Img20240128133146826 650x330 - مشکل توقف کامیون‌های ایرانی در مرز روسیه و بلاروس حل شد

مشکل توقف کامیون‌های ایرانی در مرز روسیه و بلاروس حل شد

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، تزانزیت و لجستیک اتاق ایران درباره موضوع توقف کامیون‌های ایرانی در مرز روسیه با بلاروس گفت: مسئله توقف کامیون‌های ایرانی در مرز روسیه با بلاروس با پیگیری‌های کمیسیون و مسئولان ذی‌صلاح حل شد و رانندگان توانستند بارهای خود را تخلیه کنند.

رضا رستمی در گفت‌وگو با «اتاق ایران آنلاین» افزود: باتوجه به مفاد توافقنامه سال ۱۹۹۶ فی مابین روسیه با بلاروس مرزهای مشترک لغو و امکان تردد کامیونهای کشورهای ثالث غیرممکن می‌گردد؛ از آن تاریخ تا به الان به دلیل عدم اجراء توافقنامه، امکان تردد وجود داشته است؛ اما از اول ژانویه سال ۲۰۲۴ بدون اطلاع قبلی با وجود قبول اسناد حمل (کارنه تیر) در مرز ورودی داغستان که به منزله صدور مجوز به خاک روسیه است، از ورود کامیون‌های ایرانی و سایر کشورها به خاک کشور بلاروس مانع ‌شدند.

او ادامه داد: این ممنوعیت ادامه داشت تا اینکه نایب رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، تزانزیت و لجستیک اتاق ایران از موضوع در بیست و یکم دی ماه مطلع شد. قبل از آن به پیام‌ها و مکاتبات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای پاسخ صریحی داده نشده بود. بنابراین مذاکرات با مسئولان بخصوص حوزه نهاد ریاست‌جمهوری آغاز شد و بلافاصله مراتب به معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی معاون اول رئیس‌جمهور، مدیرکل اقتصادی وزارت امورخارجه، دفتر همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه، رئیس اداره موافقت‌نامه‌ها و کنوانسیون‌ها – دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی و سفارت ایران در مسکو اطلاع داده شد.

او اداه داد: در ادامه شماره تلفن تک‌تک رانندگان اخذ و با آنها به منظور اطلاع از جریان امور تماس حاصل شد و با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه ازنظر دما (منفی ۲۷)، نبود آب آشامیدنی، خطر یخ زدگی کامیونها و محمولات کامیونها و نگرانی از بروز واقعه انسانی، کلیه فیلم‌ها و صداهای ارسالی رانندگان به مقامات ذیصلاح ارسال شد.

 رستمی تصریح کرد: همچنین طی پیگیری‌های رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، موضوع به اطلاع وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس کل گمرک ایران رسید تا اقدامات لازم صورت گیرد.

 او گفت: در نتیجه کلیه پیگیری‌های صورت گرفته و براساس ارسال پیام سفیر ایران در روسیه مبنی بر قول مساعدت در تعیین مرز جدید، روز دوشنبه بیست و پنجم دی ماه رانندگان مرز مورد نظر خارج شده و تخلیه بار انجام شد.

منبع

همچنین ببینید

Img20240721100556170 310x165 - تأمین زیرساخت و تأمین مالی، دو چالش جدی سرمایه‌گذاری است

تأمین زیرساخت و تأمین مالی، دو چالش جدی سرمایه‌گذاری است

رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه بخشی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری معرفی شده در همایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *