19056979 367 660x330 - «هلال» و دنیایی از خرده فرهنگ‌ها/ مهمانان برنامه از ۲۷ کشور اسلامی دعوت شدند

«هلال» و دنیایی از خرده فرهنگ‌ها/ مهمانان برنامه از ۲۷ کشور اسلامی دعوت شدند

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

ویژه‌برنامه افطارگاهی «هلال» با اجرای محمد دلاوری، مجری تلویزیون از ابتدای ماه مبارک رمضان ۱۴۰۳ روی آنتن رفت و مهمان‌های ویژه‌ای از سراسر دنیا داشت. برنامه «هلال» در گروه اجتماعی شبکه یک سیما تولید شد و با حضور مهمان‌هایی از ملیت‌های مختلف، دریچه‌ای به سبک زندگی مسلمانان جهان اسلام در ماه امت باز کرد و پیوند‌های مشترک امت اسلامی را از دل قصه و سرگذشت مهمان‌ها به تصویر کشید.

۳۰ مهمان از کشور‌های مختلف، قصه خود را از زندگی شخصی، فرهنگ و آداب و رسوم در برنامه «هلال» روایت کردند. «هلال» با تهیه‌کنندگی مجید ظریف و اجرای محمد دلاوری هر روز از حوالی ساعت ۱۷ پخش شد.

مجید ظریف تهیه کننده برنامه هلال افطار شبکه یک گفت: ایده برنامه هلال از اینجا شکل گرفت که ما بنا داشتیم با محوریت معرفی کشور‌های جهان اسلام سراغ پیوند‌های جامعه اسلامی برویم و شعار برنامه هم این بود که ما به هم ربط داریم.

وی ادامه داد: در طول برنامه به این ربط‌ها پرداختیم که مهمترین آن‌ها کتاب قرآن، پیامبر و مناسک دینی ما است و یکی از پررنگ‌ترین نقاط مشترک همان ماه رمضان است.

ظریف عنوان کرد: در برنامه هلال سراغ آیین‌ها، فرهنگ عمومی، موسیقی و نوا‌های رمضانی و غذا رفتیم و به ۲۷ کشور اسلامی در قاره آفریقا، امریکا، اروپا در سراسر جهان پرداختیم.

 وی افزود: بیشتر مهمانان مسلط به زبان فارسی بودند و یا تجربه حضور در ایران را داشتند، به دلیل اینکه مخاطبان داخلی برنامه را می‌بینند اگر ما به سراغ ترجمه می‌رفتیم ارتباط بین فرهنگی را نمی‌توانستیم به خوبی نشان دهیم و بیشتر تلاش کردیم زبان فارسی را بلد باشند و تناسب‌های فرهنگی را به خوبی نشان دهیم.

این تهیه کننده توضیح داد: ما ابتدا کشور را معرفی می‌کردیم و در آیتم بعدی معرفی مهمان را داشتیم و در قسمت دیگر گفت‌وگو مجری با مهمان را پیرامون معرفی کشورش و روایت شخصی درباره ایران را داشتیم.

ظریف درباره انتخاب مجری و مهمانان اظهار کرد: ما در انتخاب مهمانان حساسیت بسیاری داشتیم و گزینه‌های زیادی بود. روایت داشتن و خوش صحبت بودن مهمان حائز اهمیت بود. آقای دلاوری به دلیل اینکه در حوزه روایت بسیار تجربه خوبی داشتند و در کنارش تجربه سفر به کشور‌های دیگر دارند به عنوان مجری انتخاب شدند و در بخش سردبیری برنامه به گروه ما خیلی کمک کردند.

وی ادامه داد: در پایان برنامه به مهمانان یک تمبر یادبود هدیه دادیم و این تمبر را با شرکت ملی پست ایران ثبت رسمی کردیم که هر کدام از مخاطبان دوست داشتند استفاده کنند. 

ظریف خاطرنشان کرد: این برنامه با مشارکت مرکز هنری رسانه‌ای نهضت تولید شد و در هر در بخش‌هایی از برنامه به نهضت ملی زندگی با آیه‌ها پرداختیم و ما تلاش کردیم با آیه‌هایی که برای زندگی اختصاص دارد قصه‌های مهمانان را با هر یک از این آیه‌ها خطاب کنیم و در این مسیر حرکت کردیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

همچنین ببینید

19443309 117 310x159 - «سیمای انتخابات» در رسانه ملی

«سیمای انتخابات» در رسانه ملی

«سیمای انتخابات» در رسانه ملی منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *