62838476 660x330 - اختصاص امتیازی ویژه به فعالیت اساتید در اعطای پژوهانه/جذب ۲۵درصدی دانشجویان در طرح دستیار فناور

اختصاص امتیازی ویژه به فعالیت اساتید در اعطای پژوهانه/جذب ۲۵درصدی دانشجویان در طرح دستیار فناور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: طبق برنامه توسعه هفتم، ۱۵ درصد از کل بودجه دانشگاه به امور پژوهشی و ۵ درصد به امور فرهنگی باید اختصاص یابد. اگر استاد دانشگاه فعالیت فناورانه انجام دهد، از امتیاز ویژه پژوهانه برخوردار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، محمدعلی زلفی‌گل در نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری که بعد ازظهر امروز در سالن شهدای علمی وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها در تاریخ ۴ و ۵ بهمن ماه در دانشگاه زاهدان، اظهار کرد: حضور رؤسای همه نهادهای آموزش عالی مانند پارک‌های علم و فناوری در این جلسات با هم، باعث کسب تجربه و تعامل می‌شود.

وی ادامه داد: هدف از انتخاب زاهدان برای این نشست، این است که نشان دهیم ایران محدود به تهران نیست و به همین دلیل اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها را در دانشگاه‌ها و استان‌های مختلف برگزار می‌کنیم.

زلفی گل اظهار کرد: این نقص وجود دارد که در برخی دانشگاه‌ها سالن جلسه مناسب برای حضور ۳۰۰ نفر که همه بتوانند در آن صحبت کنند، نداریم و باید این سالن‌ها را توسعه دهیم. سالن امام رضا(ع) در دانشگاه سیستان و بلوچستان این ظرفیت را دارد و تا سوم بهمن این سالن مجهز می‌شود. همچنین روند ساخت یک سالن جلسات دیگر در بهترین جای تهران آغاز شده و اسکلت برپا شده و تا یک سال دیگر برای برگزاری رؤسای اجلاس دانشگاه‌ها و بقیه نهادهای آموزش عالی آماده می‌شود.

وزیر علوم توصیه کرد: اگر دانشگاه‌ها ساختمان نیمه‌کاره دارند یا سالن آمفی تئاتری که می‌شود یا می‌توان آن را با شرایطی برای این جلسات تبدیل کرد، بهتر است این اقدام انجام شود. 

وی در مورد انتظارات از پارک‌های علم و فناوری، گفت: یکی از اهداف علاوه بر تولید و تسری فناوری، حضور شتاب‌دهنده‌ها، زایش و رویش هسته‌های فناور، نقش ترویجی فناوری و نوآوری است. پارک‌ها باید نقش ترویجی فناوری را جدی بگیرند. ترویج فناوری در پارک‌های علم و فناوری یعنی تردد و حضور دانشجویان در شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان افزایش یابد و به طور کلی رفت و آمد در پارک‌های علم و فناوری بیشتر شود. 

وزیر علوم تصریح کرد: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری شرکت‌های دانش‌بنیان را به سه سطح شامل نوپا، نوآور و فناور تعریف کرده است و میزان معافیت‌های مالیاتی و تسهیلات متفاوت است. اگر بخواهیم زایش و رویش این شرکت‌ها افزایش یابد، این امر از پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و دانشجویان آغاز می‌شود.

وی خطاب به رؤسای پارک‌های علم و فناوری، گفت: تور فناوری، امریه فناوری، پسادکتری فناوری، دستیار فناوری و همه این موارد را که منجر به رفت و آمد دانشجویان می‌شود، تسهیل کنید.

زلفی‌گل تأکید کرد: یکی از شاخص‌های حمایت از پارک‌های علم و فناوری باید از این پس ترویج فناوری میان دانشجویان باشد.

وی در مورد میزان اشتغال دانشجویانی که در طرح دستیار فناور شرکت کردند، گفت: ۱۵ درصد از دانشجویان دستیار فناور در دانشگاه تربیت مدرس جذب شرکت‌های دانش‌بنیان شدند و این رقم در کل کشور ۲۵ درصد است. 

 وی با اشاره به سامانه «نظام نیازها و ایده‌ها» (نان) گفت: رساله‌های دکتری و پایان‌نامه‌های ارشد که موضوع آنها در سامانه «نان» ثبت شده باشد، به آنها امتیازهای خاصی تعلق می‌گیرد. اگر کاربردی باشد، ضریب ۲ و اگر فناوری باشد، ضریب ۳ برای دریافت پژوهانه استاد به آن اختصاص می‌یابد.

وزیر علوم با اشاره به آیین‌نامه جدید و جامع پژوهانه، اظهار کرد: اگر استادی فعالیت‌های ورزشی، هنری، پژوهشی و فرهنگی انجام دهد، به او پژوهانه تعلق می‌گیرد. پژوهانه اعضای هیات علمی بر این اساس به شکل جدی تغییر می‌کند. پشتوانه این آیین‌نامه یکی از احکام برنامه توسعه هفتم است که بر اساس آن ۱۵ درصد از کل بودجه دانشگاه به امور پژوهشی و ۵ درصد به امور فرهنگی باید اختصاص یابد. اگر استاد دانشگاه فعالیت فناورانه انجام دهد، از امتیاز ویژه پژوهانه برخوردار می‌شود.

وزیر علوم گفت: البته اعتبارات پارک‌ها واقعا ناچیز است و اگر مقام معظم رهبری امسال را سال رشد تولید و مهار تورم نام نهادند، باید در سیاست‌گذاری، برنامه و حمایت‌ها این شعار را محقق کنیم. خوب نیست که تخصیص پارک‌های علم و فناوری کم باشد. البته انتظار می‌رود پارک‌ها منابع مالی جدیدی را خلق کنند و این وابسته به تعامل پارک‌ها با صنایع دولتی و خصوصی و بانک‌هاست.

وی با توصیه برای تسهیل تامین زمین‌های مناسب به رؤسای پارک‌های علم و فناوری، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه سرمایه نمادین کشور هستند و هر جا قرار بگیرند، آن زمین ارزشمند می‌شود.

وزیر علوم با تاکید بر استفاده از ظرفیت قانون جهش دانش‌بنیان، یادآور شد: هر چقدر تعامل ما با معاونت علمی بیشتر باشد، بهتر می‌توانیم برای پیشبرد اهداف پارک‌های علم و فناوری اقدام و از ظرفیت‌های این قانون استفاده کنیم.

وزیر علوم با اشاره به تفاهم‌نامه جدید معاونت فناوری با وزارت صمت، گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه پارک‌های علم و فناوری از ظرفیت شهرک‌های صنعتی هم می‌توانند استفاده کنند. البته نیاز به برگزاری کارگاه آموزشی هم هست و باید برای استفاده بیشتر برگزار شود.

زلفی‌گل گفت: اگر همه شرکت‌های دانش‌بنیان که حلقه‌های مختلف از زنجیره یک محصول را تولید می‌کنند در یک پارک مستقر شوند، بسیار مفید است. البته اجرای این امر به مطالعه و انگیزه نیاز دارد. باید برای این موضوع طرح تحقیقاتی کلان تعریف شود تا بتوان آن را اجرایی کرد. 

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه «جان» (جریان نوین اقتصاد) و «جام» (جریان آزمایشگاه‌های مرجع) در سامانه «نان» نیز گفت: این سامانه‌ها به عنوان بخش‌های تکمیلی سامانه «نان» به‌زودی راه‌اندازی می‌شوند.

پایان


منبع

همچنین ببینید

62993341 310x165 - درمان بیماری کبد با چند دانه‌ کوچک!

درمان بیماری کبد با چند دانه‌ کوچک!

پژوهشگران «کالج دانشگاهی لندن» در یک آزمایش جدید نشان داده‌اند که دانه‌های کوچک کربن می‌توانند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *