62838476 660x330 - پیشنهاد وزیر علوم برای اشتغال و پویایی علمی نخبگان/بورسیه ۱۳۸۰ نفر در رشته‌های اولویت‌دار

پیشنهاد وزیر علوم برای اشتغال و پویایی علمی نخبگان/بورسیه ۱۳۸۰ نفر در رشته‌های اولویت‌دار

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اقدام صندوق نوآوری و شکوفایی برای اختصاص تسهیلاتی جهت جذب و اشتغال نخبگان در شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: پیشنهاد می‌شود که حمایت‌هایی برای بورسیه نخبگان برای شرکت‌ها در نظر گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در اولین نمایشگاه تخصصی کار و اشتغال که در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، از برگزاری این رویداد از سوی این صندوق قدردانی کرد و افزود: دکتر خیاطیان پیشنهادات دیگری داشتند، ولی ایشان صندوق را پذیرفت و حضور وی یک فرصت استثنایی برای این صندوق است، به‌ویژه آنکه همه وزرا و شخص رئیس‌جمهور نسبت به ایشان نگاه ویژه دارند.

وی اظهار کرد: بنیاد ملی نخبگان تاکنون فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. در ابتدا که مجوزهای آن صادر شد، هیچ دفتر و امکاناتی نبود، ولی امروز در همه استان‌های کشور این بنیاد، دفتر دارد و امروز موضوع ارتباط نخبگان با شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح می‌شود.

زلفی گل با بیان اینکه مسیر حمایت از نخبگان یک مسیر پر شتاب بوده است، ادامه داد: این اقدام مبارک که ارتباط میان نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان را برقرار می‌کند، بسیار مبارک است، چون بحث ارتباط میان این دو بخش مهم است.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه هم در سیستم دولتی و هم بخش صنایع خصوصی نیاز به حضور نخبگان داریم، اضافه کرد: حضور نخبگان در قوای سه گانه و در هر جایگاهی منشأ خیر و برکت هستند، چون نخبگان همیشه کوتاه‌ترین مسیر را برای رسیدن به هدف انتخاب می‌کنند.

وی با اشاره به این تعبیر که نخبگان تنبل‌ترین آدم‌ها هست، چون کوتاه ترین مسیر را انتخاب می‌کنند، گفت: نخبگان همیشه مسیری را انتخاب می‌کنند که با سرعت و شتاب بیشتر و هزینه کمتر به هدف خود برسند و با این نگاه است که دانشمندان، تونل و هواپیما را کشف کردند تا نیاز نباشد که مسیر طولانی طی شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ویژگی نخبگان را در انتخاب بهترین مسیر با کمترین هزینه و بیشترین آورده توصیف کرد و افزود: مسیر علمی این گونه است که هر کسی پای خود را روی دوش نفر قبلی می‌گذارد تا وسعت دید بیشتر و دقیق‌تری بیابد.

وی خاطرنشان کرد: من این اعتقاد را دارم که خدا به هر انسانی توانمندی‌های منحصر به فرد داده است و تنها کافی است که فرد آن توانایی را شناسایی و از آن استفاده کند.

زلفی گل اطلاع از شرایط روانشناسی خود را از دیگر ویژگی‌های نخبگان دانست و گفت: آنها به خوبی می‌دانند که نقطه قوت آنها کجاست و از آن نهایت استفاده را می‌برند.

وی یادآور شد: یک فرد نخبه در هر منطقه‌ای باشد، تحول آفرینی می‌کند. یک مدیر شایسته در هر جا که باشد، آن منطقه را گلستان می‌کند و تنها باید این توان را داشته باشیم که از نخبگان بهترین استفاده را ببریم و نهایت زیر ساخت‌های نرم و سخت افزاری را برای ظهور و بروز استعدادهای آنها فراهم کنیم.

زلفی گل با تاکید بر اینکه نخبگان انتطارات زیادی ندارند، گفت: آنها انتظار دارند که در جایی قرار گیرند که احساس کنند اثربخش هستند و از این رو است که وقتی آنها در کنار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌گیرند، می‌توانند خلق ثروت برای دانش‌بنیان‌ها داشته باشند.

وی رویداد امروز را اقدام بکری دانست و با ابراز امیدواری از اینکه این اقدام توسعه یابد، اظهار کرد: تسهیلاتی که به ازای هر نخبه از طریق بانک‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافته است، کار بزرگی است و حتما شرکت‌هایی که در به‌کارگیری نخبگان فعال شده‌اند، کار خیری را نیز انجام می‌دهند. 

وزیر علوم افزود: سال قبل با صنایع مختلف ارتباط برقرار و موضوع بورسیه صنعت را مطرح کردیم کخ تا حدودی موفق بود و در این زمینه درخواستی از صندوق دارم.

زلفی گل در این باره توضیح داد: یکی از مشکلات نخبگان این است که در دوران دانشجویی نگران شغل هستند و برخی از نخبگان از مناطقی می‌آیند که هزینه‌های تحصیل نیز برای آنها دشوار است.

وی ادامه داد: در صورتی که این افراد بورس دریافت کنند، با فراغ بال بیشتری تحصیل می‌کنند، ضمن آنکه انگیزه بیشتری خواهند داشت و از فرصتی که در اختیار آنها قرار گرفته است، بهترین استفاده را می برند.

وی افزود: از این رو از این صندوق درخواست دارم که همان تسهیلاتی که برای به‌کارگیری نخبگان در شرکت‌ها در نظر گرفته شده است، تسهیلاتی برای بورسیه دانشجویان برای شرکت‌ها در نظر گرفته شود.

وزیر علوم با بیان اینکه حقوق این افراد زیاد نیست، گفت: سال گذشته ۱۳۸۰ نفر بورسیه در رشته‌های اولویت‌دار شدند.

وی یادآور شد: ما شاهد هستیم که فرد مدال جهانی کسب کرده، ولی در رشته دیگری تحصیل می‌کند، به دلیل شرایط شغلی، به سمت رشته‌هایی می‌رود که نگرانی از آینده شغلی خود نداشته باشد. این یک ضایعه بزرگ در کشور است که فردی که دارای مدال جهانی فیزیک و یا شیمی و نجوم است، در رشته دیگری تحصیل می‌کند و این در حالی است که اگر آنها را در دوران تحصیل بورس کنیم تا پویایی علمی آنها حفظ شود، می‌توانند با ارائه یک نظریه، مرزهای علم را جا به جا کنند.

پایان

همچنین ببینید

63110532 310x165 - تقدیر معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان از بانوی کارآفرین هرمزگانی

تقدیر معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان از بانوی کارآفرین هرمزگانی

پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا/هرمزگان جلوه سهرابی پور بانوی کارآفرین برتر در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *