مشهد

دستیابی به منابع آبی پایدار و ایجاد تحول اقتصادی در منطقه با اجرای این طرح

پایگاه خبری دنیای برند، وزیر صنعت، معدن و تجارت که به مناسبت دهه مبارک فجر به استان خراسان رضوی و شهر مشهد سفر نموده است، در دیدار با روحانیون و علمای معظم، پروژه انتقال آب از خلیج فارس به مشهدالرضا را هدیه دولت و رئیس جمهور کشورمان به مردم استان خراسان رضوی در دهه مبارک فجر دانست که عملیات اجرایی آن همزمان با طرح انتقال آب به استان های یزد و اصفهان آغاز می شود.

علیرضا رزم حسینی با تشریح جزئیات اجرای پروژه انتقال آب از خلیج فارس به مشهدالرضا بیاان کرد: این انتقال از بزرگترین طرح های اجرایی در سطح کشور می باشد که با مسئولیت وزارت صمت و با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ معدنی کشور اجرا می شود و عملیاتی شدن این طرح، اتفاق بزرگ و تحول عظیمی را در استانهای مسیر انتقال از جمله خراسان رضوی ایجاد خواهد کرد.

وی یادآوری کرد: این پروژه در قالب خط دوم طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های فلات مرکزی و شرق کشور ( استان‌های هرمزگان، کرمان، یزد ، اصفهان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) می باشد که به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: خط دوم انتقال آب، برای انتقال آب خلیج فارس تا مشهد مقدس با حجم سرمایه‌گذاری ۴۷ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال می باشد.

رزم حسینی گفت: طول این خط انتقال یک هزار و ۵۵۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های پمپاژ ۲۱ باب است. پتانسیل اشتغالزایی این طرح، ۳۰ هزار نفر است که تا ۱۴۰۴ تکمیل خواهد شد.

وی در خصوص خط سوم نیز بیان کرد: همچنین خط سوم انتقال آب، برای انتقال آب خلیج فارس تا اصفهان با حجم سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال می باشد. طول این خط انتقال، ۹۱۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه های پمپاژ آن ۱۷ بار است که پتانسیل اشتغال‌زایی طرح ۱۴ هزار نفر است و تا سال ۱۴۰۴ تکمیل و نهایی خواهد شد.

وزیر صمت اعلام کرد: در مجموع خطوط دوم و سوم، ۸۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارند و پتانسیل اشتغالزایی این خطوط ۴۴ هزار نفر است که البته با اجرای خط اول، حدود ۳۵ درصد از زیرساخت‌های خط دوم و سوم نیز احداث شده است.

رزم حسینی یادآوری کرد: خط اول انتقال، برای انتقال آب خلیج فارس تا یزد با حجم سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۱۳۰ میلیون مترمکعب در سال بوده است، طول این خط انتقال ۸۲۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های پمپاژ آن ۱۲ باب است که با پتانسیل اشتغالزایی ۱۶ هزار نفر امسال تکمیل شد.

دستیابی به منابع آبی پایدار و ایجاد تحول اقتصادی

وی اضافه کرد: دستیابی به منابع آبی پایدار، ایجاد تحول اقتصادی در منطقه فلات مرکزی و استان‌های مسیر خط انتقال و رشد صنایع معدنی به عنوان جایگزین مناسب نفت از دستاوردهای مهم این طرح خواهد بود.

وزیر صمت تصریح کرد: اشتغالزایی، ظرفیت سازی و بهره گیری از پتانسیل های بومی، تثبیت جمعیت ساکن منطقه فلات مرکز و شرق کشور، مرتفع نمودن نیاز آبی صنایع و معادن و حفظ و توسعه صنایع معدنی فلات مرکزی با استانهای مسیر خطوط انتقال به ویژه صنایع بزرگ مقیاس از دیگر دستاوردهای این طرح است.

رزم حسینی در پایان گفت: با راه اندازی این طرح، فرصت مناسب برای تامین کمبود آب شرب و توسعه کشاورزی های پربازده نظیر پسته و زعفران و کشت های گلخانه ای فراهم می شود، ذخایر آبهای زیرزمینی حفظ خواهد شد و از حفر چاه های غیرمجاز در جهت احیاء محیط زیست ممانعت به عمل می آید.

همچنین ببینید

Img20240221200502494 310x165 - همه دستگاه‌ها به اصلاح و بازنگری قانون تجارت الکترونیکی کمک کنند

همه دستگاه‌ها به اصلاح و بازنگری قانون تجارت الکترونیکی کمک کنند

نشست «برنامه هفتم توسعه با محوریت اقتصاد دیجیتال» که به همت مرکز نوآوری و تحول …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x