کاهش نرخ ارز دینار در بازار غیررسمی

ارزان شدن دینار عراق در بازار غیر رسمی

پایگاه خبری دنیای برند، معاون بین الملل بانک مرکزی با بیان اینکه امسال برای اولین بار شاهد کاهش نرخ ارز دینار در بازار غیررسمی در ایام اربعین حسینی بودیم، گفت: تاکنون نزدیک به ۶۷۰ هزار نفر ارز اربعین دریافت کرده اند.

کریمی اظهار کرد: خوشبختانه امسال استقبال خوبی از خدمات ارائه شده توسط بانک مرکزی در زمینه توزیع ارز اربعین از سوی زائرین انجام شد و می توان گفت کلیه زائرانی که در این ایام از مرز خارج شدند، ارز اربعین خود را دریافت کرده اند.

وی با اشاره به تمهیدات بانک مرکزی برای توزیع ارز اربعین در سال جاری افزود: بانک مرکزی امسال در حوزه ارز اربعین مداخله خوبی انجام داد و با تجهیز به موقع منابع و سازماندهی و هماهنگی مناسب با سایر دستگاه‌های ذیربط برای اولین بار در ایام اربعین نرخ ارز دینار کاهش پیدا کرد؛ بطوریکه قبل از شروع توزیع ارز اربعین هزار دینار عراق معادل ۳۶ هزار تومان بود و در حال حاضر صرافی هایی هستند که حاضرند با نرخ ۳۲ هزار تومان به بانک مرکزی بفروشند و البته نرخ بانک مرکزی ۳۱۵۰۰ تومان است.

کریمی تاکید کرد: بنابراین یک مداخله مفید توسط بانک مرکزی در زمینه پایین آوردن نرخ غیر رسمی رخ داد و در حالیکه نرخ بازار غیررسمی همیشه در زمان اوج تقاضای اربعین بالا می‌رفت امسال کاهش نرخ رقم خورد.

وی ادامه داد: علت این امر هم ورود به موقع و تاکید رئیس کل بانک مرکزی در زمینه توزیع ارز اربعین بود که حدود یک ماه قبل دستورالعمل ۱۱ بندی در این زمینه را به حوزه‌های ذی‌ربط در بانک مرکزی و شبکه بانکی ابلاغ کرد که همه پیش بینی‌ها اعم از اینکه توزیع ارز حتما به صورت دینار باشد در آن قید شده بود.

کریمی تصریح کرد: رئیس کل بانک مرکزی تاکید داشتند که دلارزدایی از همین توزیع ارز اربعین باید کلید بخورد، چراکه توزیع عرض اربعین به شکل دلار با راهبرد بانک مرکزی در زمینه دلار زدایی تناقض داشت و خوشبختانه منابع دیناری در کشور به خوبی و به موقع تجهیز شد و  از آنجاکه زائرین و گردشگران عراقی زیادی در طول سال به ایران مراجعه و ارز خود را عرضه می‌کنند، خوشبختانه از این منابع استفاده خوبی شد.

معاون بین الملل بانک مرکزی افزود: این اتفاق گام خوبی برای شروع دلار زدایی واقعی بود که مردم به عینه آن را مشاهده و لمس کردند، چراکه اگر دلار توزیع می شد زائران باید آن را در عراق تبدیل می‌کردند که مشکلاتی در این زمینه برای هموطنان ایجاد می شد.

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

Img20240226115038391 310x165 - شرکت بیمه سبز در اتاق ایران و تحت نظارت بخش خصوصی مستقر شود

شرکت بیمه سبز در اتاق ایران و تحت نظارت بخش خصوصی مستقر شود

نشست کمیسیون حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اتاق ایران با موضوع بیمه سبز و ویزای رانندگان …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x