نشست خبری پنجمین اجلاس وب فارسی

گزارش اختصاصی از نشست خبری پنجمین اجلاس وب فارسی

نشست خبری اجلاس وب فارسی با حضور حمیدرضا همتی، رییس اجلاس وب فارسی و میثم‌ دادخواه، مدیر عامل موبایل آباد در حضور جمعی از رسانه ها هشتم مردادماه در محل موسسه اندیشه معین برگزار شد.

اجلاس وب فارسی رویدادی است که هر ساله با حضور نهادهای حاکمیتی، فعالان صنعت فناوری اطلاعات و فضای مجازی، پیشتازان تجارت الکترونیک و فناوری‌های نوین و اصحاب رسانه برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، حمیدرضا همتی، ریس اجلاس وب فارسی در ابتدای این نشست با تاکید بر اینکه صادرات در حوزه‌های مختلف از جمله محتوا و برنامه‌نویسی به عنوان مساله‌ای با اهمیت از چند سال گذشته مورد توجه قرار گرفته در رابطه با تفاوت‌های میان اجلاس وب فارسی سال گذشته با امسال، گفت: از ابتدا عقیده داشتیم باید پلی میان اکوسیستم استارت‌آپی، فناوری اطلاعات و نهادهای حاکمیتی باشیم تا بتوانیم فضایی را به وجود بیاوریم که چالش‌های فعالان این حوزه‌ها مطرح شود.

در این دوره از اجلاس وب فارسی به شفاف‌سازی مساله کارآفرینی در کشور می‌پردازیم. به دلیل محدویت زمانی که در سال گذشته داشتیم تصمیم گرفتیم امسال به محتوای ویدیویی بیشتر توجه کنیم. هم‌اکنون برای این دوره از اجلاس امکان برگزاری حدود ۲۰ ساعت کارگاه آموزشی بر بستر وب را فراهم کردیم.

محورهای اصلی پنجمین اجلاس وب فارسی

همتی محورهای اصلی پنجمین اجلاس وب فارسی را در ۴ دسته بندی معرفی کرد و گفت: «کارآفرینی، تجارت الکترونیکی، صادرات خدمات و امنیت سایبری محورهای اصل اجلاس پنجم هستند. ضمن اینکه  بررسی چالش اکوسیستم استارت‌آپی، حمایت نهادهای حاکمیتی از بخش خصوصی، امنیت سایبری، تخصص‌گرایی و حضور زنان در اکوسیستم استارتاپی کشور موضوعات پنل‌های این دوره از اجلاس وب فارسی را تشکیل می دهند.»

حمیدرضا همتی در ادامه با اشاره به این نکته که قرار نیست همه کار آفرین باشند و کشور به نیروی انسانی متخصص نیز دارد، افزود: یکی از رویکردهای اجلاس وب فارسی این است که قرار نیست همه کارآفرین باشند، ما نیاز به متخصص نیز داریم. متاسفانه در حال حاضر جامعه ما در بحث استارتاپی فقط خواهان بنیان‌گذار و مدیرعامل است. جوانان اطلاعات اشتباه بسیاری از فضای اکوسیستم استارتاپی دارند و فکر می‌کنند اگر وارد کسب ‌و کار شوند و پنج سال ضرر دهند؛ بالاخره به سوددهی می‌رسند، در صورتی که این مساله منطقی نیست.

امروزه گفته می‌شود اگر ایده جالبی دارید، سرمایه جذب کنید اما این کار دردسرهای زیادی دارد. برگرداندن اصل سرمایه و سود آن بسیار اهمیت دارد که مورد توجه قرار نمی گیرد.

 او در انتهای صحبت هایش افزود: «تلاش ما در این است که چالش‌ها را بدون واسطه به گوش نهادهای حاکمیتی برسانیم. فعالان حوزه فناوری اطلاعات می‌توانند با ضبط ویدیو دغدغه‌های خود را در تمامی زمینه‌ها مانند قانون‌گذاری بیان کنند تا با انتشار آنها بتوانیم مشکلاتشان را به اطلاع نهادهای حاکمیتی برسانیم. همچنین منتخب این ویدیوها در اجلاس وب فارسی معرفی خواهد شد.»

قرار گرفتن موبایل آباد در کنار اجلاس وب فارسی

در ادامه میثم دادخواه، مدیر عامل موبایل آباد با بیان اینکه دغدغه‌های مشترک دلیل قرار گرفتن موبایل آباد در کنار اجلاس وب فارسی است، افزود: «هرساله رویدادهای بسیاری در فضای اکوسیستم استارت‌آپی کشور برگزار می‌شود اما تنها دغدغه‌ این اجلاس از نظر ما پذیرفته بود، به همین دلیل تفاهم‌نامه‌ای امضا و قرار شده با تولید محتوا و انتشار دغدغه‌های اکوسیستم استارت‌آپی به وب فارسی کمک کنیم. موبایل آباد به عنوان اسپانسر در این رویداد حضور ندارد بلکه همراهی برای اجلاس وب فارسی است.»

دادخواه ادامه داد: هفتم شهریور، اجلاس وب فارسی مسیر جدیدی را شروع خواهد کرد و راه خود را در مسیر اکوسیستم استارتاپی تا رسیدن به نتیجه مورد نظر ادامه خواهد داد. یکی از دلایلی که دولت از واژه استارتاپی زیاد استفاده می‌کند، کم کردن بار مسئولیت اشتغال ‌زایی از دوش خود است! تعداد کمی از کسانی که با هدف کارآفرینی وارد اکوسیستم  می‌شوند، می‌توانند موفق شوند. منابع انسانی در این اکوسیستم به شدت در حال تضعیف است.

امروزه همه رویای کارآفرینی دارند اما کسی پاسخ نمی‌دهد که آیا کسب‌ و کارها منابع انسانی دیگری مانند مدیر ارشد نمی‌خواهد؟ لازم می دانم این نکته را گوشزد کنم که استارتاپ‌ها نباید به راحتی به خود اجازه دهند که بگویند اشتغال‌زایی کرده ‌اند زیرا نیاز جدیدی را به بازار اضافه نکرده و صرفا نیازهای موجود را ساماندهی می‌کنند.

دادخواه با بیان این نکته که امسال به استارتاپ های شکست حورده و افرادی که در این مسیر زمین گیر شده اند نیز تریبونی اختصاص داده خواهد شد، افزود: «در اجلاس وب فارسی امسال تریبونی به استارتاپ‌های شکست خورده برای بیان تجربیاتشان اختصاص داده خواهد شد.»

ارتباطی میان اکوسیستم استارت‌آپی و نهادهای حاکمیتی

علیرضا جعفری، مدیر ارتباطات و برند موبایل آباد نیز در این نشست با تاکید بر اینکه یکی از اهداف ما این است که ارتباطی میان اکوسیستم استارت‌آپی و نهادهای حاکمیتی ایجاد کنیم، گفت: «در حال حاضر قوانینی وضع می‌شود که به چالش‌های فعالان حوزه استارت‌آپی توجهی نمی‌کند. از طرفی ممکن است یک نهاد حاکمیتی مانند پلیس فتا نیز دغدغه‌هایی داشته باشد که کسب‌وکارهای اینترنتی موظف به برطرف کردن آن هستند. یکی از اهداف این اجلاس این است که کسب‌وکارهای آنلاین و نهادهای حاکمیتی به زبانی مشترک برای رفع چالش‌ها برسند.»

همچنین ببینید

63066263 310x165 - ماجرای کشمکش میان ایلان ماسک و اپل و اوپن‌ای‌آی چیست؟

ماجرای کشمکش میان ایلان ماسک و اپل و اوپن‌ای‌آی چیست؟

دو روز پیش بود که ایلان ماسک شرکت‌های اپل و اوپن‌ای‌آی را به دلیل آنچه «نقض امنیتی غیرقابل قبول» خواند، تهدید به شکایت کرد و حالا اوپن‌ای‌آی در مقام پاسخ برآمده است.