مشهد

دستیابی به منابع آبی پایدار و ایجاد تحول اقتصادی در منطقه با اجرای این طرح

پایگاه خبری دنیای برند، وزیر صنعت، معدن و تجارت که به مناسبت دهه مبارک فجر به استان خراسان رضوی و شهر مشهد سفر نموده است، در دیدار با روحانیون و علمای معظم، پروژه انتقال آب از خلیج فارس به مشهدالرضا را هدیه دولت و رئیس جمهور کشورمان به مردم استان خراسان رضوی در دهه مبارک فجر دانست که عملیات اجرایی آن همزمان با طرح انتقال آب به استان های یزد و اصفهان آغاز می شود.

علیرضا رزم حسینی با تشریح جزئیات اجرای پروژه انتقال آب از خلیج فارس به مشهدالرضا بیاان کرد: این انتقال از بزرگترین طرح های اجرایی در سطح کشور می باشد که با مسئولیت وزارت صمت و با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ معدنی کشور اجرا می شود و عملیاتی شدن این طرح، اتفاق بزرگ و تحول عظیمی را در استانهای مسیر انتقال از جمله خراسان رضوی ایجاد خواهد کرد.

وی یادآوری کرد: این پروژه در قالب خط دوم طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های فلات مرکزی و شرق کشور ( استان‌های هرمزگان، کرمان، یزد ، اصفهان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) می باشد که به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: خط دوم انتقال آب، برای انتقال آب خلیج فارس تا مشهد مقدس با حجم سرمایه‌گذاری ۴۷ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال می باشد.

رزم حسینی گفت: طول این خط انتقال یک هزار و ۵۵۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های پمپاژ ۲۱ باب است. پتانسیل اشتغالزایی این طرح، ۳۰ هزار نفر است که تا ۱۴۰۴ تکمیل خواهد شد.

وی در خصوص خط سوم نیز بیان کرد: همچنین خط سوم انتقال آب، برای انتقال آب خلیج فارس تا اصفهان با حجم سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال می باشد. طول این خط انتقال، ۹۱۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه های پمپاژ آن ۱۷ بار است که پتانسیل اشتغال‌زایی طرح ۱۴ هزار نفر است و تا سال ۱۴۰۴ تکمیل و نهایی خواهد شد.

وزیر صمت اعلام کرد: در مجموع خطوط دوم و سوم، ۸۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارند و پتانسیل اشتغالزایی این خطوط ۴۴ هزار نفر است که البته با اجرای خط اول، حدود ۳۵ درصد از زیرساخت‌های خط دوم و سوم نیز احداث شده است.

رزم حسینی یادآوری کرد: خط اول انتقال، برای انتقال آب خلیج فارس تا یزد با حجم سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۱۳۰ میلیون مترمکعب در سال بوده است، طول این خط انتقال ۸۲۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های پمپاژ آن ۱۲ باب است که با پتانسیل اشتغالزایی ۱۶ هزار نفر امسال تکمیل شد.

دستیابی به منابع آبی پایدار و ایجاد تحول اقتصادی

وی اضافه کرد: دستیابی به منابع آبی پایدار، ایجاد تحول اقتصادی در منطقه فلات مرکزی و استان‌های مسیر خط انتقال و رشد صنایع معدنی به عنوان جایگزین مناسب نفت از دستاوردهای مهم این طرح خواهد بود.

وزیر صمت تصریح کرد: اشتغالزایی، ظرفیت سازی و بهره گیری از پتانسیل های بومی، تثبیت جمعیت ساکن منطقه فلات مرکز و شرق کشور، مرتفع نمودن نیاز آبی صنایع و معادن و حفظ و توسعه صنایع معدنی فلات مرکزی با استانهای مسیر خطوط انتقال به ویژه صنایع بزرگ مقیاس از دیگر دستاوردهای این طرح است.

رزم حسینی در پایان گفت: با راه اندازی این طرح، فرصت مناسب برای تامین کمبود آب شرب و توسعه کشاورزی های پربازده نظیر پسته و زعفران و کشت های گلخانه ای فراهم می شود، ذخایر آبهای زیرزمینی حفظ خواهد شد و از حفر چاه های غیرمجاز در جهت احیاء محیط زیست ممانعت به عمل می آید.

همچنین ببینید

طرح ارغوان بانک سینا

مبلغ تسهیلات طرح ارغوان بانک سینا افزایش یافت

پایگاه خبری دنیای برند، با توجه به استقبال مشتریان از تسهیلات طرح «ارغوان» که پیش …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x