مواد اولیه

ثبات نسبی در بازار مواد اولیه ایجاد شده است

پایگاه خبری دنیای برند، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم بهره‌برداری از ۱۰۰ واحد راکد و نیمه‌فعال احیا شده توسط صندوق کارآفرینی امید با بیان این‌که در چند ماهه اخیر روی بهبود محیط کسب‌وکار، تأمین مواداولیه و منابع مالی تمرکز کرده‌ایم، گفت: در بازار مواد اولیه ثبات نسبی ایجاد شده و گفت‌وگوها برای ارتقای روابط تجاری با ۷ کشور در ۷ ماه اخیر انجام شده است.

سیدرضا فاطمی‌امین در این مراسم که با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد، افزود: هدف‌گذاری برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصدی در سال آینده انجام شده است که با توجه به رشد منفی سال‌های گذشته، رقم بالایی است.

هدف‌گذاری برای رسیدن به رشد۱۲٫۷ در بخش صمت

وی با بیان این‌که برای رسیدن به این رشد، باید رشد ۱۲٫۷ درصدی در بخش صنعت محقق شود، تصریح کرد: در حوزه معدن نیز باید به رشد ۱۰ درصد و در حوزه کشاورزی به رشد ۹ درصدی برسیم.

ظرفیت لازم برای رسیدن به رشد ۸ درصدی را داریم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که اگر رشد ۸ درصدی سال ۱۴۰۱ رقم بخورد به تولید سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ باز می گردیم، ادامه داد: پس یعنی ظرفیت‌های موجود برای بازگرداندن سطح تولید به دو سال پیش کافی است و باید این ظرفیت‌ها و سرمایه‌ها را فعال کنیم.

ارتقای سرمایه‌گذاری‌ها برای تداوم رشد ۸ درصدی

فاطمی امین، احیای واحدهای راکد و نیمه‌فعال و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام را در راستای بهره‌گیری از همین ظرفیت‌ها عنوان کرد و گفت: اگر بخواهیم رشد ۸ درصدی را برای سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ تداوم و ارتقاء بخشیم، باید به سمت ارتقا سرمایه‌گذاری‌ها برویم.

رونمایی از ۴۸ پروژه بزرگ سرمایه‌گذاری با حضور رئیس‌جمهوری

وی با اشاره به رونمایی از ۴۸ پروژه بزرگ سرمایه‌گذاری در امسال با حضور رئیس‌جمهوری، تصریح کرد: این پروژه‌های سرمایه‌گذاری و پروژه‌هایی که سال آینده رقم خواهد خورد اثر خود را در سال ۱۴۰۲ نشان خواهد داد.

باید فضای با ثبات برای کسب‌و‌کار مهیا شود

وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود، مشکلات محیط کسب‌وکار و درون بنگاه‌ها را از عوامل راکد و نیمه‌فعال ماندن واحد‌ها دانست و اضافه کرد: در فضای کسب‌وکار ثبات بسیار مهم است؛ ثبات در نرخ ارز، تأمین منابع مالی، مواداولیه و بازار مؤلفه‌های مهمی هستند که باید برای یک کسب‌وکار و مدیران آن، مهیا شود.
فاطمی امین با بیان این‌که وزارت صمت در این حوزه بر سه محور تمرکز دارد، اضافه کرد: این محورها شامل بهبود محیط کسب‌وکار، تأمین مواداولیه و منابع مالی است و تلاش کرده‌ایم اقدامات مؤثری در این حوزه‌ها انجام دهیم.

در بازار مواد اولیه ثبات نسبی ایجاد شده است

وی با بیان این‌که در این چندماه در بازار مواد‌اولیه ثبات نسبی را ایجاد کرده‌ایم، گفت: با اجرای پروژه اصلاح ساختار بازار کالاهای پایه، اکنون برای بسیاری از اقلام مواداولیه، سهمیه‌بندی برداشته شده است و در بازار پتروشیمی نیز با همکاری معاون اول رئیس‌جمهوری در چند ماه آینده به یک ثبات خواهیم رسید.

ارتقای بیش از ۳۰ درصدی منابع موجود با تأمین مالی زنجیره‌ای

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تأمین مالی به عنوان یکی از این محورها، بیان کرد: طرح تأمین مالی زنجیره‌ای را با همکاری و هم‌افزایی بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی‌ودارایی شروع کرده‌ایم، با این روش کارایی منابع موجود بیش از ۳۰ درصد ارتقا خواهد یافت.

جلوگیری از انحراف منابع با پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورت‌حساب

فاطمی امین همچنین به پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورت‌حساب‌های سامانه جامع تجارت اشاره کرد و گفت: این موضوع کار ما را در حوزه تخصیص منابع به شدت تسهیل می‌بخشد، زیرا جلوی بسیاری از انحرافات در منابع مالی را خواهد گرفت.
وی همچنین با بیان این‌که به‌طور تقریبی از نیمه دوم سال آینده سهمیه‌بندی اعتباری نخواهیم داشت، تصریح کرد: با تکیه بر پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورت‌حساب‌های مالی و تأمین مالی زنجیره‌ای، این موضوع محقق شده و هزینه‌های مالی کاهش خواهد یافت.

صادرات تا اول اسفند از مرز ۴۵ میلیارد دلار عبور کرده است

وزیر صمت با اشاره به انجام کار گسترده در حوزه تجارت خارجی نیز اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم برای تحریک تقاضا، موضوع صادرات است که خوشبختانه صادرات امسال تا اول اسفندماه از مرز ۴۵ میلیارد دلار عبور کرده در حالی که این رقم سال گذشته بدون نفت، ۳۵ میلیارد دلار بوده است.

گفت‌وگوها برای ارتقای روابط تجاری با ۷ کشور در ۷ ماه اخیر

فاطمی امین با بیان این که در ۷ ماه اخیر گفت‌وگوها برای ارتقای روابط تجاری با ۷ کشور انجام شده است، گفت: همه این کشورها بر ظرفیت ارتقاء مراودات تجاری میان ایران و کشورشان تا دو برابر، تأکید داشته‌اند.
وی در بخش پایانی سخنان خود با بیان این‌که شاید بیش از ۳۰ درصد از مشکلات واحدها اهلیت مدیران و سرمایه‌گذاران آن‌ها باشد، افزود: در ساختار جدید وزارت صمت، دفتر خدمات کسب‌وکار ایجاد شده است، زیرا به بخش خدمات کسب‌وکار نیاز داریم و این دفتر به کسب‌وکارها خدمات مختلفی ارائه می دهد.
گفتنی است مراسم بهره‌برداری از ۱۰۰ واحد اقتصادی راکد و نیمه‌فعال احیا شده توسط صندوق کارآفرینی با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر امور اقتصادی‌و‌دارایی، معاون اجرایی رئیس‌جمهوری، سرپرست نهاد ریاست جمهوری و مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در محل این صندوق برگزار شد.
همچنین تفاهم‌نامه همکاری میان نماینده معاون اول در نهضت احیای واحدهای اقتصادی و صندوق کارآفرینی امید برای احیای هزار واحد اقتصادی راکد و نیمه فعال با هدف ایجاد ۱۴ هزار نفر اشتغال (مستقیم و غیرمستقیم) و حجم کل سرمایه گذاری ۲۰۰ هزار میلیارد ریال، امضا شد.
در این مراسم ارتباط دیداری و شنیداری( ویدئو کنفرانسی) با ۴ واحد اقتصادی احیا شده در اصفهان، تهران، چهارمحال و بختیاری و قزوین نیز انجام شد.

منبع: شاتا

همچنین ببینید

Img20240221200502494 310x165 - همه دستگاه‌ها به اصلاح و بازنگری قانون تجارت الکترونیکی کمک کنند

همه دستگاه‌ها به اصلاح و بازنگری قانون تجارت الکترونیکی کمک کنند

نشست «برنامه هفتم توسعه با محوریت اقتصاد دیجیتال» که به همت مرکز نوآوری و تحول …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x