62972329 660x330 - کشف یک ویژگی پنهان در سیاه‌چاله کلان‌جرم قلب راه شیری

کشف یک ویژگی پنهان در سیاه‌چاله کلان‌جرم قلب راه شیری

یک انیمیشن جدید ثبت‌شده از سیاه‌چاله کلان‌جرم واقع در قلب کهکشان راه شیری، یک ویژگی پنهان و هیجان‌انگیز را در آن نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، ستاره‌شناسان اولین نما را از نور قطبش‌شده و میدان‌های مغناطیسی احاطه‌کننده سیاه‌چاله کلان‌جرم «کمان ای*»(* Sagittarius A) در قلب کهکشان راه شیری ثبت کرده‌اند و آن را در قالب یک انیمیشن ارائه داده‌اند.

به نقل از اسپیس، رصد تاریخ‌ساز انجام‌شده با «تلسکوپ افق رویداد»(EHT) نشان می‌دهد که میدان‌های مغناطیسی منظم، شباهت‌هایی را با میدان‌های مغناطیسی احاطه‌کننده سیاه‌چاله کلان‌جرم واقع در قلب کهکشان «مسیه ۸۷»(M87) دارند. از آنجا که جرم کمان ای* حدود ۴.۳ میلیون برابر خورشید است، شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد اما مسیه ۸۷ بسیار بزرگ‌تر است و جرم آن به حدود ۶.۵ میلیارد خورشید می‌رسد.

بنابراین، مشاهدات جدید تلسکوپ افق رویداد درباره کمان ای* نشان می‌دهند که میدان‌های مغناطیسی قوی و منظم می‌توانند میان همه سیاه‌چاله‌ها مشترک باشند. همچنین، از آنجا که میدان‌های مغناطیسی مسیه ۸۷ جریان‌های خروجی یا فوران‌های قوی را هدایت می‌کنند، نتایج نشان می‌دهند که کمان ای* می‌تواند یک فوران پنهان و کم‌نور را داشته باشد.

سیاه‌چاله مسیه ۸۷

«سارا ایساون»(Sara Issaoun) یکی از سرپرست‌های این پروژه در مرکز اخترفیزیک «هاروارد و اسمیتسونیان»(Harvard and Smithsonian) گفت: این تصاویر جدید از سیاه‌چاله واقع در مرکز کهکشان راه شیری به ما می‌گوید که میدان‌های مغناطیسی قوی، پیچ‌خورده و منظم در نزدیکی سیاه‌چاله وجود دارند. ما مدت‌ها بر این باور بودیم که میدان‌های مغناطیسی، یک نقش کلیدی را در نحوه تغذیه سیاه‌چاله‌ها و پرتاب مواد در فوران‌های قوی دارند.

وی افزود: این تصاویر جدید، همراه با ساختار قطبش‌شده بسیار مشابهی که در سیاه‌چاله بزرگتر و قوی‌تر مسیه ۸۷ مشاهده می‌شود، نشان می‌دهند که میدان‌های مغناطیسی قوی و منظم برای نحوه تعامل سیاه‌چاله‌ها با گاز و ماده اطرافشان بسیار مهم هستند.

پایان

همچنین ببینید

62847434 310x165 - توسعه روشی برای بهبود مصرف انرژی در دستگاه‌های مخابراتی

توسعه روشی برای بهبود مصرف انرژی در دستگاه‌های مخابراتی

محقق ایرانی دانشگاه استنفورد با همکاری بنیاد علم ایران روشی را برای مدیریت و کنترل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *