گزارش سال 1401 برند کارنامه

گزارش سال ۱۴۰۱ برند کارنامه

پایگاه خبری دنیای برند، گزارش سال ۱۴۰۱ برند کارنامه منتشر شد.

وضعیت بازار خودروی ایران در سال ۱۴۰۱ را در قالب گزارشی ارائه داد. این شرکت در شهریور ۹۸ توسط گروه هزاردستان، مالک استارتاپ‌های دیوار و کافه‌بازار، پایه‌گذاری شد و در حال حاضر سرویس‌های کارشناسی، خدمات و خرید و فروش خودرو ارائه می‌کند.

هدف این گزارش، نشان‌دادن تصویری دقیق و داده‌محور از وضعیت صنعت خودروی ایران در سال ۱۴۰۱ است. این گزارش در سه فصل، از جنبه‌های مختلف به بررسی جامع بازار خودرو در سال گذشته پرداخته است:

  • در فصل اول، روندهای عرضه و تقاضا و همچنین قیمت خودرو بررسی شده است.
  • در فصل دوم، به بررسی سهم برندها و مدل‌های مختلف معاملات بازار خودرو پرداخته شده است.
  • در فصل سوم هم نتایج فعالیت کارنامه ارائه شده است. اطلاعات این فصل از تحلیل داده‌های ده‌ها هزار خودروی کارشناسی و معامله شده در کارنامه به‌دست آمده است و تصویر تأمل‌برانگیزی از صنعت خودروی کشور نمایان می‌کند.

نیما نامداری مدیرعامل مجموعه کارنامه در رویداد رونمایی از گزارش سال کارنامه اشاره کرد: «کمبود شاخص‌های اقتصادی در بازار خودرو باعث شد تا به شکل جدی‌تری به بررسی شاخص‌های قیمت، عرضه و تقاضا در این بازار بپردازیم. تحلیل ما از بازار خودرو این است که تقاضا، تحت تأثیر نرخ ارز، اخبار حوزه خودرو و تورم، نوسان زیادی داشته و عرضه تقریبا با روند ثابتی روبه‌رو بوده است.»

نیما نامداری با اشاره به اینکه شاخص قیمت خودرو در گزارش سالانه، با اعمال قیمت خودروهای نو و دست‌دوم به دست آمده است، ادامه داد: «۸۰٪ معاملات بازار در حوزه خودروهای دست‌دوم بوده که ما توانستیم با داده‌کاویِ ۴ میلیون آگهی و هزاران معامله‌ای که کارنامه در آن حضور داشته، تغییرات آن را بررسی کنیم.»

در ادامه رویداد امین آقاجانی، معاون رشد و توسعه کارنامه، با تمرکز بر اطلاعات مربوط به برندمدل‌‌ها اشاره کرد: «آمار ما در گزارش سالانه نشان می‌دهد با گران شدن خودرو در سال ۱۴۰۱، تقاضا برای ماشین‌هایی مثل پراید، پژو ۴۰۵ و پیکان پیکاپ، بیشتر شد که افزایش قیمت این خودروها را در پی داشت.»

وی با اشاره به جایگزین شدن خودروهای ارزان و از رده خارج‌شده با خودروهای جدید گفت: «چیزی از که بازار خودرو می‌شنویم، غالبا درباره خودروهای جدید یا وارداتی است، اما رفتار مشتری نشان می‌دهد خودروهای بعضا از رده خارج‌شده، آلاینده و ارزان تقاضای بیشتری در بازار دارند.»

در پایان نیز هژیر مفاخری، معاون عملیات کارنامه، با معرفی سرویس‌های این مجموعه اشاره کرد: «کارنامه در سال ۱۴۰۱ به سمت پلتفرمی شدن حرکت کرد و با ارائه سرویس‌های خرید، فروش و کارشناسی، در معاملات خودرو به ارزش ۱۹.۵ هزار میلیارد مشارکت داشت.»

معاون عملیات کارنامه ادامه داد: «داده‌های گسترده کارنامه در حوزه ایرادهای خودروهای مختلف، به‌واسطه بررسی ۴۳۰ آیتم ماشین در سرویس کارشناسی، باعث شد تا در این گزارش آماری از سلامت خودروهای کارکرده و صفر منتشر کنیم. سهم زیاد خودروهای دست‌دوم در معاملات و عیوب قابل‌توجه آن‌ها براساس گزارش کارشناسی‌های کارنامه، اهمیت این سرویس را نشان می‌دهد.»

دانلود گزارش سال ۱۴۰۱ برند کارنامه

همچنین ببینید

2023 top 100 brands report interbrand 310x165 - گزارش صد برند برتر 2023، interbrand

گزارش صد برند برتر ۲۰۲۳، interbrand

پایگاه خبری دنیای برند، گزارش ۱۰۰ برند برتر ۲۰۲۳ از نگاه اینتربرند منتشر شد. در …

۲ نظر

  1. blank

    چه گزارش خوبی دم بچه‌های کارنامه گرم

  2. blank

    علی عزیز ممنون که نظرت رو با در میان گذاشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *