برند مایکروسافت

گسترش هوش‌مصنوعی در جهان برای برند مایکروسافت چه سودی دارد؟

پایگاه خبری دنیای برند، مهدی‌رضا برنا، کارشناس هوش‌مصنوعی درباره اقدام سلطه‌گرانه مایکروسافت گفت: مایکروسافت با گسترش هوش‌مصنوعی در جهان به دنبال کسب سود اقتصادی و ایجاد حکمرانی امنیتی و فرهنگی است.

یکی از اقدامات جدید مایکروسافت تاسیس و توسعه مراکز هوش‌مصنوعی در سراسر جهان است و در راستای عملی کردن اهداف خود مراکزی در کشورهای مختلف از جمله اسپانیا، لهستان، اندونزی و فرانسه تاسیس کرده است و به آخرین اقدام آن می‌توان به سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد یورویی این شرکت در فرانسه اشاره کرد؛ براد اسمیت، معاون رئیس و رئیس جمهور فرانسه در این باره گفت که ۴ میلیارد یورو در فرانسه برای تمرکز روی هوش‌مصنوعی سرمایه‌گذاری خواهد شد و مایکروسافت یک مرکز اطلاعات در شهر «مولهاوس» فرانسه تاسیس خواهد کرد.

مایکروسافت، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری است که علاوه بر ارائه خدمات رایانش ابری، در حوزه هوش‌مصنوعی هم فعال و سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای کرده است اما می‌توان گفت علاوه بر توجه به بعد مالی به همه ابعاد هوش‌مصنوعی توجه ویژه‌‌ای دارد و از حامیان سرسخت و سخت‌کوش آن به حساب می‌آید که در این راستا ایجاد شرکت OpenAI تنها یک نمونه از حمایت‌های مایکروسافت از هوش‌مصنوعی است.

این غول دنیای فناوری علاقه‌ زیادی هم به توسعه‌ فناوری وسایل نقلیه‌ خودران دارد که به منظور توسعه‌ پلتفرمی برای وسایل نقلیه‌ خودران، با شرکت‌ چینی «بایدو» همکاری کرد، جالب است بدانید کسب و کار اصلی این شرکت چینی در زمینه‌ جستجو است.

مایکروسافت در تلاش است تا با سرمایه‌گذاری، هوش‌مصنوعی را در سطح جهانی گسترش دهد، به همین منظور و به عنوان مثال ۲.۹ میلیارد دلار در زیرساخت‌های ابری و هوش‌مصنوعی در ژاپن و سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری در شرکت هوش‌مصنوعی G42 مستقر در امارات متحده عربی سرمایه‌گذاری کرده است.

در همین راستا مهدی‌رضا برنا، کارشناس هوش‌مصنوعی درباره هژمونی که مایکروسافت ایجاد کرده و به دنبال گسترش آن است گفت: «هوش‌مصنوعی به عنوان فناوری عام، همه جنبه‌های زندگی افراد را تغییر می‌دهد و در این میان بازیگرانی مثل گوگل و مایکروسافت با این ویژگی هوش‌مصنوعی به دنبال توسعه اهداف خود به ویژه هدف اقتصادی و کسب سود زیاد و حکمرانی امنیتی و فرهنگی در جهان هستند.

وی افزود: از آن جایی که هوش‌مصنوعی مبتنی بر مدل‌های زبانی در آموزش افراد به ویژه نوجوانان نقش مهمی برعهده دارند پس  مایکروسافت و امثال آن تلاش می‌کنند فرهنگ و ارزش‌های خود را در جهان گسترش دهند؛ پس اگر همه کشورها مدل‌های بومی هوش‌مصنوعی خود را داشته باشند، به عنوان مثال مدل هوش‌مصنوعی مبتنی بر زبان فارسی می‌توان از این هژمونی جلوگیری کرد.»

در این گزارش به برخی از اقدامات مایکروسافت در حوزه هوش‌مصنوعی می‌پردازیم:

بازگشایی نخستین مرکز داده مایکروسافت در لهستان

مایکروسافت، نخستین فضای ابری داده خود را در ورشو افتتاح کرد. این مجموعه که دارای سه مرکز داده مستقل در اطراف پایتخت لهستان است، می‌تواند امنیت، حریم خصوصی و فرآیند ذخیره‌سازی مطابق با مقررات را برای شرکت‌های بین‌المللی فناوری فراهم کنند.علاوه بر این، منطقه ابری به تسریع روند دیجیتالی‌شدن اقتصاد محلی به یک مرکز فناوری عظیم برای اروپای مرکزی و شرقی کمک می‌کند. این اقدام همچنین تعهد شرکت به تقویت جامعه، تجارت و اقتصاد لهستان را تقویت می‌کند و مانع خروج نوابغ می‌شود.

مایکروسافت زیرساخت‌های هوش‌مصنوعی در اسپانیا را گسترش می‌دهد

مایکروسافت با سرمایه‌گذاری ۲٫۱ میلیارد دلاری زیرساخت‌های هوش‌مصنوعی خود را در اسپانیا گسترش می‌دهد.برد اسمیت، نایب رئیس و رئیس شرکت مایکروسافت در صفحه شبکه اجتماعی خود نوشت: با سرمایه‌گذاری ۲٫۱ میلیارد دلاری در دو سال آینده، زبان جدید هوش مصنوعی (AI) و زیرساخت ابری خود را در اسپانیا گسترش خواهد داد.

اسمیت گفت: “سرمایه‌گذاری ما فراتر از ساخت مراکز داده است، این گواهی بر تعهد ۳۷ ساله ما به اسپانیا، امنیت و توسعه و تحول دیجیتال دولت، کسب‌و‌کارها و مردم آن کشور است.”

ساخت بزرگ‌ترین زیرساخت‌های هوش‌مصنوعی در اندونزی

مایکروسافت اعلام کرد که در چهار سال آینده ۱٫۷ میلیارد دلار برای گسترش خدمات ابری و هوش‌مصنوعی در اندونزی، از جمله ساخت مراکز داده، سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

مایکروسافت گفت: “آخرین و بزرگ‌ترین زیرساخت‌های هوش‌مصنوعی را به اندونزی خواهد آورد”. شرکت فناوری مایکروسافت تا سال ۲۰۲۵، ۲.۵ میلیون نفر را در جنوب شرقی آسیا در استفاده از هوش‌مصنوعی آموزش خواهد داد.مایکروسافت در تلاش است تا با سرمایه‌گذاری هوش‌مصنوعی را در سطح جهانی گسترش دهد، به همین منظور ۲.۹ میلیارد دلار در زیرساخت‌های ابری و هوش‌مصنوعی در ژاپن و سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری در شرکت هوش‌مصنوعی G42 مستقر در امارات متحده عربی سرمایه‌گذاری کرده است.

اندونزی دارای جمعیت عظیمی از فناوری است که این کشور جنوب شرقی آسیا را به یک بازار هدف کلیدی برای سرمایه‌گذاری مرتبط با فناوری تبدیل می‌کند.مایکروسافت برآوردهای وال استریت را برای درآمد و سود سه‌ماهه سوم شکست، که به دلیل سود حاصل از پذیرش هوش‌مصنوعی در سراسر خدمات ابری آن بود.

مایکروسافت ۴ میلیارد یورو در فرانسه سرمایه‌گذاری می‌کند

شرکت مایکروسافت در بخش هوش‌مصنوعی ۴ میلیارد یورو در فرانسه سرمایه‌گذاری می‌کند. براد اسمیت، معاون رئیس و رئیس جمهور فرانسه به گفت که ۴ میلیارد یورو (۴.۳ میلیارد دلار) در فرانسه به عنوان بخشی از اجلاس تجاری سالانه سرمایه‌گذاری خواهد کرد. اسمیت در ادامه گفت که بیش‌تر این پول در بخش هوش‌مصنوعی (AI) تمرکز خواهد کرد و مایکروسافت یک مرکز اطلاعات در شهر «مولهاوس» فرانسه تاسیس خواهد کرد.

این اقدامات مایکروسافت نوعی وابستگی مثل وابستگی مادر به فرزندی را ایجاد می‌کند که ترک آن برای افراد دشوار خواهد بود در نتیجه دولت‌ها باید با برنامه‌ریزی‌ و اقدامات هوشمندانه از ایجاد این هژمونی در جهان جلوگیری کنند.

منبع: برنا

همچنین ببینید

Apple Inteligence 1.jpeg 310x165 - اپل به دنبال یار چینی برای هوش مصنوعی: مذاکره با شرکت‌های محلی برای عرضه قابلیت‌های AI در چین

اپل به دنبال یار چینی برای هوش مصنوعی: مذاکره با شرکت‌های محلی برای عرضه قابلیت‌های AI در چین

در حرکتی برای گسترش حضور خود در بازار بزرگ و پرسود چین، اپل ظاهراً مذاکرات خود را با شرکت‌های فناوری چینی آغاز کرده است. هدف این مذاکرات، یافتن شریکی برای ارائه قابلیت‌های هوش مصنوعی اپل در این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *