61712247 660x330 - پیشنهادی برای پیوستن ایران به تحقیقات جنوبگان

پیشنهادی برای پیوستن ایران به تحقیقات جنوبگان

رئیس مرکز مطالعات بین‌المللی وزارت علوم یا انتقاد از تاخیر در برگزاری جلسات شورای عالی اقیانوس‌شناسی، گفت: یکی از زمینه‌هایی که می‌تواند ما را به تحقیقات جنوبگان وارد کند، همکاری در ۱۶ پروژه کشور اروگوئه در این حوزه لست.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، مسعود صدری نسب امروز در دومین نشست علمی تشریح فعالیت‌های انجام شده و پیش رو در جنوبگان با اشاره به روند الحاق کشورها به معاهده  جنوبگان اشاره کرد و افزود: در سال۱۹۵۹، با حضور ۱۲ کشور، این معاهده به امضا رسید.

وی با اشاره به تشکیل مؤسسه ملی قطب جنوبگان در  اروگوئه، موفقیت این مؤسسه را مرهون انسجام ملی و تشکیل مؤسسه ملی قطب جنوبگان در این کشور عنوان کرد و یادآور شد: این مؤسسه با راهبری ۶ وزارتخانه دفاع، امور خارجه، مسکن، محیط زیست،  رفاه و انرژی اداره می‌شود.

صدری نسب با تاکید بر اینکه این مؤسسه بعد از ۴۴ سال پیوستن به معاهده جنوبگان فعال است، ادامه داد: در ایران اقدام جدی برای پیوستن به معاهده جنوبگان صورت نگرفته است و گام برداشتن در این زمینه نیازمند همت ملی است.

رئیس مرکز مطالعات و همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، متولی‌ تشکیل مؤسسه مطالعه جنوبگان در ایران را شورای عالی اقیانوس‌شناسی عنوان کرد و یادآور شد: این شورا در هشتمین جلسه خود تصمیم به تشکیل مؤسسه جنوبگان ایران را گرفت و این در حالی است که متاسفانه جلسات این شورا با تاخیر برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم برگزاری جلسات شورای عالی اقیانوس‌شناسی در زمان‌های مقرر، گفت: یکی از اقدامات ما برای ورود به تحقیقات جنوبگان همکاری با کشور اروگوئه است، چرا که این کشور دارای ۱۶ پروژه تحقیقاتی در حوزه جنوبگان است.

پایان

همچنین ببینید

62383802 310x165 - ریه مینیاتوری که می‌تواند در تحقیقات دارویی استفاده شود

ریه مینیاتوری که می‌تواند در تحقیقات دارویی استفاده شود

محققان بریتانیایی بافت مینیاتوری از ریه ساختند که می‌تواند برای بررسی اثرات دارویی روی ریه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *