62920943 640x330 - تولید بانداژ ضدعفونت، با استفاده از عصاره حنا و نانوالیاف

تولید بانداژ ضدعفونت، با استفاده از عصاره حنا و نانوالیاف

یک تیم تحقیقات بین رشته‌ای از دانشگاه کرنل یک روش نوآورانه برای استفاده از خصوصیات آنتی‌اکسیدان و آنتی‌باکتریایی گیاه حنا ارائه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، این گروه از نوعی رنگدانه قرمز موجود در برگ گیاه حنا برای ایجاد بانداژ پنبه‌ استفاده کرده است، بانداژی که روی آن با پوششی از جنس نانوالیاف پوشانده می‌شود. این بانداژ می‌تواند برای مقابله با عفونت به کار گرفته شود و زخم‌ها را سریع‌تر التیام دهد.

نتایج این پروژه که در قالب مقاله‌ای با عنوان Functionalization of cotton nonwoven with cyclodextrin/lawsone inclusion complex nanofibrous coating for antibacterial wound dressing در نشریه International Journal of Pharmaceutics به چاپ رسیده است، با توجه به افزایش شیوع باکتری‌های مقاوم در برابر دارو، بسیار مفید باشد.

گاز پنبه یکی از رایج ترین پانسمان های زخم است. این محصول ارزان، در دسترس، راحت و زیست سازگار است. با این حال، این گازها باعث بهبودی یا مبارزه با عفونت نمی‌شود. محسن عالیشاهی از محققان این پروژه می‌گوید: « پنبه به تنهایی نمی‌تواند عوارض مربوط به عفونت را کم کند.»

تامر اویار یکی از محققانی است که روی عامل‌دار کردن الیاف کار می‌کند، او به دنبال استفاده از این فناوری برای بهبود منسوجات پزشکی و سیستم‌های تحویل دارو است. در این راستا، عالیشاهی و اویار به همراه محمود ابوالخیر روی رنگدانه‌های قرمزی که در برگ گیاه حنا یافت می‌شود، کار کردند.

این رنگدانه‌ها دارای خواص آنتی‌باکتریال و ضد التهاب بوده و می‌توانند عملکرد پنبه را بهبود دهند. پیش از این نشان داده شده بود که عصاره حنا به بهبود سریع‌تر زخم کمک می‌کند اما این محلول به راحتی جذب بدن نمی‌شود و باید براین محدودیت غلبه کرد.

این گروه تحقیقاتی از سیکلودکسترین که از خانواده الیگوساکاریدهای طبیعی است، استفاده کرد. آن‌ها رنگدانه قرمز حنا را به سیکلودکسترین متصل کردند. آن‌ها سپس از تجهیزات الکتروریسندگی برای تولید یک پوشش نانوالیاف یکنواخت از محلول سیکلودکسترین/رنگدانه استفاده کردند و آن را روی پنبه بافته‌نشده قرار دادند.

آن‌ها دریافتند که پانسمان آزمایشی فعالیت آنتی‌اکسیدانی به طور قابل توجهی بالاتر وامیدوارکننده‌ای نشان داده و به بهبود سریع زخم کمک شایانی می‌کند.

دلیل این امر حلالیت بالای این ساختار و نسبت سطح به حجم بالای نانوالیاف بود. پانسمان آزمایشی عملکرد ضدباکتریایی بسیار خوبی در برابر گونه‌های باکتریایی گرم منفی و گرم مثبت داشت و به طور موثری باکتری E. coli و staph را در آزمایش‌ها از بین برد.

استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌های مصنوعی در غلظت‌های بالا به ظهور بیماری همه‌گیر کشنده و میکروب‌های مقاوم در برابر دارو منجر شده است. بنابراین استفاده از ضدباکتریایی‌های طبیعی و قدرتمند مانند عصاره حنا ممکن است به عنوان جایگزینی برای ضدباکتریایی‌های مصنوعی باشد.

عالیشاهی معتقد است که این پانسمان به ویژه برای زخم‌های مزمن که بسیار مستعد ابتلا به عفونت هستند، مانند زخم‌های دیابتی و سوختگی بسیار مفید خواهد بود. هدف نهایی من تهیه پانسمانی است که می‌تواند بر این مشکلات غلبه کند. این کار درها را برای ایجاد منسوجات پزشکی باز می‌کند که برای محیط زیست مفید است و برای بهبودی عالی است.

پایان

همچنین ببینید

62369930 310x165 - عرضه دستاوردهای ۵۰ شرکت دانش‌بنیان، فناور و خلاق در نمایشگاه اربعین

عرضه دستاوردهای ۵۰ شرکت دانش‌بنیان، فناور و خلاق در نمایشگاه اربعین

با هدف معرفی دستاوردها و محصولات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق برای رفع نیازهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *