62988872 660x330 - پایان تلخ و شیرین ۶۴ سال فعالیت و ۳۸۹ پرواز

پایان تلخ و شیرین ۶۴ سال فعالیت و ۳۸۹ پرواز

پرتاب دلتا چهار هوی(Delta IV Heavy) روز گذشته به برنامه موشکی «دلتا» پس از ۶۴ سال پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، پس از شش دهه پرتاب، پرتاب آخرین موشک دلتا در روز سه‌شنبه(۹ آوریل) با خود تغییری در نحوه ارسال ماهواره‌ها، کاوشگرهای بین سیاره‌ای و فضاپیماهای ایالات متحده به مدار زمین به همراه داشت.

به نقل از اسپیس، ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی(ULA) آخرین موشک دلتا چهار هوی خود را برای ارسال محموله محرمانه‌ای برای اداره شناسایی ملی ایالات متحده(NRO) به مدار پرتاب کرد. پیشران قدرتمند این موشک ایستگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا را در ساعت ۱۲:۵۳ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی ترک کرد. و به معنای واقعی کلمه برای شانزدهمین و آخرین بار شعله‌ور شد.

توری برونو(Tory Bruno)، مدیر اجرایی ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی در تماسی با خبرنگاران در روز ۲۶ مارس گفت: این لحظه‌ای تلخ و شیرین برای ما است.

ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی در حال بازنشسته کردن موشک دلتا چهار(Delta IV) و دیگر موشک قدیمی خود اطلس پنج(Atlas V) به نفع موشک ولکان(Vulcan) است که به تازگی معرفی شده و اولین ماموریت تقریبا عالی خود را در ماه ژانویه انجام داده است. ولکان برای جایگزینی هر دو موشک ساخته شد.

پرتاب سه‌شنبه علاوه بر اینکه شانزدهمین پرتاب دلتا چهار هوی بود، چهل و پنجمین پرتاب دلتا چهار، سی و پنجمین پرواز دلتا آن از فلوریدا و سیصد و هشتاد و نهمین پرتاب هر نوع موشک دلتا از سال ۱۹۶۰ بود که ۲۹۴ مورد از آنها از پایگاه فضایی کیپ کاناورال به آسمان فرستاده شد. نیمی از پرتاب‌های موشک دلتا چهار هوی به ارسال محموله‌های اداره شناسایی ملی ایالات متحده به مدار اختصاص یافت.

اولین پرتاب دلتا در روز ۱۳ مه ۱۹۶۰ انجام شد و تلاش کرد تا اولین آزمایش ماهواره ارتباطی غیرفعال جهان را در فضا قرار دهد، اما به دلیل عدم فعال شدن پیشرانه‌ها، ناموفق بود.

اکنون پس از ۶۴ سال ماموریت‌های موشک‌های دلتای ایالات متحده به پایان خود رسیده و این موشک‌ها جای خود را به موشک‌های تازه نفس جدیدی خواهند داد اما میراثی که مجموعه‌ی دلتا از خود به جای گذاشتند بی‌شک از یادها نخواهد رفت.

پایان 

همچنین ببینید

63072487 310x165 - خطرپذیرتر شدن مراکز جمعیتی کشور در سایه گسترش روستاها و شهرها در پهنه‌ گسل‌های لرزه‌زا

خطرپذیرتر شدن مراکز جمعیتی کشور در سایه گسترش روستاها و شهرها در پهنه‌ گسل‌های لرزه‌زا

پژوهشگر لرزه‌­زمین‌­ساخت و مسؤول پروژه‌های پالئوسایزمولوژی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با تاکید بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *