مرکز آفرینش ملی حوزه ارتباطات و اتصال‌پذیری

ایجاد «مرکز آفرینش ملی حوزه ارتباطات و اتصال‌پذیری» طی برنامه هفتم توسعه

پایگاه خبری دنیای برند، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در آیین‌ امضای تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه توسعه زیرساخت‌های گلوگاهی و راهبردی حوزه ارتباطات و هوشمندسازی از ضرورت توسعه مرکز آفرینش ملی حوزه ارتباطات با همکاری اپراتورهای ارتباطی مطرح بزرگ گفت.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، تفاهم‌نامه سه جانبه توسعه زیست بوم نوآوری و بومی‌سازی زیرساخت‌های راهبردی و گلوگاهی حوزه ارتباطات و هوشمندسازی صنایع با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و بیژن عباسی‌آرند، مدیرعامل شرکت خدماتی ایرانسل امضا شد.

روح الله دهقانی در آیین امضای این تفاهم‌نامه با بیان این که امروز، پس از دو دهه تلاش در حوزه جنبش نرم‌افزاری، یک خیزش فناورانه و نوآورانه، ضرورت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و پیشرفت فناورانه کشور است، ادامه داد: جهت‌گیری دقیق و حمایت‌های همه‌جانبه رهبر معظم انقلاب اسلامی طی دو دهه اخیر منجر به تعریف، جوانه زدن و رشد نهال فناوری و نوآوری شد که امروز ماحصل آن را در جایگاه علمی کشور، رشد و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان شد؛ به طوری که امروز به یک جرم قابل اعتنا از این شرکت‌ها رسیده‌‌ایم. امروز اما حمایت‌های هل‌دهنده از جنس سرمایه‌گذاری‌های دو دهه قبل در زیرساخت و تخصیص بودجه مستقیم، امکان پذیر نیست و باید شرکت‌های بزرگ به میدان بیایند و زمینه‌ساز یک خیزش فناورانه و نوآورانه در کشور شوند.

وی ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بر ضرورت شکل گیری خیزش علمی و فناوری در کشور تاکید دارند که لازمه آن ارتقای برنامه‌های راهبردی، شکل‌گیری سرمایه‌گذاری‌های متمرکز و جدی و‌ استفاده از زیرساختها در جهت زایش شرکت‌های جدید است.‌ کشورهای اطراف اهمیت اقتدارآفرین علم و فناوری را درک کرده‌اند و سرمایه‌گذاری های سنگینی روی این حوزه به ویژه جذب نیروی انسانی متخصص انجام می‌دهند، اما باید بپذیریم که این سرمایه‌گذاری کلان، با نقش آفرینی شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاری بازیگران اصلی حوزه‌های مختلف روی شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد اتصال بین حلقه‌های بالادستی با حلقه‌های میانی و پایین‌دستی هر حوزه فناوری و صنعت، ممکن می‌شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری عنوان کرد: شرکت هایی که این اهمیت را درک کرده اند پای کار بیایند و ارتباط بین شرکت های دانش بنیان و شرکت های بزرگ شکل بگیرد از این مرحله عبور خواهیم کرد و به سرمنزل مقصود، به معنای تولید سهم توجه محصولات و خدمات دانش بنیان  در تولید ناخالص داخلی، صادرات و ‌افزایش سهم این حوزه از GDP خواهیم رسید. توفیق در این مرحله تاریخی و سرنوشت ساز، نیازمند نقش آفرینی شرکت های بزرگ است تا درخت دانش‌بنیانی به ثمر بنشیند.

دهقانی، راه گذار از این مرحله، رسیدن به نتیجه و حاصلخیزی زیست‌بوم دانش‌بنیان، توجه به سرمایه‌گذاری روی نوآوری و موضوع کاشتن برای آینده، توسعه سرمایه گذاری روی حلقه‌های پایین‌دستی زنجیره ارزش و اتصال صنعت به فناوری‌ دانست و افزود: تجربه‌های موفق جهانی اثبات کرده است که صنعت به واسطه اتصال به فناوری‌های روزآمد و پیشرفته‌ای همچون هوش مصنوعی همان طور که در دنیا اتفاق افتاده، حتی از نهادهای علمی و فناور همچون دانشگاه نیز پیش افتاده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با اشاره به ایجاد مراکز آفرینش فناوری با هدف تکمیل زنجیره‌های ارزش در حوزه‌های گوناگون فناوری و اتصال حلقه‌های بزرگ صنعت به بخش‌های نوآور و پایین دستی کشور گفت: در طی برنامه هفتم توسعه، ایجاد ۶نشنال لب یا مرکز ملی آفرینش فناوری در حوزه‌های بزرگ و پیشران فناوری‌های پیشرفته، از جمله ارتباطات و اتصال پذیری پیش‌بینی شده که اپراتورهای بزرگ می‌توانند در شکل گیری این نشنال‌لب‌ها نقش مهم و کلیدی ایفا کنند. این یک ضرورت برای صنایع بزرگ است چراکه مسیر آینده علم و فناوری کشور در این حوزه های فناوری و‌گام های پیشران به مدد این مراکز ملی آفرینش فناوری رقم‌خواهد خورد

مدیرعامل شرکت ارتباطی ایرانسل با اشاره به نقش آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه زیرساخت‌های پیشرفته ارتباطی و نسل‌های جدید ارتباطات گفت: شرکت ایرانسل در توسعه نسل‌های جدید ارتباطی همواره سعی کرده است با استفاده از ظرفیت‌های فناورانه شرکت‌های داخلی گام بردارد.  ایرانسل ‌نخستین اپرانوری به شمار می‌رود که دیتا را وارد موبایل کرد و اکنون با بیش از ۱۶هزار و ۸۰۰ سایت کشور را به طور گسترده تحت پوشش اینترنت نسل چهارم قرار داده است.

وی افزود: این اپراتور همچنین در توسعه نسل پنجم ارتباطات داده همراه نیز پیشگام بوده و از ظرفیت و توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه زیرساخت‌ها، نرم‌افزارها و پلتفرم‌های این حوزه بهره برده است.

محمد صادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر ضرورت نقش‌آفرینی شرکت‌های بزرگ در سرمایه‌گذاری خطرپذیر روی حوزه‌های نوآورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: رویکردهای حمایتی در همه کشورها هدفی جز ترغیب و تشویق سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ به سرمایه گذاری در این حوزه ندارد و قانون جهش تولید دانش بنیان به خوبی توانسته زمینه را برای حضور و ترغیب سرمایه گذاران و شرکت ها به سرمایه گذاری در این حوزه فراهم کند.

وی افزود: رویکرد کنونی معاونت علمی، حضور شرکت های بزرگ در زیست بوم است و از جذب توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه نوآوری و فناوری حمایت می‌شود.

خیاطیان با اشاره به اهمیت تکامل زنجیره های ارزش صنعت ارتباطات و‌ مخابرات عنوان کرد: این حوزه بسیار اشتغال آفرین و‌ از حیث اشتغال برای دانش آموختگان و‌ نخبگان ما بسیار حائز اهمیت است. این حوزه از حیث تاب آوری نیز مهم است و‌ حتی اگر تحریم هم نبودیم، باز هم بسیاری از کشورها دستاوردهای فناورانه‌شان را به ما انتقال نمی‌دادند و باید در زمینه توسعه فناوری‌های این حوزه با جدیت گام برداریم. همچنین تکمیل زنجیره ارزش این حوزه از حیث امنیت و حریم شخصی و ‌ملی نیز اهمیت بالایی دارد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: این صنعت از جنبه بهره وری هم قابل اعتنا است و موضوعاتی همچون‌ صنعت چهار، هوش مصنوعی و‌ سایر حوزه هایی که بهره‌وری را هدف قرار می دهند و این روزها نقش پررنگی در جامعه ایفا می‌کنند، باید با جدیت بیش‌تری مورد توجه بازیگران و سرمایه‌گذاران اصلی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار بگیرد.

همچنین ببینید

اخراج ۹۰۰ نفر از کارمندان پلی استیشن

اخراج ۹۰۰ نفر از کارمندان پلی استیشن

سونی چند روز پیش اعلام کرده بود که فروش پلی استیشن ۵ آنطور که هدف …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x