کرونای لامبدا چیست؟

کرونای لامبدا چیست؟

پایگاه خبری دنیای برند، محققان شیوع گونه جدید ویروس کرونا به نام لامبدا را تهدیدی جدید برای سلامت انسان می‌دانند. ویروس‌ها در طول زندگی خود دائماً در حال جهش و تولید سویه‌های مختلف هستند. سویه لامبدا که در سال گذشته با نام C37 شناخته می‌شد نخستین بار در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی در پرو شناسایی شد. محققان معتقدند که گونه لامبدا ویروس کرونا از مقاومت بالاتری در برابر آنتی بادی‌های دریافت شده از واکسن برخوردار است البته لازم است در این زمینه مطالعات بیشتری بشود. نوع لامبدا مقاومت در برابر واکسن را نشان می دهد. به گفته محققان ژاپنی ، نوع لامبدا ویروس کرونا ، که ابتدا در پرو شناسایی شد و در حال حاضر در آمریکای جنوبی گسترش یافته است ، نسبت به نسخه اصلی ویروس که برای اولین بار در ووهان چین شناسایی شد ، نسبت به واکسن بسیار مقاوم است. در آزمایشات آزمایشگاهی ، آن ها دریافتند که سه جهش در پروتئین spike لامبدا ، معروف  به RSYLTPGD246-253N ، ۲۶۰ L452Q و F490S ، به آن کمک می کند تا در برابر خنثی سازی آنتی بادی های ناشی از واکسن مقاومت کند. آنها به این نتیجه رسیدند که دو جهش اضافی ، T76I و L452Q ، به لامبدا را بسیار عفونی می کند.

در مقاله ای که در bioRxiv  منتشر شد ، محققان هشدار می دهند که با عنوان لامبدا از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان “گزینه مورد علاقه” برچسب گذاری شده و ممکن است مردم متوجه نشوند که این یک روند جدی است. اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا این نوع خطرناکتر از نوع دلتا است که در حال حاضر جمعیت بسیاری از کشورها را تهدید می کند ، محقق ارشد کی ساتو از دانشگاه توکیو گفت: “لامبدا می تواند یک تهدید بالقوه برای جامعه بشری باشد”.

محققان در شیلی نتیجه می گیرند که نوع لامبدا COVID-19 نه تنها بیشتر از SARS-CoV-2 معمولی عفونی است ، بلکه احتمالاً می تواند واکسن ها را کنار بگذارد. این نوع COVID-19 که ثابت شده در برابر واکسن ها مقاوم است ، متخصصان پزشکی ، مقامات بهداشت عمومی و متخصصان مراقبت های بهداشتی-از جمله پیشگیران عفونت-را در خط مقدم بیماری همه گیر COVID-19 نگه می دارد. هنوز دلیلی برای به صدا درآوردن زنگ هشدار وجود ندارد ، اما فقط ممکن است نیاز برای هشدار در مورد جهش لامبدا COVID-19 یا C.37 وجود داشته باشد. یک مطالعه پیش چاپ توسط محققان در شیلی نیز نشان می دهد که جهش ، که اولین بار در پرو در حدود یک سال پیش ظاهر شد و بسیار عفونی است ، همچنین می تواند از آنتی بادی های واکسن فرار کند.

طبق این مطالعه جهش های موجود در پروتئین Spike نوع لامبدا باعث افزایش عفونت و فرار از خنثی سازی آنتی بادی های ایجاد شده توسط CoronaVac می شود.” CoronaVac واکسنی است که توسط یک شرکت چینی تولید شده و در پرو استفاده می شود. این مطالعه ادامه می دهد: “این داده ها این ایده را تقویت می کند که کمپین های بزرگ واکسیناسیون در کشورهایی با گردش بالا SARS-CoV-2 باید با نظارت دقیق ژنومی همراه باشد که به شناسایی سوش های جدید حامل جهش های Spike و مطالعات ایمونولوژی با هدف تعیین تاثیر این موارد کمک می کند.

 

علائم ابتلا به گونه لامبدا ویروس کرونا چیست؟

در حال حاضر علائم مبتلا شدن به گونه لامبدا ویروس کرونا شبیه گونه اصلی است و شامل سرفه، تب بالا، بدن درد، از دست دادن حس بویایی، چشایی و بروز مشکلات تنفسی می‌شود. در صورتی که افراد درگیر این علائم شدند باید به پزشک مراجعه کنند البته علائم دیگر مبتلا شدن به گونه لامبدا ویروس کرونا شامل گلو درد، سردرد، بثورات پوستی و تغییر رنگ انگشتان دست و پا است.

میزان اثربخشی واکسن‌ها در برابر گونه لامبدا ویروس کرونا چقدر است؟

گروهی از محققان به منظور بررسی میزان اثربخشی واکسن کروناواک بر گونه لامبدا ویروس کرونا مطالعه جدیدی انجام دادند. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که گونه لامبدا ویروس کرونا نسبت به گونه‌های گاما و آلفا عفونی‌تر است و تأثیرات آنتی بادی ناشی از دریافت واکسن‌ها را خنثی می‌کند. نتایج مطالعه انجام شده دیگری نشان می‌دهد که واکسن‌های mRNA مانند واکسن فایزر و مدرنا در برابر گونه لامبدا ویروس کرونا مؤثر هستند.

تأثیر رژیم غذایی بر گونه دلتا ویروس کرونا چیست؟

متخصصان معتقدند که مهم ترین سپر دفاعی در برابر گونه لامبدا و عفونت ناشی از آن تغذیه و رژیم غذایی مناسب است. همانطور که مشخص است عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های تنفسی از جمله بیماری کووید -۱۹ دارد که با تغذیه مناسب تقویت می‌شود. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های ریوی خطر ابتلاء به بیماری کووید -۱۹ را افزایش می‌دهد، کمبود مواد مغذی و ویتامین‌ها مانند ویتامین A، C و D باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌ها می‌شود. میوه‌ها و سبزیجات مانند پرتقال، نارنگی، لیمو، کیوی، کلم، کلم پیچ، فلفل سبز و گوجه فرنگی سرشار از ویتامین C است. هویج، کدو سبز، اسفناج، برگ چغندر و کاهو نیز منبع خوبی از ویتامین A است.

 

کرونای لامبدا چیست؟روش‌های پیشگیری از آلوده شدن به گونه لامبدا ویروس کرونا چیست؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بروز بیماری‌ها در آمریکا (CDC) اعلام کرده است که افراد باید به منظور پیشگیری از بروز بیماری کووید -۱۹ اقدامات پیشگیرانه توصیه شده را رعایت کنند، از ماسک استفاده کنند، فاصله اجتماعی خود از دیگران را حفظ کنند، دستان خود را به صورت مرتب بشویند و از حضور در مکان‌های شلوغ با تهویه نامناسب پرهیز کنند. علاوه بر این دریافت واکسن کرونا یکی از مؤثرترین روش‌های پیشگیری از بروز بیماری کووید -۱۹ در نظر گرفته شده است به همین دلیل افراد باید در زمان تعیین شده واکسن کرونا را دریافت کنند.

 

طبق اعلام مرکز منابع کرونا جانز هاپکینز ، پرو دارای بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کووید -۱۹ در بین کشورهای دیگر جهان است: حدود ۶۰۰ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر مبتلا به COVID-19. سازمان بهداشت جهانی (WHO) می گوید که نوع لامبدا از آوریل در حدود ۸۱ درصد از عفونت های پرو بوده است. سازمان بهداشت جهانی ماه گذشته نوع لامبدا را نوعی مورد علاقه اعلام کرد. نوع لامبدا در حدود ۳۰ کشور دیگر در جهان از جمله انگلستان گسترش یافته است.

Kevin Kavanagh ، MD ، عضو هیئت مشورتی ویراستاری ICT® ، اعلام می دارد که ظهور نوع لامبدا بر نیاز به در نظر گرفتن واکسن ها به عنوان یک محافظتی در برابر عفونت COVID-19 تأکید می کند و استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی اجتناب ناپذیر است. کاوانا به ICT® می گوید: “لازم به یادآوری است که ماسک تنفسی با کیفیت بالا می تواند قرار گرفتن در معرض ویروس را تا ۶ برابر کاهش دهد و آنها را به یک مکمل مهم برای واکسن ها با کاهش کارآیی تبدیل کند.”

کاوانا می گوید گسترش و جهش های COVID-19 را کند کنید. و اگرچه ممکن است موارد بسیار کمی از نوع لامبدا در ایالات متحده وجود داشته باشد ، اما همچنان “نیاز به محدودیت های سفر ، از جمله قرنطینه بازگشت (مسافران) بدون در نظر گرفتن وضعیت واکسیناسیون را مشخص می کند”. “ما همچنین باید از توصیه های دو طبقه فعلی خود در مورد افراد واکسینه شده و واکسینه نشده را کنار بگذاریم. با انواع لامبدا و دلتا همه ما باید واکسینه شویم و توصیه های بهداشت عمومی را رعایت کنیم. “

براساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، کرونا لامبدا جهش‌های زیادی را در مفاهیم ژنی شامل می‌شود که می‌تواند به افزایش قابلیت سرایت پذیری و همچنین افزایش مقاومت آن در مقابل آنتی بادی‌ها منجر شود، همین مساله باعث شده بسیاری از متخصصان سلامت، گونه اصلی کرونا و حتی گونه پلاس را فراموش کرده و هم اکنون تمام تمرکز خود را روی گونه لامبدا کرونا قرار دهند.

گروه پاتوبیولوژی رهسا؛ پیشرو در خدمات آزمایش در منزل

استفاده از خدمات آزمایش در منزل، به‌ خصوص در شرایط کنونی جامعه که ویروس کرونا سلامتی انسان‌ها را تهدید می‌کند، بهترین گزینه‌ای است که برای حفظ سلامتی خود و خانواده‌تان می‌توانید انجام دهید. کاملا طبیعی است که برای برخورداری از این خدمات، به دنبال مرکزی مطمئن باشید که ضمن داشتن تجربه و تعهد لازم در این زمینه، خدمات مورد نیاز شما را نیز در سریع ‌ترین زمان ممکن و با هزینه‌ای مناسب، در اختیارتان قرار دهد. گروه پاتوبیولوژی رهسا، با داشتن کادری مجرب و متعهد، خدمات مورد نیاز را در اختیار شما قرار داده و سلامتی را برایتان به ارمغان خواهد آورد. این مرکز با مجهز بودن به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا و سیستم پاسخگویی اینترنتی، هر آنچه را که از یک مرکز آزمایشگاهی حرفه‌ای انتظار دارید، به شما عرضه می‌کند.

همان ‌طور که گفتیم، خدمات آزمایش در منزل یک سرویس نوظهور است که در سال‌های اخیر با استقبال گسترده‌ی بیماران مواجه شده و توانسته جایگاه خود را در حوزه‌ی خدمات آزمایشگاهی، به دست آورد. گروه پاتوبیولوژی رهسا به عنوان یکی از مراکز پیشرو در ارائه‌ی خدمات نمونه‌گیری در منزل، راحتی و آسایش را برای شما به همراه آورده و سبب صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌هایتان می‌شوددر حال حاضرگروه رهسا شامل ۴ مرکز آزمایشگاهی می باشد و درآینده جهت آسایش مراجعین مراکز جدید تاسیس می گردد.

کلیک کنید: درباره ما بیشتر بدانید !

برای انجام آزمایش کرونا در منزل یا محل کار می توانید با شماره ۷۹۲۲۷تماس بگیرید

 

این مطلب، خبرآگهی است و پایگاه خبری دنیای برند درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

همچنین ببینید

بلاتکلیفی تولیدکنندگان لوازم خانگی برای درج برند خارجی

بلاتکلیفی تولیدکنندگان لوازم خانگی برای درج برند خارجی

پایگاه خبری دنیای برند، بعد از گذشت حدود دو هفته از اظهار نظر انجمن ملی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *