62874040 660x330 - نگاهی به موشک «ولکان قنطورس» و اهداف بلندمدت آن

نگاهی به موشک «ولکان قنطورس» و اهداف بلندمدت آن

اولین موشک «ولکان قنطورس» آماده پرواز است و در صورت موفقیت، یک دستاورد بزرگ را رقم خواهد زد اما مشخص نیست که می‌تواند عمر طولانی و کامیابی داشته باشد یا خیر.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، موشک جدید شرکت «ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی»(ULA) برای اولین بار قرار است به پرواز درآید اما آیا این وسیله نقلیه می‌تواند خود را در یک بازار پرتاب رقابتی تثبیت کند؟

به نقل از اسپیس، موشک «ولکان قنطورس»(Vulcan Centaur) قرار است بامداد روز دوشنبه هشتم ژانویه از «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال» فلوریدا پرتاب شود. فرودگر قمری خصوصی «پرگرین»(Peregrine) که بخشی از برنامه «خدمات تجاری باربری به ماه»(CLPS) ناساست و توسط شرکت «استروبیوتیک»(Astrobotic) ساخته شده، روی موشک قرار خواهد گرفت.

این پرتاب یک ماموریت بزرگ است زیرا می‌تواند اولین فرود خصوصی موفقیت‌آمیز را روی ماه رقم بزند. در مقابل، این پرتاب ممکن است بر برنامه‌های قمری ناسا و استروبیوتیک سایه بیفکند و تأخیرها و پرسش‌های بیشتری را در مورد ولکان قنطورس ایجاد کند. همچنین، تقاضا برای اولین پرتاب به طور غیرمعمول بالاست. موشک نه تنها باید به مدار برسد، بلکه مرحله بالایی آن باید به مدار انتقال ماه وارد شود.

این پرتاب برای شرکت ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی بسیار مهم است. این شرکت زمانی در بازار پرتاب آمریکا غالب بود؛ به ویژه با موشک قابل اعتماد «اطلس ۵»(Atlas V). با وجود این، ظهور شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) و موشک‌های قابل استفاده مجدد «فالکون»(Falcon) طی دهه گذشته، تحولی را در صنعت پرتاب ایجاد کرده است. اسپیس‌ایکس در سال گذشته، به طور کلی ۹۸ پرتاب را از مجموع ۱۰۹ پرتاب مداری آمریکا به خود اختصاص داد.

از سوی دیگر، انتظار می‌رود که پرتاب موشک «دلتا ۴»(Delta IV) معروف شرکت ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی در بهار امسال انجام شود. روی آوردن این شرکت به موشک نسل بعدی خود سال‌ها پیش آغاز شد اما مسیر رسیدن به سکوی پرتاب برای ولکان قنطورس هموار نبود. این شرکت متحمل تاخیرهای متعددی شده است؛ از جمله تامین کردن موتورهای مرحله اول «BE-4» خود از شرکت «بلو اوریجین»(Blue Origin). انفجاری که هنگام آزمایش مرحله بالایی موشک در مارس سال گذشته رخ داد، اولین پرواز را دوباره به تعویق انداخت.

با وجود تأخیرها، ولکان قنطورس سالم به نظر می‌رسد و اگر موشک بتواند پرواز کند، کار زیادی در پیش خواهد بود.

«توری برونو»(Tory Bruno) مدیرعامل شرکت ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی، روز ۱۵ نوامبر در تماس با خبرنگاران گفت که ولکان قنطورس دارای ۷۰ پرتاب معوقه برای مشتریان دولتی و تجاری است. عبور از پرتاب «Cert 1» در روز هشتم ژانویه و فرستادن پرگرین به سوی ماه، اولین چالش است. اگر Cert 1 موفقیت‌آمیز باشد، ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی باید تولید موشک را افزایش دهد تا امکان پرتاب دو ماموریت در ماه تا پایان سال ۲۰۲۵ فراهم شود.

فراتر از این، ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی یک نقشه توسعه برای سازگاری و ارتقای ولکان قنطورس دارد. در حال حاضر، این موشک برای مدارهای پرانرژی بهینه‌سازی شده است. مرحله اول قوی موشک، مرحله بالایی را حمل می‌کند و آن را در تقریبا همه مسیر به مدار پایین زمین می‌برد. با وجود این، برای پرتاب ماهواره‌های متعلق به شبکه‌های ماهواره‌ای مانند شبکه پهن‌باند «کویپر»(Kuiper) شرکت «آمازون»(Amazon)، یک مرحله بالایی کوچک‌تر و کم‌قدرت‌تر عملا اجازه می‌دهد تا حجم بار بیشتری وجود داشته باشد و ماهواره‌های بیشتری طی هر مأموریت در مدار پایین زمین مستقر شوند.

همچنین، ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی در تلاش است تا مرحله اول موشک را قابل بازیابی کند و قصد دارد موتورهای BE-4 را با رانش متغیر به کار ببرد. این شرکت به عنوان بخشی از تلاش‌های قابل استفاده مجدد خود، با ناسا روی یک سپر حرارتی بادی کار می‌کند.

در هر حال، با چالش‌هایی که در بخش پنهان‌تر پرتاب‌ها وجود دارند، هیچ چیز ساده نخواهد بود. برونو خاطرنشان کرد که به دلیل افزایش میزان پرتاب‌ها و انتقال مسئولیت‌های مدیریت از دولت به ارائه‌دهندگان پرتاب، پیچیدگی‌هایی در مدیریت زیرساخت‌های پرتاب در پایگاه فضایی کیپ کاناورال و پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ کالیفرنیا وجود دارد. همچنین، پیچیدگی‌هایی در برنامه‌ریزی و زمان‌بندی آماده‌سازی پرتاب، از جمله ادغام فناوری‌های جدید و هماهنگی با سهام‌داران گوناگون وجود دارد.

در همین حال، شایعاتی پیرامون ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی به گوش می‌رسد و مالکان آن شامل شرکت‌های «لاکهید مارتین»(Lockheed Martin) و «بوئینگ»(Boeing)، این شرکت را برای فروش گذاشته‌اند. وب‌سایت «ارز تکنیکا»(Ars Technica) در ماه نوامبر گزارش داد که این شرکت به انتخاب خریدار نزدیک شده است. این در حالی بود که «وال استریت ژورنال»(Wall Street Journal) در اواخر دسامبر گزارش داد این شرکت پیشنهادهای خرید را از بلو اوریجین و شرکت‌های دیگر دریافت کرده است.

برونو در ماه نوامبر در پاسخ به پرسش درباره فروش احتمالی شرکت گفت: ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی پس از تحول ما و حضور کامل ما در بازار تجاری، در حال حاضر چندین سال است که در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد.

اگرچه که اولین موشک ولکان قنطورس روی سکوی پرتاب قرار دارد، آینده نزدیک این شرکت تا حدودی نامعلوم است. نتیجه پرتاب ممکن است بر پیشرفت شرکت یا شرایط فروش آن تأثیر بگذارد.

با وجود این، مدیرعامل ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی آشکارا نسبت به این ماموریت خوشبین است. وی افزود: این پایان یک سفر چندساله و طولانی برای ماست. ما فوق‌العاده در مورد آن هیجان‌زده هستیم.

پایان


منبع

همچنین ببینید

62982912 310x165 - حل چالش‌ها و نیازهای صنایع به کمک فناوران داخلی در ریورس‌ پیچ اینوتکس ۲۰۲۴

حل چالش‌ها و نیازهای صنایع به کمک فناوران داخلی در ریورس‌ پیچ اینوتکس ۲۰۲۴

همزمان با برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی اینوتکس در پارک فناوری پردیس به همت شبکه فن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *