Img20240213191247203 650x330 - پرداخت هم‌زمان سود تسهیلات و جرائم مالیاتی از توان واحدهای تولیدی خارج است

پرداخت هم‌زمان سود تسهیلات و جرائم مالیاتی از توان واحدهای تولیدی خارج است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه گفت: تولیدکنندگان آذربایجان غربی توان پرداخت هم‌زمان سود ۲۴ درصدی تسهیلات و ۳۰ درصد مالیات را ندارند؛ ازاین‌رو باید راهکاری برای حمایت از واحدهای تولیدی اتخاذ شود.

قاسم کریمی در شصت و ششمین نشست شورای گفت‌وگوی آذربایجان غربی که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، افزود: واحدهای تولیدی بر اساس ماده ۱۹۰ قانون مالیات‌های مستقیم در صورت تقسیط بدهی مالیاتی، ناچار هستند در مدت سه سال این رقم را با جریمه ۳۰ درصد پرداخت کنند که در کنار بازپرداخت اقساط برخی واحدها با سود بانکی، فشار مضاعفی بر تولید تحمیل می‌شود و امید است که وزارت امور اقتصادی و دارایی در این زمینه چاره‌اندیشی کند.

او با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص نادیده گرفتن واحدهای تولیدی کوچک و متوسط، اظهار کرد: کالاهای واحدهای آذربایجان غربی به دلیل عدم تخصیص به‌موقع ارز، متروکه می‌شود ازاین‌رو از وزیر اقتصاد می‌خواهیم تا در اعمال ماده ۲۴ قانون امور گمرکی، اگر امکان دارد پس از تخصیص ارز ترجیحی، این قانون اعمال شود تا موجب متروکه شدن کالاهای واحدهای تولیدی نشود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه در ادامه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی آذربایجان غربی و محوریت تولید محصولات کشاورزی و باغی، به مشکلات عدیده رفع تعهدات ارزی اشاره کرد و خواستار پیگیری و عملیاتی شدن دستور صادره وزیر مبنی بر ایجاد بانک در اقلیم کردستان عراق و ترکیه شد.

کریمی همچنین از خاندوزی درخواست کرد تا دستور لازم را برای مستثنا شدن محصولات کشاورزی استان از رفع تعهدات ارزی در اجرای قانون بودجه سال‌های ۹۸ و ۹۹ صادر کند.

رئیس اتاق ارومیه با توجه به سکونت ۴ درصد جمعیت کشور و بهره‌مندی کمتر از ۱ درصدی بودجه استان از عوارض مالیات بر ارزش‌افزوده و همچنین عوارض گمرکی، باوجود صادرات و واردات ۲۰ الی ۳۰ درصدی کشور از مرزهای آذربایجان غربی خواستار افزایش سهم استان از عوارض گمرکات شد.

او در پایان ابراز امیدواری کرد: منطقه سرو یکی از مناطق اقتصادی برجسته کشور شود.

منبع: اتاق ایران آنلاین

همچنین ببینید

Img20210126134541150 310x165 - نشست B2B با هیات تجاری صربستان و مونته‌نگرو برگزار می‌شود

نشست B2B با هیات تجاری صربستان و مونته‌نگرو برگزار می‌شود

با توجه به برگزاری رویداد اکسپو ۲۰۲۴ و هم‌زمان با سفر هیات ۵۰ نفره متشکل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *