62989238 660x330 - استارلینک ارائه دهنده اینترنت پرسرعت به اولین ایستگاه فضایی خصوصی جهان

استارلینک ارائه دهنده اینترنت پرسرعت به اولین ایستگاه فضایی خصوصی جهان

طبق اعلام شرکت اسپیس‌ایکس، اولین ترمینال لیزری استارلینک در اولین ایستگاه فضایی تجاری جهان موسوم به Haven-1 فعالیت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، شرکت فضایی واست(Vast) مستقر در کالیفرنیا ارتباطی نزدیک با شرکت اسپیس‌ایکس(SpaceX) دارد. این شرکت ادعا می‌کند که اولین ایستگاه فضایی خصوصی جهان به نام هِیوِن-۱(Haven-1) را عملیاتی خواهد کرد و این ایستگاه از اینترنت پرسرعت استارلینک بهره خواهد برد.

به نقل از اسپیس، این امر به لطف توافق با شرکت اسپیس‌ایکس برای پرتاب Haven-1 با موشک «فالکون ۹» اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۵ محقق می‌شود.

شرکت واست در به‌روزرسانی جدید خود اعلام کرد که Haven-1 اولین ایستگاه فضایی تجاری مجهز به ترمینال لیزری استارلینک خواهد بود که به خدمه آن اینترنت پرسرعت ارائه می‌دهد، چرا که آنها با سرعت هزاران کیلومتر در ساعت در مدار سیاره ما پرواز می‌کنند.

تجهیز هیون-۱ به اینترنت پرسرعت

این قرارداد جدید، روابط میان شرکت واست یا اسپیس‌ایکس را تقویت می‌کند. این شرکت چندین عضو سابق شرکت اسپیس‌ایکس از جمله الکس هادسون مدیر ارشد فناوری سابق اسپیس‌ایکس را در میان کارکنان خود دارد.

مکس هاوت(Max Haot) مدیرعامل واست در بیانیه‌ای مطبوعاتی با اشتیاق در مورد قابلیت‌هایی که استارلینک در هیون-۱ به ارمغان می‌آورد، صحبت کرد.

وی توضیح داد: اگر نیاز به اتصال اینترنت پرسرعت، کم تأخیر و پیوسته در یک ایستگاه فضایی در مدار در سال ۲۰۲۵ دارید، استارلینک تنها گزینه است. ما انتظار داریم که موقعیت پیشرو در شبکه و فناوری آنها در طول زمان تداوم یابد و شتاب بگیرد، به همین دلیل است که هیجان زده هستیم که شانس همکاری با اسپیس‌ایکس را برای استقرار اولین اتصال لیزری آنها برای یک ایستگاه فضایی داشته باشیم.

ترمینال لیزری استارلینک متصل به هیون-۱ سرعت چند گیگابیتی بر ثانیه و همچنین اتصال با تاخیر کم را برای خدمه آن فراهم می‌کند. ضمن اینکه دوربین‌های خارجی و ابزارهای علمی نیز از اتصال کم‌تاخیر بهره‌مند خواهند شد.

ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) در حال حاضر دارای اینترنت پهن‌باند با سرعت تقریباً ۶۰۰ مگابیت بر ثانیه است، به این معنی که هیون-۱ در زمینه اتصال به اینترنت از بزرگترین ایستگاه فضایی جهان پیشی خواهد گرفت.

قابلیت‌های چشمگیر استارلینک

اینترنت استارلینک اسپیس‌ایکس به مردم روی زمین این امکان را می‌دهد تا سرعت و اتصال بی‌نظیری را تجربه کنند. همچنین غیرنظامیان را در مناطق جنگ زده مانند اوکراین به هم متصل کرده است.

استارلینک به تازگی توانایی خود را در فضا نیز ثابت کرده است. در طول آخرین آزمایش پروازی موشک استارشیپ متعلق به اسپیس‌ایکس، یک پایانه استارلینک موسوم به IFT-3 فیلم‌هایی چشم‌نواز از پرواز استارشیپ ضبط و پخش کرد و حتی زمانی که استارشیپ در ورود مجدد به جو زمین در گلوله‌ای پلاسمایی غرق شد نیز این ارتباط پایدار ماند.

طبق بیانیه مطبوعاتی شرکت واست، اعضای خدمه هیون-۱ می‌توانند دستگاه‌های شخصی خود را از طریق وای‌فای به استارلینک متصل کنند. این به آنها امکان دسترسی به اینترنت پرسرعت را در همه زمان‌ها می‌دهد و به آنها امکان می‌دهد ویدیوها را از فضا پخش کنند و به سادگی با افراد روی زمین ارتباط برقرار کنند.

استفانی بدنارک مدیر ارشد فروش تجاری اسپیس‌ایکس توضیح داد: اتصال با سرعت بالا و زمان تأخیر کم در مدار برای خدمه و تحقیقات علمی برای هر تجربه ایستگاه فضایی حیاتی است. ما هیجان‌زده‌ایم که هیون-۱ -۱ اولین ایستگاه فضایی تجاری باشد که با استارلینک ارتباط برقرار می‌کند.

شرکت واست همچنین اعلام کرد که طبق توافقی که با اسپیس‌ایکس کرده است، ایستگاه‌های فضایی آینده آن نیز از اینترنت استارلینک استفاده خواهند کرد.

پایان

همچنین ببینید

63077002 310x165 - ردپای کمرنگ دانش‌بنیانی در برنامه نامزدهای انتخاباتی و تکلیف دستگاه‌ها در توسعه ۶ حوزه فناوری

ردپای کمرنگ دانش‌بنیانی در برنامه نامزدهای انتخاباتی و تکلیف دستگاه‌ها در توسعه ۶ حوزه فناوری

در حالی که برنامه هفتم توسعه در ۶ حوزه فناوری «هوش مصنوعی»، «کوانتوم»، «زیست مهندسی»، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *