برندسازی هنرهای دستی و آثار هنری

اهمیت برند در زمینه ی محصولات هنری و صنایع دستی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در خصوص برند سازی محصولات صنایع دستی، بیان کرد: طی سال‌های گذشته حرکت کندی در زمینه برندسازی داشتیم، اما بعد از تلاش برای گفتمان سازی، فرهنگ سازی و مشخص کردن اهمیت حوزه برند در زمینه محصولات هنری و صنایع دستی، بحث برند سازی شتاب خوبی به خود گرفته است.

وی همچنین اظهار کرد: بخش خصوصی به عنوان بازیگر اصلی حوزه صنایع دستی سعی کرده در حیطه خود فعالیت‌های خوبی را آغاز کند و ما نیز سعی کرده‌ایم همواره از هنرمندان و همچنین برندسازی حمایت کنیم.

سهم ۷۵ درصدی فعالیت بانوان کشور در حوزه صنایع دستی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در ادامه نقش بانوان در حوزه صنایع دستی را بسیار موثر دانست و گفت: بیش از ۷۵ درصد فعالان این حوزه را بانوان توانمند تشکیل می‌دهد که در سه حوزه تجارت، تولید و صادرات خوش درخشیده‌اند و سعی شده تا فرصت‌ برابر برای زنان و مردان در این حوزه فراهم شود.

‌پویا محمودیان در حاشیه آئین افتتاحیه نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: توجه ویژه‌ای به بحث کاربردی سازی و تجاری سازی صنایع دستی داریم و امیدواریم در سال رونق تولید از صنایع دستی به عنوان ایرانی‌ترین کالا، بتوانیم حمایت‌های لازم را از صنعتگران و جایگاه صنایع دستی داشته باشیم.

وی با بیان این‌که مدل‌های مختلفی برای عمومی کردن فرهنگ استفاده از صنایع دستی در دستور کار داریم، خاطرنشان کرد: صنایع دستی کشور می‌تواند در یک خانه ایرانی، غیر از تأمین لوازم الکترونیکی، لوازم دکوری تا لوازم کاربردی را نیز از صفر تا صد تأمین کند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در این رابطه افزود: تمام این مدل‌ها ارائه شده و با فرهنگ سازی و گفتمان سازی، مردم را به استفاده از کالاهای زیبای صنایع دستی ترغیب می‌کند.

وی افزود: در نمایشگاه صنایع دستی تبریز نیز تعداد بسیاری از کالاهای کاربردی در حوزه صنایع دستی به نمایش گذاشته شده و ما نیز با گفتمان سازی و آگاهی‌دهی عمومی در خصوص استفاده از ظرفیت‌های حوزه‌ی صنایع دستی در این رابطه فعالیت می‌کنیم.

وی با بیان این‌که این نمایشگاه نیز با ساماندهی صحیح مسئولان کشوری و استانی برپا شده است، اظهار کرد: برگزاری چنین نمایشگاهی فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت‌های هنری آذربایجان شرقی و سایر استان‌های کشور است.

محمودیان با اشاره به اهمیت صنایع دستی در سال رونق تولید، گفت: صنایع دستی به عنوان ایرانی‌ترین کالا می‌تواند گوشه‌ای از گنجینه‌های هنری کشور را معرفی کرده و تأثیر مثبتی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی داشته باشد و همچنین جایگاه هنرهای سنتی را نیز ارتقا بخشد.

وی با تاکید بر این‌که بحث کاربردی کردن صنایع دستی هدفی است که در بحث تجاری سازی به دنبال تحقق آن هستیم، گفت: با کاربردی شدن صنایع دستی در زندگی مردم، قطعاً این صنعت می‌تواند در تمامی ارکان زندگی کاری و شخصی مردم جاری و ماندگار شود.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این خصوص با بیان این‌که فعالیت‌های حوزه گردشگری و صنایع دستی در فرآیند توسعه اقتصادی کشور نقش مؤثری دارد، گفت: برپایی نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری در معرفی توانمندی‌های حوزه گردشگری و صنایع دستی استان مؤثر است.

محمدرضا پورمحمدی اظهار کرد: در اولین روز این نمایشگاه شاهد استقبال گسترده‌ی مردم از محصولات فرهنگی و هنری در حوزه صنایع دستی هستیم.

وی با بیان این‌که در این نمایشگاه، هنرمندان فعال در حوزه صنایع دستی و گردشگری از ۳۱ استان کشور در ۲۷۰ غرفه توانمندی‌های خود را معرفی می‌کنند، گفت: هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی آثار هنری و توانمندی هنرمندان و همچنین فراهم کردن بستری برای اشتغال زایی در بخش صنایع دستی است.

وی در خاتمه بیان کرد: در حال حاضر ۱۳ هزار نفر در حوزه‌ی صنایع دستی استان مشغول فعالیت هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز در حاشیه افتتاح این نمایشگاه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که برگزاری نمایشگاه صنایع دستی می‌تواند نقش بسیار مؤثری در رونق اقتصاد بدون نفت و تولیدات داخلی داشته باشد، اظهار کرد: فعالیت در حوزه‌ی صنایع دستی، زمینه‌ی اشتغال زایی را نیز فراهم کرده و همچنین هنرمندان فرهنگ و سنت خود را در قالب هنر، اشاعه می‌دهند.

مرتضی آبدار با بیان این‌که هنرمندانی از ۳۱ استان در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند، گفت: فرهنگ سازی در این رابطه بسیار اهمیت داشته و تا زمانی که عموم مردم اهمیت استفاده از جنس ایرانی و صنایع دستی را باور نکنند، حمایتی از این حوزه نخواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: صنایع دستی نقش مؤثری در رونق تولید و اشتغال در تمامی شهرها و روستاها دارد و برای حمایت و رونق آن نیازمند مشارکت مردم در این حوزه هستیم.

وی تاکید کرد: معتقدم هر ایرانی باید در سبد خرید خود جایگاهی برای خرید صنایع دستی هنرمندان کشور داشته باشد.

گفتنی است، «نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز» از ۱۱ تا ۱۵ تیر ماه از ساعت ۱۶ الی ۲۲ در نمایشگاه بین المللی تبریز میزبان علاقه‌مندان است.

همچنین ببینید

62569188 310x165 - تنش میان فرانسه و آمریکا بر سر توتال: ماکرون از شرکت‌های وفادار به کشور حمایت می‌کنیم

تنش میان فرانسه و آمریکا بر سر توتال: ماکرون از شرکت‌های وفادار به کشور حمایت می‌کنیم

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، در مصاحبه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد، نگرانی خود را از احتمال خروج شرکت بزرگ نفتی توتال انرژی از این کشور ابراز کرد.