62825845 660x330 - کاوشگر قمری «پرگرین» به فاصله قمری رسیده است

کاوشگر قمری «پرگرین» به فاصله قمری رسیده است

در حالی که شرکت «استروبیوتیک» برای زنده نگه داشتن کاوشگر قمری «پرگرین» تلاش می‌کند، این کاوشگر موفق شده است تا به فاصله قمری برسد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، فرودگر قمری «پرگرین»(Peregrine) شرکت «استروبیوتیک»(Astrobotic) به فاصله قمری رسیده که یک نقطه عطف مهم برای این کاوشگر آسیب‌دیده است اما به نظر نمی‌رسد که فرود آمدن آن روی ماه هنوز امکان‌پذیر باشد.

به نقل از اسپیس، پرگرین روز هشتم ژانویه در اولین پرتاب موشک «ولکان قنطورس»(Vulcan Centaur) شرکت «ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی»(ULA) به پرواز درآمد تا تاریخ‌ساز شود و اولین فرودگر خصوصی باشد که تاکنون یک فرود نرم روی ماه داشته است.

بیشتر بخوانید:

موشک «ولکان قنطورس» سفر قمری خود را آغاز کرد

پرگرین مدت کوتاهی پس از جدا شدن از مرحله بالایی موشک، دچار نشت سوخت جدی شد که ظاهرا این رویا را از بین برد اما فرودگر هنوز زنده است، در اعماق فضا می‌چرخد و سعی دارد به نزدیکی ماه برسد. استروبیوتیک در حساب ایکس خود نوشت: پرگرین در فاصله حدود ۳۸۳ هزار کیلومتری زمین فعال است و این یعنی که ما به فاصله قمری رسیده‌ایم.

با وجود این، استروبیوتیک تاکید کرد که ماه در حال حاضر در بخش دیگری از مدار خود قرار دارد و از فرودگر دور است.

این شرکت در پست دیگری نوشت: مسیر اصلی ما باعث شد فرود روی ماه را برای روز پانزدهم پس از پرتاب در نظر بگیریم. بررسی‌های ما در مورد سوخت در حال حاضر نشان می‌دهند که سوخت ما پیش از این ۱۵ روز تمام خواهد شد. با وجود این، مهندسان ما هنوز در مورد افزایش طول عمر پرگرین خوش‌بین هستند.

بیشتر بخوانید:

«پرگرین» متوقف می‌شود اما نه به این زودی!

این خوش‌بینی حاصل تجربه است. درست پس از نشت سوخت پرگرین، گروه ماموریت تخمین زدند که سوخت کاوشگر تنها برای ۴۰ ساعت باقی مانده اما این جدول زمانی در حال تغییر یافتن است زیرا نشت پرگرین کند شده و گردانندگان آن تلاش می‌کنند کاوشگر را تا حد امکان زنده نگه دارند.

پرگرین ۲۰ محموله را برای مشتریان گوناگون حمل می‌کند. یکی از این مشتریان، ناساست که پنج محموله علمی را در برنامه «خدمات تجارت باربری به ماه»(CLPS) خود روی پرگرین قرار داده است.

استروبیوتیک در پست دیگری نوشت که همه ۱۰ محموله‌ نیازمند برق، آن را دریافت می‌کنند. ۱۰ محموله دیگر غیرفعال هستند. اگرچه تجهیزات فرستاده‌ شده به احتمال زیاد هرگز آنطور که در نظر گرفته شده است، به سطح ماه نخواهند رسید اما برخی از آنها داده‌های سودمندی را در اعماق فضا جمع‌آوری می‌کنند.

به عنوان مثال، مقامات ناسا نوشتند: دو مورد از محموله‌های ناسا، «سیستم طیف‌سنج نوترونی»(NSS) و «طیف‌سنج انتقال انرژی خطی»(LETS) هستند که به اندازه‌گیری محیط تابش در فضای میان‌سیاره‌ای اطراف زمین و ماه می‌پردازند.

در ادامه این پست آمده است: این دو محموله، اجزای گوناگون طیف تابش را اندازه‌گیری می‌کنند که اطلاعات تکمیلی را در مورد فعالیت پرتوهای کیهانی و هوای فضایی ناشی از فعالیت خورشیدی ارائه می‌دهند. این داده‌ها، محیط تابش میان‌سیاره‌ای را برای انسان و وسایل الکترونیکی توصیف می‌کنند.

همچنین، استروبیوتیک گزارش داد که محموله «COLMENA» شامل پنج میکروربات ساخته‌شده توسط «دانشگاه مستقل ملی مکزیک»(UNAM) برای اکتشاف سطح ماه، روز جمعه با موفقیت راه‌اندازی شده و به اولین تجهیزات مکزیک تبدیل شده است که در فضای میان زمین و ماه عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید:

ربات‌های ساخت دانشجویان مکزیکی به ماه می‌روند

ویدئوی منتشرشده توسط دانشگاه مستقل ملی مکزیک نشان می‌دهد که اعضای گروه ماموریت، تایید فعال‌سازی COLMENA را دریافت کرده‌اند و در حال تشویق کردن هستند؛ حتی اگر انتظار نرود که روی ماه فرود بیاید.

استروبیوتیک به دقت در مورد وضعیت پرگرین گزارش می‌دهد و همه اطلاعات جدید را منتشر می‌کند. هفته آینده، ارزیابی دقیق‌تری را دریافت خواهیم کرد زیرا استروبیوتیک و ناسا یک نشست از راه دور را در ظهر روز ۱۸ ژانویه برگزار خواهند کرد تا در مورد وضعیت پرگرین صحبت کنند.

پرگرین اولین ماموریت از مجموعه ماموریت‌های وابسته به برنامه خدمات تجارت باربری به ماه است که همراه با چندین محموله به سمت ماه پرتاب شد. در پرواز بعدی که قرار است ماه آینده انجام شود، یک موشک «فالکون ۹»(Falcon 9) شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX)، کاوشگر «نوا-سی»(Nova-C) ساخت شرکت «اینتوئتیو مشینز»(Intuitive Machines) را پرتاب خواهد کرد.

پایان


منبع

همچنین ببینید

63067526 310x165 - پایان آبادیران ۱۴۰۳ با معرفی برترین راویان فناوری

پایان آبادیران ۱۴۰۳ با معرفی برترین راویان فناوری

دومین نمایشگاه آبادیران که از روز ۲۲ خرداد شروع شده بود، امروز با معرفی برترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *