فرش همدان

فرش همدان در راه جهانی شدن/ ثبت سه برند

پایگاه خبری دنیای برند، سال ۹۹ چهار برند بین‌المللی فرش همدان ثبت شد و ثبت سه برند دیگر را در دستور کار قرار دادیم و امیدواریم تا پایان سال ثبت بین‌المللی شوند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان گفت: حمیدرضا متین چهارشنبه ۱۹ خردادماه در کمیته فرش استان همدان که با حضور رئیس مرکز ملی فرش کشور برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۰ هزار بافنده فرش و ۱۶ هزار بیمه شده در استان وجود دارد که تاکنون ۲۲ هزار کارت برای این افراد صادر شده است.

وی با بیان اینکه ۱۷ هزار نفر بافنده نیز به ما مراجعه نکردند و به صورت خانگی کار خود را انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد: ۱۵۰ واحد پشتیبان و سه مجتمع تولیدی دارای مجوز، یک اتحادیه استانی، هفت اتحادیه فراگیر و یک انجمن فرش در استان همدان داریم.

متین با بیان اینکه سال ۹۹ در استان همدان چهار برند در حوزه فرش  به صورت بین‌المللی ثبت شد، توضیح داد: برند جوزان، مهربان، سالاری و عشوند ثبت جهانی شدند و ثبت سه برند دیگر را در دستور کار قرار دادیم و امیدواریم با پیگیری همکاران بنده تا پایان سال ثبت بین‌المللی شوند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه فرش دستباف ایرانی از تب و تاب افتاده، باز هم بازارهای استان همدان بارانداز فرش است و در حال حاضر دادوستد انجام می‌شود البته وضعیت موجود هنوز به مطلوبیت نهایی نرسیده چراکه ما استعداد و پتانسیل بیشتری را در استان همدان داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه وضعیت صادرات خیلی خوب نیست، گفت: امیدواریم تمهیداتی اندیشه شود تا از نظر صادرات و واردات مواد اولیه مشکلات حل شود.

پایگاه خبری دنیای برند را در اینستاگرام دنبال کنید

وی با بیان اینکه مرکز آموزش متوسطه فرش را راه اندازی کردیم اما اکنون مشکلاتی در اتحادیه تعاونی فرش دستباف داریم، اظهار کرد: در بحث فرش، کارشناسان ویژه‌ای در استان داریم که در ایران تأثیرگذار هستند اما خیلی خوب منسجم نشدند و ما به علت شرایط موجود و فشار کاری از فرش غافل ماندیم.

رئیس مرکز فرش همدان نیز با بیان اینکه در حال حاضر در بحث بازاریابی و فروش و اعتبارات مشکل داریم، گفت: استان همدان در تولید مشکلی ندارد بلکه مشکل و چالش اصلی نبود تاجر و بازاریابی است. فرش‌های تولیدی مصرف داخلی ندارد و تجاری هستند بنابراین از مرکز ملی فرش می‌خواهیم به استان کمک کنند.

آقایار فراشی ادامه داد: سال گذشته اعتباری به ما تخصیص داده نشد و ما می‌خواهیم اعتباری در ارتباط با اتحادیه شرکت‌های تعاونی درنظر گرفته شود.

عامل توسعه خوشه فرش همدان نیز با بیان اینکه بازار فروش فرش همدان در بازارهای آلمان، سوئد، ترکیه و اوراسیا وجود دارد اما نیازمند حمایت هستیم، گفت: پروژه توسعه خوشه فرش همدان از دی‌ماه سال گذشته آغاز شد و تا پایان اردیبهشت‌ماه مطالعات آن طول کشید.

رضا نادری با اشاره به اینکه بنده در خوشه‌ فرش استان‌های کردستان، لرستان و چهارمحال و بختیاری ناظر بودم و اکنون به عنوان عامل خوشه فرش همدان فعالیت می‌کنم، مطرح کرد: برای سال اول ۲۶ برنامه عملیاتی درنظر گرفتیم و استراتژی‌های خود را مشخص کردیم و در حوزه حساس سازی، شبکه سازی، آموزش و بازایابی برنامه داریم.

وی خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین برنامه‌های دو ماه اول ما جمع‌آوری اطلاعات اعضاء و ذی‌نفعان، درنظر گرفتن مکانی برای جمع‌آوری مواد اولیه و پردازش پشم است که چهار سوله از فنی‌وحرفه‌ای به عنوان مکان آموزشی دریافت کردیم و شرکت شهرک‌های صنعتی نیز این مکان‌ها را با دستگاه‌های پشم‌چینی مدرن آلمانی و ۲۵ دستگاه ریسندگی تجهیز کرده و قرار است در اختیار انجمن قرار گیرد.

عامل توسعه خوشه فرش همدان ادامه داد: همزمان برای بحث شست‌وشو و رنگرزی مکاتبه می کنیم و در بحث طراحی چند جلسه داشتیم و سعی کردیم ۵۰ طرح اولیه استان را جمع آوری کنیم.

نادری با بیان اینکه سعی کردیم همه برنامه‌ها را با انجمن هماهنگ کنیم، گفت: حدود یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان برای سال اول درنظر گرفتیم که توسط اعضای خوشه، شرکت شهرک‌ها و نهادهای پشتیبان مانند فنی‌وحرفه‌ای تأمین خواهد شد.

وی گفت: در کشور سوئد توانستیم مرکزی برای فروش فرش چهارمحال‌وبختیاری فراهم کنیم که در یک سال فروش خوبی انجام دادیم و در استان همدان هم این پتانسیل وجود دارد که در کشورهای آلمان، ترکیه، سوئد و اوراسیا امکان فروش داشته باشیم اما حضور در این بازارها نیازمند کمک است.

عامل توسعه خوشه فرش همدان در پایان در رابطه با بازار داخلی فرش ایرانی، مطرح کرد: بهتر است اگر امکان داشته باشد در بازار داخلی وام کم بهره در اختیار خریداران قرار گیرد.

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

New Italian electric cars are on the way 310x165 - خودروهای برقی جدید از برند خودروساز ایتالیایی

خودروهای برقی جدید از برند خودروساز ایتالیایی

پایگاه خبری دنیای برند، لانچیا خودروی کوچک یپسیلون جدید را در ماه فوریه در طرح …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x