

پایگاه خبری دنیای برند، نهاد دولت درایران نسبت به همتاهای خود درشمار قابل اعتنایی از کشورهای جهان نهادی بزرگ و دارای اختیارات و وظایف گسترده‌ای درامور اقتصادی است.

دولت برای انجام وظایف قانونی خود مطابق قانون اساسی و قانون‌های عادی از چندین زیرمجموعه به اسم وزارتخانه استفاده می‌کند تا فعالیتهای گوناگون را به فرجام خوش برساند . فعالیت‌های بازرگانی داخلی و بازرگانی خارجی و نیز فعالیتهای صنعت و معدن از جمله فعالیتهایی است که سیاستگذاری انها از سوی دولت ووزارتخانه‌های تعریف و تاسیس شده در قانون انجام می‌شود. در گذشته‌ای نه چندان دور دولت برای انجام وظایف و سیاستگذاری در فعالیتهای یادشده ۴ وزارتخانه داشت که در پویش زمان اکنون همه آن وظایف در وزارتخانه صنعت معدن و تجارت  تجمیع شده است. با توجه به توقعات شهروندان و نهادهای بالادستی برای تنظیم بازار کالاها ، رشد و قابلیت رقابتی کردن تولید صنعتی و نیز ایجاد اشتغال ، این وزارتخانه در میان نهادهای حاکمیتی نقش و سهم قابل توجهی دارد. بدیهی است که مدیریت عالی اداره وزارتخانه‌ای با این میزان گستردگی فعالیتها و نیز لزوم  سیاستگذاری‌ها باید دراختیار فردی  باشد که نخست  در هر دو بخش تولید صنعتی و نیز تجارت دارای تجربه باشد و همچنین با  زیر و بم وپیچ و خم این وزارتخانه نیز آشنایی کافی داشته باشد. بررسی تاریخ کوتاه فعالیتهای وزارت صمت از زمان  تاسیس تا امروز که دوره بلندی نیست نشان می‌دهد برخی از وزیران پیشین در بخش تولید صنعتی و معدنی سابقه کار و تخصص داشتند اما با فعالیت بازرگانی ناآشنا بودند و برخی برعکس.

اینک  و در بدترین روزهای فعالیتهای اقتصادی کشور ،  به هر دلیل رییس جمهور محترم باید فردی را جانشین وزیر سابق می‌کرد تا بتواند این وظیفه دشوار را با کارآمدی انجام داده و مانع از رخوت و سستی در مجموعه و اداره‌های کل و سازمانها و شرکتهای بزرگ این وزارت شود .  وقتی رسانه‌ها خبر دادند که سکان اداره کشتی صنعت معدن و تجارت  از سوی رییس جمهور محترم  به آقای حسین مدرس خیابانی سپرده شده است بسیاری از فعالان صنعت و بازرگانی در ایران این انتخاب را بهترین انتخاب دانسته و آرامش پیدا کردند و خیالشان آسوده شد که در مدت باقی‌مانده از فعالیتهای دولت دوازدهم این بخش از فعالیتها با سیاستهای درست و کارآمد روی ریل کارآمدی قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه نگفتن واقعیت‌های موجود به صرف اینکه برخی ممکن است تصورات نادرست داشته باشند، در این روزهای دشوار قابل قبول نیست و باید از خوبی‌ها نیز گفت و با توجه به اینکه  نگارنده بیش از ۲۰ سال است  با فعالیت‌ها و کارنامه کاری سرپرست محترم وزارت صنعت ، معدن، تجارت آشنایی دارم، برخی نکات را  یادآوری می‌کنم. نکته نخست این است که مقام معرفی شده خوشبختانه سابقه حضور مناسب در بخش بازرگانی و حضور قوی در اداره بنگاههای بزرگ صنعتی را در کارنامه‌اش دارد. این ویژگی است که  واجد صلاحیت بودن ایشان را برای فعالان هر دو بخش مفید وقابل قبول می‌کند. از سوی دیگر به دلیل فعالیت در بدنه ومدیریت‌های مختلف وزارتخانه و نیز وزارتخانه‌های پیشین موجب شده است  به خوبی با پیچیدگی سیاستگذاری در این نهاد آشنایی پیدا کند که این نیز یک مزیت بزرگ است. واقعیت این است که در مدت ۳۵ سال فعالیتم در صنعت راهبردی شکر با وزیران و معاونان و مدیران ارشد پرشماری دراین نهاد و نهادهای پیشین همکاری کرده و آشنا شده‌ام و نیک می‌دانم داوری کردن نیز کار آسانی نیست ، اما با جرات می‌گویم انتخاب صورت پذیرفته برای اداره صنعت معدن و تجارت کشور یکی از  بهترین انتخاب‌های ممکن بوده است. فعالان صنعتی و تجاری قابل اعتنایی در ساعتهای گذشته همین  نکات را یادآوری  کرده و به من شجاعت دادند تا این نوشته را تهیه کنم و  امیدوارم هرچه زودتر ایشان به مجلس معرفی شود تا با عنوان وزیر، توانایی بیشتری برای انجام فعالیت داشته باشند.  یکی دیگر  از ویژگی‌های بارز آقای مدرس خیابانی به گواه شناخت کسانی که او را می‌شناسند، پاک دستی ایشان است که یک مزیت غیر قبل انکار به حساب می‌آید و موجب اطمینان خاطر خواهد شد. علاوه بر این وی درهمین مدتی که در منصب  قائم مقام وزیر در امور بازرگانی فعالیت کرده نشان داده است؛ درک دقیق و عمیقی از فایده همکاری واقعی  دولت با تشکل‌ها دارشته و نسبت به این همکاری اعتقاد راسخ دارد. در همین مدت و در جمع‌های تشکلی، شمار قابل اعتنایی از تشکل‌های صنایع غذایی و نیز بنگاههای بزرگ از حُسن نیت و باور کارشناسانه اقای مدرس خیابانی به مشارکت دادن بخش خصوصی و تشکل‌ها در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیریها گفته‌اند

بیشتر بخوانید:
بهره برداری همزمان 11 طرح صنعتی در استان های اردبیل، قزوین و خوزستان

از ویژگیهای دیگر سرپرست وزارت صمت که یک سرمایه اجتماعی با ارزش است اخلاق خوب ومداراجویانه و شرح صدر است که می‌تواند در پیشبرد امور بسیار چاره‌ساز باشد. با توجه به کارنامه و برنامه و تجربه سرپرست محترم  وزارت صنعت، معدن و تجارت، با جرات می‌توانم بگویم یکی از ورزیده‌ترین افراد برای اداره این نهاد انتخاب شده است. با توجه به اینکه این نهاد درسیاستهای اقتصادی و نیز رشد و توسعه تولید ناخالص داخلی و نیز صادرات به مثابه نیازهای امروز و فردای ایران یک سازمان بسیار با اهمیت است، حضور سرپرست تازه منصوب‌شده برای شکل دادن به این نهاد و پی‌ریزی یک وزارتخانه کارآمد بسیار موثر خواهد بود.

پایان

همچنین ببینید

موسسه سفیر

قبل از ثبت‌نام در موسسه سفیر لازم است بدانید!

پایگاه خبری دنیای برند، سفیر، نامی آشنا برای زبان‌آموزان است. ما در این مقاله با آموزشگاه …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x