62871013 660x330 - نمای ۳۶۰ درجه از مریخ را در ۳ دقیقه تماشا کنید

نمای ۳۶۰ درجه از مریخ را در ۳ دقیقه تماشا کنید

مریخ‌نورد «استقامت» ناسا نمای ۳۶۰ درجه‌ای از دهانه جیزرو مریخ ثبت کرده است که می‌توانید آن را به صورت یک فیلم مشاهده کنید.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند و به نقل از اسپیس، در روز ۱۲ دسامبر سال ۲۰۲۳، مریخ نورد «استقامت»(Perseverance) ناسا به نقطه عطفی در عملیات خود رسید. این مریخ‌نورد طی کردن ۱۰۰۰ روز مریخی را با ارائه یک موزاییک ۳۶۰ درجه از مکان فعلی خود جشن گرفت و همچنین یک تصویر کلی از صحنه‌ای که توسط دانشمند پروژه استقامت، کن فارلی(Ken Farley) توصیف شده بود، منتشر کرد.

این تصویر ترکیبی شامل ۹۹۳ تصویر جداگانه است که با ابزار مست‌کم زد استقامت(Mastcam-Z) در سال گذشته در روزهای سوم، چهارم و ششم نوامبر ثبت شده است و شامل ۲.۳۸ میلیارد پیکسل است.

ممکن است متوجه شوید که بین تصویر تیم ارائه شده در این مقاله و ویدیو تفاوت زیادی در رنگ وجود دارد. علت این است که تصویر رنگ‌های طبیعی مریخ را که توسط دوربین گرفته شده نشان می‌دهد، در حالی که فیلم با نوری شبیه به زمین تنظیم شده است. به گفته ناسا، این تنظیم نور به دانشمندان اجازه می‌دهد تا از تجربیات روزمره خود برای تفسیر این چشم‌انداز استفاده کنند.

این چشم انداز دهانه جیزرو(Jezero) است، جایی که در آن رودخانه‌ای در حدود ۳.۵ میلیارد سال پیش به دریاچه‌ای باستانی جاری شده بوده است. علاوه بر مطالعه زمین شناسی دهانه، دانشمندان به دنبال نشانه‌های حیات میکروبی باستانی در این منطقه هستند.

در حال حاضر استقامت بر فراز چیزی که محققان آن را ایری هیل(Airy Hill) می‌نامند، نشسته است و چشم‌انداز اینجا نشانه‌هایی از آب را نشان می‌دهد که صخره‌های صاف و روشنی هستند که احتمالا در سواحل رودخانه رسوب کرده‌اند در حالی که تخته‌های بزرگ‌تر ممکن است در اثر وقوع سیل شدید در جای خود رها شده‌ باشند.

یک رخنمون صخره‌ای غیرمعمول توجه تیم را برانگیخته است، زیرا گمان می‌کنند ممکن است بازمانده یک جریان گدازه‌ای قدیمی باشد. فارلی در این ویدئو توضیح می‌دهد: تجهیزات آزمایشگاهی روی زمین می‌توانند زمان تشکیل یک سنگ آتشفشانی را به دقت اندازه‌گیری کنند، بنابراین اگر بتوانیم نمونه‌ای از این گدازه را در آینده به زمین برگردانیم، ممکن است بدانیم چه زمانی و برای چه مدت آب در جیزرو جریان داشته است. پیش از این، استقامت بستر دهانه را مطالعه کرده است.

فارلی می‌گوید: یکی از اهداف وسوسه‌انگیز، این صخره‌های روشن هستند که در قسمت بالایی لبه قرار دارند. آنها ممکن است در یک محیط گرمابی با آب گرم در تعامل بوده باشند که مکانی هیجان انگیز برای شکار شواهدی از حیات گذشته است.

پایان


منبع

همچنین ببینید

62982912 310x165 - حل چالش‌ها و نیازهای صنایع به کمک فناوران داخلی در ریورس‌ پیچ اینوتکس ۲۰۲۴

حل چالش‌ها و نیازهای صنایع به کمک فناوران داخلی در ریورس‌ پیچ اینوتکس ۲۰۲۴

همزمان با برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی اینوتکس در پارک فناوری پردیس به همت شبکه فن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *