سیستم های آبیاری

سیستم های آبیاری

پایگاه خبری دنیای برند، آبیاری یکی از مهم ترین فعالیت های کشاورزی است که به تأمین آب مورد نیاز گیاهان برای رشد و افزایش کیفیت محصولات کمک می کند. آبیاری به روش های مختلفی انجام می شود که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند. انتخاب سیستم آبیاری مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید با توجه به شرایط منطقه و محصولات مورد کشت، صورت گیرد.

سیستم های آبیاری

آبیاری یکی از مهم ترین فعالیت های کشاورزی است که به تأمین آب مورد نیاز گیاهان برای رشد و افزایش کیفیت محصولات کمک می کند. آبیاری به روش های مختلفی انجام می شود که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند. انتخاب سیستم آبیاری مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید با توجه به شرایط منطقه و محصولات مورد کشت، صورت گیرد.

انواع سیستم های آبیاری

سیستم های آبیاری دارای انواع مختلفی می باشند که در ادامه به هریک از آنها خواهیم پرداخت :

سیستم های آبیاری به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

  1. سیستم های آبیاری سنتی: این سیستم ها از روش های قدیمی و دستی برای آبیاری استفاده می کنند. برخی از روش های آبیاری سنتی عبارتند از :

  • آبیاری غرقابی : در این روش، زمین به طور کامل زیر آب قرار می گیرد. مثل زمیم های کشت برنج.

  • آبیاری کرتی : در این روش، آب در کرت های کوچکی که در زمین ایجاد شده اند، جریان می یابد. مثل باغات انگور

  • آبیاری نواری : در این روش، آب از طریق جوی های باریک به گیاهان منتقل می شود. مثل استفاده از نوار تیپ های پلی اتیلنی

  1. سیستم های آبیاری مدرن : این سیستم ها از تجهیزات و فناوری های پیشرفته برای آبیاری استفاده می کنند. برخی از سیستم های آبیاری مدرن عبارتند از :

  • آبیاری قطره ای : در این نوع آبیاری، آب به صورت قطره ای به پای گیاهان منتقل می شود.

  • آبیاری بارانی : در آبیاری به روش بارانی، آب توسط نازل های آبپاش به صورت باران مصنوعی بر روی گیاهان می بارد.

  • آبیاری تحت فشار : در این روش، آب با فشار به گیاهان منتقل می شود.

Irrigation systems 01 - سیستم های آبیاریانتخاب سیستم آبیاری مناسب

انتخاب سیستم آبیاری مناسب به عوامل مختلفی مثل نوع محصول، شرایط آب و هوایی، میزان آب موجود و بودجه بستگی دارد. در ادامه به برخی از نکات مهم در انتخاب سیستم آبیاری مناسب اشاره می کنیم. اولین نکته ای که باید در انتخاب سیستم آبیاری در نظر بگیرید نوع محصول است زیرا نوع محصولی که می خواهید پرورش دهید، تأثیر زیادی در انتخاب سیستم آبیاری دارد. زیرا برخی از سیستم های آبیاری برای محصولات خاصی مناسب می باشند. دومین نکته شرایط آب و هوایی می باشد زیرا شرایط آب و هوایی منطقه شما نیز در انتخاب سیستم آبیاری موثر است. برخی از سیستم های آبیاری برای شرایط آب و هوایی خاصی مناسب تر هستند. نکته مهم دیگری که وجود دارد بودجه است زیرا بودجه شما در انتخاب سیستم آبیاری تأثیرگذار است. زیرا برخی از سیستم های آبیاری به هزینه اولیه بالاتری نسبت به سایر سیستم های آبیاری دارند. پس از در نظر گرفتن این عوامل، می توانید سیستم آبیاری مناسب برای مزرعه خود را انتخاب کنید. جنس پلی اتیلن بهترین انتخاب شما می باشد زیرا دارای کیفیت و جنس بسیار خوبی می باشد.

سیستم آبیاری گلخانه ای

سیستم های آبیاری گلخانه ای به سیستم هایی گفته می شود که برای آبیاری گیاهان در گلخانه ها استفاده می شوند. سیستم های آبیاری باید به گونه ای طراحی شوند که آب را به طور کارآمد و دقیق به گیاهان برسانند تا بهترین بهره وری را برای گیاهان به وجود بیاورد. روش آبیاری گلخانه سه روش دارد؛ آبیاری قطره ای، آبیاری بارانی، آبیاری سطحی.

مزایا و معایب سیستم های آبیاری

استفاده از سیستم های آبیاری دارای یکسری مزایا و معایبی می باشند که به آنها اشاره می کنیم :

مزایا

معایب

افزایش بهره وری آب

هزینه اولیه نسبتا بالا

افزایش عملکرد محصولات

نیاز به نگهداری

کاهش هزینه های تولید

نیاز به نیروی کار

با اینکه سیستم های آبیاری می تواند دارای معایب کمی باشد، ولی قطعا استفاده از روش های آبیاری می تواند باعث رشد و افزایش کیفیت محصولات شما و گیاهان شما شود.

آینده سیستم های آبیاری

با افزایش جمعیت جهان و کاهش منابع آب، سیستم های آبیاری مدرن اهمیت بیشتری پیدا خواهند کرد. این سیستم ها می توانند به کشاورزان و باغداران کمک کنند تا محصولات بیشتری را با استفاده از آب کمتری به تولید برسانند. با پیشرفت این تحقیقات، سیستم های آبیاری آینده قادر خواهند بود تا به طور موثرتری از منابع آب محافظت کنند و به کشاورزان کمک کنند تا محصولات بیشتری را تولید کنند. برخی از روش های آبیاری که در آینده صورت می گیرند این دو مورد هستند؛ یکی از آنها سیستم های آبیاری مبتنی بر سنسور هستند، این سیستم ها از سنسورها برای اندازه گیری شرایط آب و هوایی و نیازهای گیاهان استفاده می کنند و آب را به طور خودکار بر اساس داده های دریافتی توزیع می کنند. دومین نوع آنها سیستم های آبیاری مبتنی بر هوش مصنوعی می باشد. این سیستم ها از هوش مصنوعی برای یادگیری الگوهای آبیاری و بهبود کارایی سیستم استفاده می کنند. که می تواند به رشد و کیفیت محصولات و گیاهان کمک کند

Irrigation systems 02 - سیستم های آبیاریاستفاده از تجهیزات آبیاری به روز و مدرن می تواند باعث افزایش کارایی و بهره وری زمین کشاورزی شود. شما می توانید به روز ترین و با کیفیت ترین تجهیزات کشاورزی، علی الخصوص تجهیزات آبیاری را از سایت بذرواکسین خریداری کنید.

این مطلب، خبر آگهی است و پایگاه خبری دنیای برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

همچنین ببینید

Img20191112094311110 310x165 - هشتمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران برگزار می‌شود

هشتمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران برگزار می‌شود

هشتمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و پنجمین جایزه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x