62875990 660x330 - موشک «ولکان قنطورس» سفر قمری خود را آغاز کرد

موشک «ولکان قنطورس» سفر قمری خود را آغاز کرد

موشک «ولکان قنطورس» که حامل فرودگر قمری «پرگرین» بود، بامداد روز هشتم ژانویه با موفقیت به سوی ماه پرتاب شد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، موشک «ولکان قنطورس»(Vulcan Centaur) شرکت «ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی»(ULA) در اولین پرواز خود به نام «Cert-1» در اوایل روز هشتم ژانویه، از «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال» در فلوریدا به فضا پرتاب شد.

به نقل از اسپیس، ولکان قنطورس در ساعت ۲:۱۸ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی پرتاب شد. دو تقویت‌کننده موشک سوخت جامد و دو موتور مرحله اول «BE-4» ساخت شرکت «بلو اوریجین»(Blue Origin)، موشک را با نیروی رانش نزدیک به دو میلیون پوند به سوی آسمان پرتاب کردند. در بالای این موشک، فرودگر قمری «پرگرین»(Peregrine) شرکت «استروبیوتیک»(Astrobotic) قرار داشت که ۲۰ محموله گوناگون از جمله پنج محموله علمی ناسا را حمل می‌کند.

هنگامی که موشک ۶۲ متری از بالای برج پرتاب خود برخاست و در آسمان تاریک فلوریدا ناپدید شد، دنباله‌ای از دود را به دنبال خود باقی گذاشت. حدود دو دقیقه پس از پرتاب، تقویت‌کننده‌ها با موفقیت از مرحله اول موشک جدا شدند که به صعود در جو زمین ادامه داد.

مرحله اول ولکان قنطورس حدود پنج دقیقه پس از بلند شدن، موتورهای خود را خاموش کرد و از مرحله بالایی جدا شد. حدود ۵۰.۵ دقیقه پس از پرتاب، محموله اصلی موشک که فرودگر قمری پرگرین بود، برای حرکت کردن به سمت ماه رها شد.

«توری برونو»(Tory Bruno) رئیس و مدیرعامل شرکت ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی پس از استقرار موفقیت‌آمیز پرگرین گفت: من بسیار هیجان‌زده هستم و نمی‌توانم بگویم هیجان من چقدر است. این یک ماموریت بسیار زیبا برای بازگشت به ماه است.

پایان


منبع

همچنین ببینید

62941824 310x165 - هوشمندسازی تاسیسات شبکه توزیع آب شهری استان آذربایجان شرقی در توافق دو جانبه

هوشمندسازی تاسیسات شبکه توزیع آب شهری استان آذربایجان شرقی در توافق دو جانبه

توافق‌نامه همکاری مشترک ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط‌زیست با استانداری آذربایجان‌شرقی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *