What is Bitcoin and how did it change the world - بیت کوین چیست؟ و چگونه دنیا را متحول کرد؟

بیت کوین چیست؟ و چگونه دنیا را متحول کرد؟

پایگاه خبری دنیای برند، بیت کوین (BTC) نوعی رمز ارز و یا به عبارت بهتر ارز مجازی است که به عنوان اولین پول و روش پرداخت غیر متمرکز جهان مورد استفاده قرار میگیرد. به بیان بهتر بیت کوین اولین تجربه‌ی موفق یک سیستم مالی غیر متمرکز بود و از همان ابتدا اصطلاح غیر متمرکز بودن با تولد بیت کوین بر سر زبان‌ها افتاد.

غیر متمرکز بودن به این معناست که بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده که دخالت هر گونه شخص ثالث مثل موسسات مالی و بانک‌ها را در فرایند انجام تراکنش های مالی و تامین امنیت این نوع از داریی ها به طور کامل حذف شده است.

بیت کوین به طور معمول و عمده در صرافی ارز دیجیتال قابل معامله است. دستگاه های استخراج بیت کوین (ماینرها) نیز وظیفه‌ی تایید و انتقال تراکنش ها را بر عهده دارند که در ازای انجام این کار از شبکه پاداش دریافت میکنند.

بیت کوین چگونه متولد شد؟

آگوست سال ۲۰۰۸ دامنه‌ای اینترنتی با آدرس Bitcoin.org ثبت شد که تا به امروز مشخصات مالک این دامنه به صورت رسمی و عمومی اعلام نشده است و هیچ اطلاعاتی نیز از آن در دسترس نیست. اکتبر سال ۲۰۰۸ شخصی با استفاده از نام جعلی ساتوشی ناکاموتو اعلام کرد که “من در حال طراحی و توسعه‌ی نوعی سیستم مالی کاملا همتا به همتا هستم که نیازی به دخالت هیچ نهاد مالی و یا شخص خاصی ندارد.”

در ادامه نیز اقدام به انتشار وایت پیپری با عنوان “سیستم پرداخت همتا به همتا” در سایت Bitcoin.org  کرد. اولین بلاک بیت‌کوین نیز با نام بلاک صفر و یا “Genesis Block” در تاریخ ۳ ژوئن ۲۰۰۹ استخراج شد.

سال ۲۰۰۹، بیت کوین به صورت عمومی توسعه داده شد و در حال حاضر نیز به عنوان پادشاه بازار ارزهای دیجیتال شناخته می شود. محبوبیت روز افزون بیت کوین باعث شد تا ارزها و شبکه های بلاکچین دیگری نیز با الهام گرفتن از بیت کوین و ساختار امنیتی و مالی آن روش های پرداخت و ذخیره‌ی داده های جدیدی را توسعه دهند.

سیستم پاداش دهی بیت کوین

در سال ۲۰۰۹ پاداش استخراج هر بلاک ۵۰ بیت کوین بود. هر بار بعد از استخراج ۲۱۰٫۰۰۰ بلاک پاداش ماینرهای بیت کوین نصف می شود. با توجه به قیمت امروز بیت کوین به راحتی می توانیم تصور کنیم که استخراج کنندگان بیت کوین در همان روزهای ابتدایی تولد آن چه پاداش های کلانی از شبکه دریافت کرده اند.

۱۱  مه ۲۰۲۰ که سومین هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد، پاداش استخراج هر بلاک به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش یافت. انتظار می رود که هاوینگ بعد نیز در سال ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد و به همین ترتیب پاداش هر بلاک در شبکه بیت کوین به عدد ۳٫۱۲۵ بیت کوین برسد.

What is Bitcoin and how did it change the world 0 - بیت کوین چیست؟ و چگونه دنیا را متحول کرد؟با رایانه‌ی شخصی، امکان استخراج بیت کوین وجود دارد ؟

نرم افزارها و سخت افزارهای مختلفی برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرند. در روز های ابتدایی انتشار بیت‌کوین در فضای رقابتی دستگاه های ماینر، برای رایانه‌های شخصی نیز شانس حل کردن هش ها وجود داشت.

این روزها رایانه شخصی شما قادر نیست تا با شبکه‌ای از ماینرها رقابت کند که قابلیت تولید ۴۴۴  کوئنتیلیون هش در ثانیه را دارند. دستگاه هایی با عنوان ASIC به طور خاص با هدف استخراج رمز ارز تولید شده‌اند. این دستگاه ها قادرند ۳۳۵ تریلیون هش در ثانیه را تولید کنند. برای درک بهتر این عدد باید بگویم که یک رایانه‌ی شخصی با بروزترین سخت افزارها فقط می تواند ۱۰۰ میلیون هش در ثانیه تولید کند

استخراج یک بیت کوین به چقدر زمان نیاز دارد ؟

به طور متوسط ۱۰ دقیقه زمان لازم است تا شبکه‌ی ماینینگ (استخراج) یک بلاک را تایید و پاداش آن را تعریف کند. پاداش تولید و تایید هر بلاک معادل ۶٫۲۵ بیت‌کوین می باشد. در واقع استخراج هر بیت‌کوین حدودا ۹۶ ثانیه زمان نیاز دارد. کل بیت‌کوین های موجود در شبکه معادل ۱۹٫۵۱ میلیون سکه بیت‌کوین می باشند. در زمان انتشار این پست یعنی ماه اکتبر سال ۲۰۲۳ حدودا ۱٫۴ میلیون بیت کوین دیگر برای استخراج باقی مانده است.

بلاکچین بیت کوین

ارزهای دیجیتال فقط بخشی از یک شبکه‌ی بلاکچین هستند که بلاکچین به آن ها اعتبار داده است. بلاکچین چیست؟‌ بلاکچین یک دفتر توزیع و یک پایگاه داده است که اطلاعات را در خود ذخیره میکند. داده های ذخیره شده در بلاکچین برای بالا بردن امنیت نگهداری از آن ها رمزگذاری می شوند.

وقتی یک تراکنش در بلاکچین اتفاق می افتد اطلاعات از بلاک قبلی دریافت شده و به بلاک جدید انتقال داده می شوند. داده‌ها رمزگذاری می شوند و تراکنش ها نیز از طریق ماینرها (دستگاه های استخراج ارز ) در شبکه تایید می شوند. با تایید یک تراکنش در واقع بلاک جدیدی باز می شود و بیت کوین تولید شده به عنوان پاداش در اختیار ماینرهایی قرار میگیرد که تراکنش را تایید کرده اند. آن ها می توانند بیت کوین های پاداش داده شده را در بازار به فروش برسانند و یا در کیف پول های خود نگهداری کنند.

What is Bitcoin and how did it change the world 65 - بیت کوین چیست؟ و چگونه دنیا را متحول کرد؟چگونه بیت کوین را خریداری کنیم ؟

اگر علاقه‌ای به استخراج بیت کوین ندارید و یا سرمایه‌ی لازم برای خرید دستگاه های ماینر را ندارید شما می توانید بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال از صرافی های معتبر فعال در این حوزه مثل صرافی نیپوتو خریداری کنید. بسیاری از مردم احتمالا توانایی خرید یک بیت کوین را ندارند. با توجه به خاصیت تقسیم پذیری بالای بیت کوین شما می توانید بخشی از یک بیت کوین را خریداری کنید. برای این کار کافی است به صرافی نیپوتو مراجعه کنید و بعد از افتتاح حساب کاربری در این صرافی، حساب خود را با استفاده از دارایی ریالی خود از طریق کارت‌های بانکی عضو شتاب و یا پرداخت یارهای معتبر شارژ کنید. در نهایت میتوانید بر مبنای ریال مقدار بیت کوین مورد نظر خود را خریداری کنید و در کیف پول های امن نیپوتو نگهداری کنید.

سرمایه گذاری روی بیت کوین

با توجه به محبوبیت بیت کوین در جامعه، سرمایه گذاران و معامله گران کوتاه مدتی به سرمایه گذاری در بیت کوین علاقه مند شدند. بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ صرافی های ارز دیجیتال زیادی با هدف تسهیل خرید و فروش دارایی های دیجیتال توسعه داده شدند. افزایش محبوبیت بیت‌کوین و افزایش حجم تقاضای خرید این دارایی غیر متمرکز باعث رشد قیمت آن شد. در سال ۲۰۱۷ با عبور از سطح روانی ۱۰۰۰ دلار توجه بسیاری از سرمایه گذاران بلند مدتی و معامله گران کوتاه مدتی را به خودش جلب کرد. در زمان انتشار این پست قیمت بیت کوین معادل ۳۱ هزار دلار ارزیابی می شود.

نتیجه گیری

بیت کوین اولین دارایی مالی در قالب ارز دیجیتال بود که با هدف استفاده به عنوان یک سیستم پرداخت مالی متولد شد. از سال ۲۰۰۹ که بیت کوین برای اولین بار خودش را به ما معرفی کرد تا به امروز علاوه بر اینکه محبوبیت فوق العاده‌ای بدست آورده، ارزهای دیجیتال دیگری نیز با الهام گرفتن از شبکه و سیستم بیت کوین توسط توسعه دهندگان مختلف وارد بازار کریپتو کارنسی شده اند.

هرچقدر فرایند تولید بیت کوین پیچیده است خرید و فروش آن از طریق صرافی های معتبر ارز دیجیتال بسیار ساده است. سرمایه گذاران فقط با مراجعه به یکی از این صرافی‌ها و بازکردن حساب کاربری می توانند به آسانی و به صورت آنلاین اقدام به خرید و یا فروش دارایی های دیجیتال خود کنند.

منبع: نیپوتو‍ مگ

https://nipoto.com/mag/what-is-bitcoin/

این مطلب، خبرآگهی است و پایگاه خبری دنیای برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

همچنین ببینید

Img20191112094311110 310x165 - هشتمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران برگزار می‌شود

هشتمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران برگزار می‌شود

هشتمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و پنجمین جایزه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x