برند ملی مبل منبت ملایر

ملایر، دارای برند جهانی شهر انگور و برند ملی مبل منبت

انگار همین دیروز بود که برند ملی مبل منبت ایران زمین به نام ملایر ثبت شد تا چندین دهه خستگی هنرمندانش را از یادها ببرد و نام و آوازه این هنر- صنعت اصیل ایرانی را به نام دستان زحمتکش فعالان این عرصه بر تارک کهن شهر پرافتخار ملایر ثبت کند.

به گزارش ایسنا، سومین جشنواره ملی مبل منبت ملایر از ۲۱ مردادماه تا یک شهریورماه در ملایر به همت بازار مبل منبت و با همکاری دستگاه های دولتی و بخش خصوصی برگزار و ۳ تا ۵ روز نیز با حضور مقامات و هنرمندان کشوری، استانی و شهرستانی در محل پارک ملل مراسم مختلف برپا می شود.

نصب دو المان شهر ملی منبت در ورودی های ملایر

شهردار ملایر در این راستا با اشاره به برگزاری دومین جلسه کمیته سیمای شهری ستاد ارتقاء شاخص های منبت ملایر با حضور اعضا، گفت: فراخوان ساخت المان داده شده و طرح ها را به مسابقه گذاشته ایم که شرکت کنندگان طرح های خود را در زمینه ساخت المان منبت، انگور و نقاشی دیواری ارسال کنند.

حسین بابائی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: تا کنون توسط شهرداری برای شهر ملی منبت ۲ المان ساخته شده که یکی در میدان کوثر و یکی در ورودی اراک نصب شده و برای ساخت المان دیگر با چند گروه هنری به توافق رسیده ایم.

وی اظهار کرد: المان نوری شهر جهانی انگور در پل انقلاب نصب شده است و در زمینه نقاشی در پایه پل انقلاب تغییراتی داده ایم که در تمام آنها نماد منبت و انگور لحاظ شود.

بابائی خاطرنشان کرد: در این نشست مقرر شد شهرداری ملایر نسبت به طراحی و ساخت سازه ای برای سردرب ورودی ۳۲ متری اقدام و بازار مبل نسبت به پوشش آن با چوب و منبت و نوشته اقدام کند همچنین بازارچه موقت عرضه محصولات مبل و منبت در بوستان مینی ورد در زمان جشنواره برگزار و شهرداری زیرساخت ها را مهیا می کند.

وی با بیان اینکه کلیه کسانی که تقاضای غرفه در مینی ورد را دارند نسبت به اخذ کد، اقدام کنند، ادامه داد: توسط معاون خدمات شهری اقدامات و جانمایی لازم برای سرویس بهداشتی سیار در ایام جشنواره انجام می گیرد.

بابائی افزود: با توجه به نامگذاری بلوار ۳۲ متری توسط شورای اسلامی شهر، به نام بلوار مبل و منبت، پس از تأیید کمیته انطباق فرمانداری ویژه شهرستان، شهرداری نسبت به نصب تابلوهای مربوطه اقدام می کند و چهارراه های آن به نام مبل و منبت ۱ تا ۵ نامگذاری می شود.

شهردار ملایر با اشاره به اینکه متن ثبت ملی منبت به ۲ زبان فارسی و انگلیسی در کتیبه های ورودی دریاچه کوثر درج می شود، گفت: همچنین مقرر شده در ابتدا و انتهای ۳۲ متری دو المان مبل چوبی توسط هیئت مدیره بازار مبل تهیه و نصب شود.

وی با بیان اینکه تا قبل از آغاز جشنواره المان منبت توسط شهرداری ملایر در ورودی بروجرد نصب می شود، افزود: در تلاش هستیم تا نقاطی از پیاده روهای ۳۲ متری که مشکل دارد، توسط شهرداری آجر فرش شود.

لزوم احداث بازارچه مبل و منبت در مینی ورد

معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ملایر نیز در زمینه پیگیری امور مربوط به مبل و منبت، به خبرنگار ایسنا گفت: فرمانداری ملایر بر احداث بازارچه مبل منبت در مینی ورد تأکید دارد و تمام افراد صاحب نمایشگاه که دارای کد هستند، می توانند در آن بازارچه حضور داشته باشند.

حسین فارسی با اشاره به اینکه باید کدها در نمایشگاه اصلی و در غرفه ها، مشابه باشد، ادامه داد: این کد باید مورد تأیید بازار مبل، اتحادیه درودگران و اتاق اصناف باشد و اگر متقاضی برای غرفه ها وجود نداشت، فرمانداری از منبت کاران شهر جوکار و روستای دهنو استفاده می کند.

وی خواستار احداث سرویس بهداشتی دائمی و موقت در مینی ورد شد و گفت: نصب اسپیس برای غرفه ها به عهده شهرداری است همچنین در زمان برپایی نمایشگاه یک کافی شاپ و آلاچیق در آن مجموعه برپا شود.

فارسی بر لزوم ایجاد سرویس بهداشتی پس از بررسی و جانمایی مناسب در بلوار ۳۲ متری(بازار مبل) تأکید کرد و افزود: در مکان های خالی مانند بوستان کوی پلیس و رفیوژ وسط بلوار مدرس این کار انجام گیرد و به طرق مختلف و با نصب بنر در زمان جشنواره اطلاع رسانی شود.

ملایر؛ یکی از پایتخت‌های گردشگری غرب کشور

معاون سیاسی، اجتماعی فرمانداری ملایر نیز به خبرنگار ایسنا گفت: جاذبه‌های گردشگری ملایر این ظرفیت و پتانسیل را دارد که در درازمدت شهرستان را به یکی از پایتخت‌های گردشگری غرب کشور تبدیل کرده و به لحاظ اقتصادی مهمترین پله‌ ترقی شهرستان ‌باشد.

سعید کتابی افزود: با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل موجود و در راستای سند راهبردی شهرستان در امر گردشگری و جذب توریسم، همه دستگاه‌ها و ادارات ذیربط پای‌کار هستند تا موانع و مشکلات موجود در این زمینه را مرتفع کنند.

وی با اشاره به اینکه ملایر، شهر ملی مبل منبت و در آستانه ثبت جهانی است، اظهار کرد: باید بتوانیم با تمام توان دستگاه‌های دولتی و همکاری و همراهی سرمایه‌گذاران، موانع صدور مجوز را رفع کرده و به کمترین مدت صدور مجوز برسانیم.

کتابی با بیان اینکه هدف ما در راستای گردشگری، ارتقاء سیاست‌های کلان فرهنگی و اقتصادی شهرستان با حفظ و رعایت اصول و ضوابط قانونی است، خاطرنشان کرد: ملایر با داشتن یک برند جهانی شهر انگور و برند ملی مبل منبت می تواند زمینه حضور سرمایه‌ گذارانی از شهرستان و استان‌های مختلف را در این منطقه فراهم کرده و سبب رونق گردشگری، اقتصادی و اشتغالزایی شود.

عزم دانشگاه آزاد برای رونق علمی هنر- صنعت مبل منبت

در ادامه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر با بیان اینکه به دنبال این هستیم از همه ظرفیت‌های موجود برای ارتقاء صنعت مبل و منبت استفاده کنیم، به خبرنگار ایسنا گفت: این دانشگاه با انجام کلیه فعالیت‌های پژوهشی نتایج آن را در حوزه‌های مختلف برندسازی، رنگ‌ کاری، طراحی و … در اختیار فعالان این صنعت قرار می دهد.

دکتر محمدعظیم خدایاری افزود: با توجه به وجود پتانسیل و ظرفیت بالای صنعت مبل منبت و صنایع چوب توانستیم حدود ۴۰۰ رشته در این صنعت را شناسایی و تدوین کنیم بنابراین درخواست ایجاد پژوهشکده و رشته‌های مرتبط را از مقام عالی دانشگاه آزاد اسلامی داریم.

وی با اشاره به بحث جهانی شدن این هنر- صنعت، بیان کرد: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر در حوزه مبل منبت پرچمدار علمی و آموزشی صنعت مبل منبت است در ستاد هماهنگی جهانی شدن این صنعت مسئولیت کمیته علمی و پژوهشی را برعهده دارد.

همچنین ببینید

62569188 310x165 - تنش میان فرانسه و آمریکا بر سر توتال: ماکرون از شرکت‌های وفادار به کشور حمایت می‌کنیم

تنش میان فرانسه و آمریکا بر سر توتال: ماکرون از شرکت‌های وفادار به کشور حمایت می‌کنیم

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، در مصاحبه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد، نگرانی خود را از احتمال خروج شرکت بزرگ نفتی توتال انرژی از این کشور ابراز کرد.