62973485 640x330 - چسب‌های زیستی جایگزین چسب‌های صنعتی خواهند شد

چسب‌های زیستی جایگزین چسب‌های صنعتی خواهند شد

با تشکیل کنسرسیومی در سوئد و پیوستن یکی از شرکت‌های نانویی به این کنسرسیوم قرار است چسب‌های زیستی برای مصارف صنعتی تولید شود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، شرکت فب‌تودی (Fab 2D) وارد کنسرسیوم BioGlue-Centre شد تا با این پیشگامی سوئدی روی تولید چسب‌های زیستی کار کند. فب‌تودی در تولید چسب‌های دارای گرافن تخصص دارد، چسب‌هایی که پتانسیل بهبود بهره‌وری را دارند. شرکت فب‌تودی می‌خواهد از مواد زیستی برای تولید چسب‌های تجدیدپذیر برای بسته‌بندی و پانل‌های چوبی مبلمان استفاده کند.

Bioglue-Centre کنسرسیوم مشترک بین سه دانشگاه و ۱۲ شرکت از جمله فب‌تودی است. این مرکز با تمرکز بر پیشبرد فناوری های مربوط به چسب، به دنبال توسعه گزینه های زیستی در صنعت چسب است تا این گزینه‌های پایدار را جایگزین چسب‌های صنعتی کند و با این کار به چالش‌های موجود در بازار پاسخ دهد.

چسب های مبتنی برترکیبات فسیلی، در بخش هایی مانند مبلمان، ساخت و ساز و بسته بندی استفاده می‌شوند که به طور قابل توجهی در تغییرات آب و هوایی نقش دارند. در حال حاضر، این سه بخش ۲۵ ٪ از مصرف چسب جهانی را تشکیل می دهند و تقاضای قابل توجهی برای راه حل های سازگار با محیط زیست ارائه می دهند. با انتقال به گزینه های مبتنی بر مواد زیستی، می توان ردپای محیط زیست را کاهش داد و اقتصاد چرخه‌ای را پرورش داد.

Bioglue-Centre ، در کنار فب‌تودی و سایر شرکا، در تقویت رقابت سوئد در توسعه و نوآوری پایدار نقش دارد. این مرکز قصد دارد تا به پیشرفت‌های پیشگامانه در سه بخش مواد اولیه، فرمولاسیون و خواص چسب، خود را به عنوان رهبر جهانی در تحقیقات چسب معرفی کند.

نتایج حاصل از ترکیب گرافن دوبعدی شرکت فب‌تودی با چسب‌های مبتنی بر نشاسته، خواص مکانیکی بهبود یافته بسیار خوبی را نشان می‌دهد و موجب می‌شود که خط تولید تخته‌های چوبی تا ۳۰ درصد سریع‌تر و با فشار کمتر و دمای پایین‌تر کار کند، که مصرف انرژی را نیز کاهش می‌دهد.

از مزیت‌های دیگر استفاده از این چسب می‌توان به تقویت اتصالات چسب، زمان خشک شدن سریع‌تر و مصرف کمتر چسب مورد نیاز اشاره کرد.

پایان

همچنین ببینید

62383802 310x165 - ریه مینیاتوری که می‌تواند در تحقیقات دارویی استفاده شود

ریه مینیاتوری که می‌تواند در تحقیقات دارویی استفاده شود

محققان بریتانیایی بافت مینیاتوری از ریه ساختند که می‌تواند برای بررسی اثرات دارویی روی ریه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *