62925703 660x330 - ویروس‌ها به کمک مبارزه با تغییرات آب و هوایی می‌آیند

ویروس‌ها به کمک مبارزه با تغییرات آب و هوایی می‌آیند

ویروس‌های اقیانوسی می‌توانند با افزایش جذب کربن در دریاها در مبارزه با تغییرات آب و هوایی نقشی کلیدی داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، در نبرد با تغییرات آب و هوایی، محققان به طور اتفاقی به یک متحد جدید غیرمنتظره در آب‌های جهان ما برخورد کرده‌اند که ویروس‌ها هستند.

به نقل از آی‌ای، اگرچه این موجودات کوچک از آن دسته نیستند که باعث بیماری شوند، اما پتانسیل این را دارند که جذب کربن را به طرز چشمگیری در فرآیندی که برای کاهش سطح دی اکسید کربن(CO۲) در جو ما ضروری است، تغییر دهند. کربن محرک اصلی گرمایش جهانی است.

گروهی از متخصصان زیست‌شناسی دریایی و علوم آب و هوا از دانشگاه ایالتی اوهایو چندین ویروس اقیانوسی را شناسایی کرده و ژنوم آنها را برای ارزیابی توانایی آنها برای «دزدیدن» سلول‌هایی که کربن را در دریا پردازش می‌کنند، تجزیه و تحلیل کردند.

متیو سالیوان(Matthew Sullivan)، استاد میکروبیولوژی و مدیر مرکز علوم میکروبیوم در دانشگاه ایالتی اوهایو، در بیانیه‌ای با اشاره به ۱۲۸ مسیر متابولیک موجود در ژنوم ویروس‌های اقیانوسی، گفت: شوکه شدم از اینکه تعداد آن‌ اینقدر زیاد بود.

مبارزه با تغییرات آب و هوایی

کار این گروه تحقیقاتی نشان می‌دهد که وقتی این ویروس‌ها ارگانیسم‌های دریایی خاصی را آلوده می‌کنند، می‌توانند ظرفیت اقیانوس را برای جداسازی کربن از هوا افزایش دهند.

این بدان معنی است که اقیانوس به طور بالقوه می‌تواند به یک مخزن کربن تبدیل شود و هجوم دی‌اکسید کربن از جو ما به اعماق اقیانوس را کاهش دهد و در نتیجه با تغییرات آب و هوایی جهانی مبارزه کند.

سالیوان خاطرنشان کرد: اقیانوس‌ها کربن را جذب می‌کنند و این ما را در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت می‌کند. دی‌اکسید کربن به عنوان گاز جذب می‌شود و تبدیل آن به کربن آلی توسط میکروب‌ها انجام می‌شود. آنچه اکنون می‌بینیم این است که ویروس‌ها مهمترین واکنش‌ها را در این متابولیسم‌های جامعه میکروبی هدف قرار می‌دهند. این بدان معنی است که ما می‌توانیم شروع به بررسی کنیم که کدام ویروس‌ها می‌توانند برای تبدیل کربن به نوع مورد نظر استفاده شوند.

در سال ۲۰۱۶، گروهی از کنسرسیوم اقیانوس‌های تارا که یک مطالعه جهانی سه ساله در مورد تأثیر تغییرات آب و هوایی بود که سالیوان به عنوان هماهنگ کننده ویروس در آن خدمت کرد، ارتباط بین غرق شدن کربن در اقیانوس‌ها و حضور ویروس‌ها را کشف کردند.

ویروس‌ها به عنوان بازیگران کلیدی در تسهیل فرآیند غرق شدن شناسایی شدند. تجزیه و تحلیل مبتنی بر هوش مصنوعی برای شناسایی ویروس‌های خاص برای مطالعه بیشتر، که به عنوان ویروس‌های وی‌آی‌پی(VIP) نامیده می‌شوند، استفاده شد، که به عقیده تیم، می‌توانند به عنوان سیستم‌های مدل‌سازی برای مهندسی زمین‌اقیانوس عمل کنند.

ویروس‌ها به عنوان عوامل تغییر

پیامدهای این تحقیق فراتر از اقیانوس‌ها است، زیرا دانشمندان امکان استفاده از ویروس‌ها را برای مهندسی میکروبیوم‌ها در محیط‌های مختلف بررسی می‌کنند. آزمایشگاه پروفسور سالیوان درس‌های آموخته شده از مطالعات اقیانوسی را در محیط‌های انسانی به کار می‌گیرد و هدف آن مهندسی میکروبیوم‌ها برای اهدافی مانند کمک به بهبود آسیب نخاعی، بهبود نتایج برای نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به اچ‌آی‌وی HIV و مبارزه با عفونت در زخم‌های سوختگی است.

پایان

همچنین ببینید

62982912 310x165 - برگزاری رویدادی برای ورود به دنیای نوآوری و خلق ایده در اینوتکس ۲۰۲۴

برگزاری رویدادی برای ورود به دنیای نوآوری و خلق ایده در اینوتکس ۲۰۲۴

رویداد چهار روزه هاکا مستر همزمان با سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی اینوتکس در پارک فناوری پردیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *