برند علی بابا

برند علی بابا چینی و داستان موفقیت آن

پایگاه خبری دنیای برند، هنگامی که نام علی بابا به گوشمان می‌خورد، داستان معروف و قدیمی علی بابا و ۴۰ دزد به ذهنمان می‌رسد. این داستانی است که تقریباً همه جای دنیا آن را می‌شناسند و به نوعی به گوش غالب مردم جهان آشناست. این اتفاق باعث شد که جک ما (موسس سایت علی بابا چینی) را به فکر فرو برد و باعث شد که این نام را انتخاب کند. در واقع جک ما در بخشی از خاطرات خود می‌گوید: در سال ۱۹۹۸ به نام علی بابا فکر می‌کردم. از گارسون رستورانی در سانفرانسیسکو پرسیدم که علی بابا را می‌شناسی؟ او همان داستان علی بابا و ۴۰ دزد را نام برد، به خیابان رفتم و از هر فردی با ملیت‌های مختلف همین سوال را پرسیدم که با جوابی یکسان مواجه شدم. بنابراین فهمیدم که علی بابا نامی است که برای همه مردم مفهومی یکسان و آشنا دارد و تلفظ آن راحت است.

وقتی به نام سایت علی بابا چینی نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که جک ما کاملاً در انتخاب این نام حق داشته است. این نام کاملاً بومی به نظر می‌رسد و هر مخاطب و مشتری با آن راحت است در حالی که بسیار هم خاص و دوست داشتنی است. این یک برندینگ فوق العاده بود. اما آیا موفقیت سایت علی بابا چینی یا همان سایت علی اکسپرس تنها به خاطر نام آن بود؟ مسلماً نه.

سایت علی بابا چینی در سال ۱۹۹۹ بر اساس یک ایده جذاب توانست به طور عملی وارد دنیای تجارت شود. در واقع این سایت یک پلتفرم جذاب و یک واسطه الکترونیکی میان تولید کننده و خریدار است. این سایت بدون اینکه خود به طور مستقیم در خرید یا فروش محصولات دخالت داشته باشد این خرید و فروش را مدیریت می‌کند. در واقع اگر بخواهیم مثالی ملموس از نوع کار سایت علی بابا چینی بزنیم، می‌توانیم از دیجی کالا در ایران و از آمازون در آمریکا نام ببریم. این دو برند با ایجاد یک پلتفرم خرید و فروش میان فروشنده و خریدار یک نوع رابطه الکترونیکی تحت عنوان فروشگاه اینترنتی ایجاد کرده اند. در کلام ساده‌تر فروش و خدمات در این سایت به صورت مصرف کننده به مصرف کننده، تولید کننده به مصرف کننده و تولید کننده به تولید کننده می‌باشد.

چگونه سایت علی بابا چینی موفق شد؟

سایت شرکت علی بابا چینی توانست در سال ۲۰۱۷ در رتبه بندی سایت‌ها توسط الکسا در رده ۱۰۱ قرار بگیرد. از طرف دیگر این شرکت در سال ۲۰۱۴ در بورس آمریکا با حدود ۲۰ میلیارد دلار سرمایه عرضه اولیه شد و این میزان مبادله، باعث شد که این شرکت در آن سال در رده ۳۶ دنیا قرار بگیرد.

اگر به طور کلی بخواهیم روند سایت علی بابا چینی را نگاه کنیم می‌توانیم اینگونه بیان کنیم که این سایت در سال ۱۹۹۸ توسط ۱۷ نفر و به مدیریت جک ما پایه گذاری شد. در سال ۱۹۹۹ اولین سایت و پلتفرم خود را راه اندازی می‌کند و در سال ۲۰۰۰ با جذب سرمایه‌های بانکی و شرکتی برای اولین بار به طور جدی وارد بازار تجارت می‌شود. به سبب جدید بودن این پلتفرم در دنیا علی بابا توانست به سرعت در سال ۲۰۰۱ وارد سود شود. در سال ۲۰۰۵ اولین تجارت جهانی سایت علی بابا چینی آغاز شد و این سایت وارد همکاری با شرکت بزرگ یاهو شد. از آن سال به بعد سایت علی بابا چینی توانست انواع تکنولوژی‌های به روز دنیا را در سایت و پلتفرم خود پیاده کند و به نوعی همه نوع امکاناتی برای مشتریان خود فراهم کند. همین موضوع باعث شد که علی بابا رفته رفته تبدیل به جدی ترین رقیب آمازون در سطح جهانی شد. همانطور که گفته شد این سایت و شرکت در سال ۲۰۱۴ در بورس آمریکا عرضه شد اما قبل تر از آن نیز در سال ۲۰۰۷ در بورس هنگ کنگ وارد شده بود.

جک ما به عنوان موسس این شرکت در سن ۵۵ سالگی در سال ۲۰۱۹ آخرین روزهای مدیریت خود بر این پلتفرم را انجام داد و عملاً خود را بازنشسته کرد. جک ما همان کسی بود که می‌خواست در رستوران‌های زنجیره‌ای در آمریکا استخدام شود اما به خاطر قد کوتاهش از مصاحبه‌های استخدامی رد شد و آنجا بود که سایت علی بابا متولد شد.

پایگاه خبری دنیای برند را در اینستاگرام دنبال کنید

کسب و کارهای ایرانی مشابه سایت علی بابا چینی

استفاده از تجربه‌های موفقیت و شکست کسب و کارهای نوین در دیگر کشورها به حتم یکی از را های کاهش ریسک کسب و کارهای نوپا در ایران به شمار می‌روند. استارتاچ ها و کسب و کارهایی زیادی در ایران طبق الگوی شرکت‌های بزرگ جهانی شروع به کار کرده اند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به خرده فروشی‌هایی مانند دیجی کالا digikala.com اشاره کرد. در زمینه‌ی خرید و فروش عمده محصولات غذایی و کشاورزی نیز پلتفرم‌هایی مانند باسکول فعالیت می‌کنند. وبسایت باسکول با فراهم کردن بستری برای ارتباط میان خریداران و فروشندگان عمده می کوشد تا محیط مناسبی برای کسب و کارهای عمده و شرکت‌های بازرگانی در زمینه‌ی خرید و فروش عمده انواع محصولات غذایی و کشاورزی فراهم کند. جالب است بدانید یکی از اهرم‌های رشد پایدار کشور چین در سال‌های گذشته رشد بازارهای آنلاین در این کشور بوده است و نقش سایت علی بابا چینی در ورود کالاهای ساخت چین به بازارهایی همچون آمریکا بسیار مشهود بوده است. امید است با استفاده و بهره برداری از تجربیات چین در این زمینه بتوانیم به رشد اقتصاد کشورمان ایران در زمینه بازارهای آنلاین کمک کنیم. با رشد فرهنگ استفاده از اینترنت و خرید اینترنتی در ایران امید می‌رود تا در سال‌های پیش رو تعداد وبسایت های فعال چه در زمینه‌ی خرده فروشی و چه عمده فروشی در کشور بسیار بیشتر و پر رونق تر شود.

منبع : خبرگزاری مهر

همچنین ببینید

The end of the scam in Divar 310x165 - پایان کلاهبرداری در دیوار: هوش مصنوعی این پلتفرم، متخلفان را شناسایی و حسابشان را مسدود می‌کند

پایان کلاهبرداری در دیوار: هوش مصنوعی این پلتفرم، متخلفان را شناسایی و حسابشان را مسدود می‌کند

در راستای ارتقای امنیت و مبارزه با کلاهبرداری، دیوار از هوش مصنوعی برای شناسایی و مسدود کردن حساب‌های مشکوک استفاده می‌کند. کاربرانی که به دلیل رفتار مشکوک حسابشان محدود می‌شود، تنها با پشت سر گذاشتن فرآیند احراز هویت ویدیویی می‌توانند از این لیست خارج شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *