هوش مصنوعی

هوش مصنوعی باعث کاهش دستمزدهاست

پایگاه خبری دنیای برند، تحقیقات بانک مرکزی اروپا نشان داد رشد سریع استفاده از هوش مصنوعی، ممکن است دستمزدها را کاهش دهد اما تاکنون، تهدیدی برای مشاغل نبوده و حتی به اشتغال کمک کرده است.

شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری بالایی در هوش مصنوعی انجام داده‌اند، باعث شده‌اند اقتصاددانان تلاش کنند پیامدهای این فناوری روی بازار کار را شناسایی کنند و نگرانی در میان عموم مردم درباره آینده مشاغلشان به وجود آمده است.

همزمان، با وجود رکودی که معمولا فشارها روی بازار کار را کمتر می‌کند، کارفرمایان تلاش می‌کنند کارکنان ماهر پیدا کنند.

طبق «بولتن ریسرچ» که از سوی بانک مرکزی اروپا منتشر شد، در ۱۶ کشور اروپایی، سهم اشتغال بخش‌هایی که در معرض هوش مصنوعی قرار دارند، افزایش پیدا کرده و فقط مشاغل با مهارت اندک و متوسط، تاثیر زیادی از هوش مصنوعی نپذیرفته‌اند، در حالی که مشاغل تخصصی، بیشترین افزایش را داشته‌اند. این تحقیقات به تاثیر خنثی تا اندکی منفی روی درآمدها اشاره و اعلام کرده که ممکن است تهدید هوش مصنوعی برای دستمزدها، افزایش پیدا کند.

در این بولتن آمده است: فناوری‌های مجهز به هوش مصنوعی همچنان در حال رشد و بکارگیری هستند. بخش عمده تاثیر آنها روی اشتغال و دستمزدهاست. در دوران موج‌های فناوری قبلی، رایانه‌سازی، سهم اشتغال کارکنان دارای مهارت متوسط را کاهش داده و باعث پولاریزاسیون شده بود. اما این پولاریزاسیون در بررسی انجام شده در ۱۶ کشور اروپایی مشاهده نشده است.

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

Img20240228125522621 310x165 - برنامه استراتژیک صنعت کشور با همکاری اتاق ایران ترسیم می‌شود

برنامه استراتژیک صنعت کشور با همکاری اتاق ایران ترسیم می‌شود

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: داشتن استراتژی تنها راه برون‌رفت …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x