ثبت انجیر استهبان

ثبت انجیر استهبان به عنوان میراث جهانی کشاورزی

پایگاه خبری دنیای برند، عضو هیئت علمی موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: باغ‌های انجیر دیم استهبان رسما به عنوان چهارمین میراث کشاورزی با اهمیت جهانی (GIAHS) در ایران، به ثبت خواهد رسید.

جانعلی بهزاد نسب در دیدار با رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه موسسه متبوع وی نقطه تماس فائو در زمینه ثبت نظام‌های میراثی کشاورزی با اهمیت جهانی (GIAHS) تاکنون موفق به ثبت سه نظام شده است، عنوان کرد: آخرین مرحله بازدید نماینده سازمان خواروبار کشاورزی (فائو) از “نظام باغات انجیر دیم استهبان” در دهه اول خرداد ماه انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، به گفته او؛ اولین نظام میراثی ثبت شده ایران تولید کشاورزی در کاشان با استفاده از آبیاری قنات است و تولید انگور در دره جوزان ملایر و تولید زعفران با آب قنات در روستای سنو شهرستان گناباد استان خراسان رضوی دومین و سومین نظام‌های ثبت شده هستند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه امیدوار است با ثبت نظام باغات انجیر دیم استهبان به عنوان میراث کشاورزی با اهمیت جهانی مزایای آن به جوامع محلی بازگردد، اظهار کرد: فائو برای این که نظام‌های میراثی که واجد ارزش های تاریخی در کشورها هستند از شرایط تغییر و تحولات اقلیمی و شهرسازی و تبدیل اراضی کشاورزی به کاربری‌های دیگر تا حدی صیانت شوند آنان را به عنوان میراث کشاورزی با اهمیت جهانی به ثبت می‌رساند.

او با بیان اینکه کشور های چین، کره جنوبی و ژاپن در اجرای این برنامه جهانی پیشرو هستند و کشور چین بیشترین میراث کشاورزی با اهمیت جهانی ثبت شده را دارا است، عنوان کرد: حدود ۳۸ کشور در این برنامه مشارکت دارند و هدف این است که یک نظام کشاورزی که ریشه در تاریخ یک منطقه دارد و امروزه هم همچنان در معیشت مردم تاثیرات خودش می‌گذارد شناسایی کنند و بر اساس یک برنامه عملیاتی که برای آن تهیه می شود بتوانند از آن صیانت کنند.

به گفته بهزاد نسب؛ این نظام ها ویژگی‌های خاصی مثل ریشه در تاریخ، فرهنگ، فناوری، فولکلور جامعه، مناسبات اجتماعی و انسانی، خوراک، پوشاک و نظایر آن منطقه را دارا هستند و در واقع با زندگی و حیات و ممات مردم عجین هستند و در شرایط فعلی هم کارکرد اقتصادی خودشان را حفظ کرده‌اند.

او با این توضیح که ثبت جهانی به مفهوم توافق دولت کشور با سازمان خواربار جهانی به منظور صیانت و بهره‌برداری پایدار و توسعه‌ بهره‌برداری‌ها برای نشان دادن دادن تشخص جایگاه و ارزش‌های وجودی این نظام در سطح ملی و بین‌المللی است، افزود: این موضوع برای نشان دادن همکاری‌های متقابل و اجرای برنامه‌ها تازه شروع کار خواهد بود.

پایگاه خبری دنیای برند را در اینستاگرام دنبال کنید

عضو هیات علمی موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: نظام‌های میراثی کشاورزی با اهمیت جهانی در واقع یک تصمیم ملی و یک اراده‌ی فراگیر ملی برای صیانت پایدار از آن نظام های کشاورزی با استفاده از کمک‌های فائو است.

بهزادی نسب اضافه کرد: کمک‌های فائو می‌تواند در قالب اعزام کارشناسان خارجی به کشور برای ارائه آموزش‌های لازم در موضوعات مورد نظر یا دعوت از کارشناسان و کشاورزان به کشورهای مختلف برای فراگیری و یا می‌تواند با ابزار های جهانی که در دست دارند به توسعه‌ی گردشگری کمک کنند.

به بیان او؛  GIAHS به نوبه خود یک برند و فرصت بین‌المللی است که می توان از ظرفیت کشورهایی که علاقه‌مند به مصرف محصولات با کیفیت و دارای نظارت بین‌المللی و دارای استانداردهای لازم هستند بهره برد.

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

برند تولیدکننده دستمال کاغذی

تعطیلی ۱۰ برند تولیدکننده دستمال کاغذی در کرمان

پایگاه خبری دنیای برند، رئیس انجمن صنعت پخش استان کرمان گفت: به دلیل ناآشنایی با …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x