62986843 660x330 - پرورش سبز آرتمیا برای صنعت آبزی‌پروری با استفاده از پساب سیستم‌های آب شیرین‌کن

پرورش سبز آرتمیا برای صنعت آبزی‌پروری با استفاده از پساب سیستم‌های آب شیرین‌کن

فناوران یکی از شرکت‌های فناور بر اساس پساب سیستم‌های آب‌شیرین‌کن‌ها طرح‌هایی را برای پرورش آرتمیا به عنوان یکی از چالش‌های جهانی صنعت آبزی‌پروری پیاده‌سازی کردند.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، یکی از شرکت‌های فناور با هدف ارائه خدمات در حوزه تولید و پرورش آرتمیا و ارائه مشاوره در این حوزه با تجربه ۳۰ سال خود ایجاد شد و توانست طیفی از محصولات مختلف آرتمیا را نظیر سیست (تخم) خشک آرتمیا، سیست دکپسوله آرتمیا، جنین آرتمیا و بیومس منجمد آرتمیا را تولید کند.

در ایران صنعت آبزی‌پروری به خصوص پرورش ماهیان سردآبی، گرم آبی، میگو، ماهیان دریایی، خاویاری و ماهیان زینتی رشد قابل توجهی داشته و این در حالی است که میزان تولید سیست آرتمیا در ایران در حال حاضر حدود ۲ تن و مقدار تولید بیومس آن حدود ۳۰ تن و مراکز تکثیر و پرورش میگو، ماهیان دریایی، خاویاری و زینتی سالانه حدود ۴۵ تن سیست و ۲۰۰ تن بیومس آرتمیا نیاز دارند.

از سوی دیگر میزان تولید و پرورش میگو و ماهیان در کشور در سال‌های اخیر روند صعودی داشته است که این به نوبه خود میزان مصرف آرتمیا را افزایش خواهد داد. از این رو در طرح اجرا شده در این شرکت با به‌کارگیری روش‌ها و تکنولوژی‌های نوین، تلاش بر آن است تا نیازهای داخلی برای تهیه و تامین آرتمیا برای توسعه این صنعت پاسخ داده شود.

یکی از منابع آبی بسیار مهم برای پرورش آرتمیا، پساب خروجی از تاسیسات آب شیرین‌کن‌ها است. اهمیت این موضوع از آن است که هم اکنون طرح‌های تامین آب متعددی برای رفع نیاز استان‌های جنوبی، مرکزی و شرقی کشور از طریق شیرین‌سازی آب خلیج فارس و دریای عمان در حال اجرا است. با اجرای این پروژه‌های بزرگ شیرین‌سازی آب دریا حجم وسیعی از پساب با شوری دو برابر تولید می‌شود که باید با صرف هزینه بسیار بالایی از طریق لوله‌گذاری در بستر دریا در مناطق عمیق‌تر دریا رهاسازی شود، در حالی که از این پساب می‌توان برای پرورش و تولید محصولات استراتژیک صنعت آبزی‌پروری یعنی آرتمیا بهره برد.

همچنین در سال‌های گذشته این شرکت طرح‌های تحقیقاتی و نیمه‌صنعتی تولید و فرآوری آرتمیا را در استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، کرمان، فارس، آذربایجان شرقی و غربی اجرا کرده، ولی با توجه به وسعت کم تولید، تنها بخش کوچکی از نیاز کشور را تامین کرده است.

آرتمیا محصول استراتژیک صنعت آبزی‌پرروری است و غذای اصلی مراحل اولیه نوزادان میگو، ماهیان دریایی، خاویاری و زینتی است و هیچ جایگزین دیگری ندارد؛ از این رو آرتمیا چالش بزرگ صنعت‌آبزی پروری در ایران و کل دنیا به شمار می‌رود و از سوی دیگر هزینه خرید آرتمیا با کیفیت نیز بسیار بالا است. در این طرح برای پرورش آرتمیا از پساب آب‌شیرین‌کن‌ها استفاده خواهد شد که خود، مشکل نحوه دفع این پساب را مرتفع خواهد کرد.

صنعت میگو، ماهیان دریایی و خاویاری و زینتی به طورکامل وابسته به آرتمیا است که متاسفانه به علت تولید کم در حال حاضر حدود ۹۵ درصد نیاز کشور با صرفه هزینه‌های بالایی در سال از خارج خریداری می‌شود؛ از این رو پرورش آرتمیا یکی از فعالیت‌های پردرآمد تولیدی است که می‌تواند علاوه بر تامین کلیه نیازهای داخلی برای توسعه صنعت آبزی‌پروری، اشتغال مولدی را نیز برای جوانان در کشور ایجاد کند.

این شرکت در پی آن است تا با احداث مزارع و استخرهای پرورش آرتمیا به تولید سالانه ۵۰ تن سیست و ۲۰۰ تن بیومس آرتمیا فرانسیسکانا دست یابد. در اولین گام این برنامه، راه‌اندازی مزارع ۳۰۰ هکتاری آرتمیا را با استخرهایی به ابعاد ۲۰۰ هکتار برنامه‌ریزی کرده است.

پایان

همچنین ببینید

57836780 310x165 - تولید روانکارهایی با قابلیت افزایش دوام موتور و کاهش مصرف بنزین

تولید روانکارهایی با قابلیت افزایش دوام موتور و کاهش مصرف بنزین

روانکارهای نانویی تولیدی یکی از شرکت‌های فناور، علاوه برای افزایش دوام موتور به کاهش مصرف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *