62817177 660x330 - مسابقه ایمنی در آزمایشگاه نانو برگزار می‌شود

مسابقه ایمنی در آزمایشگاه نانو برگزار می‌شود

با هدف آشنایی پژوهشگران و دانشجویان حوزه فناوری نانو با استانداردهای ایمنی در آزمایشگاه‌ها و محیط‌های کار با نانو مواد، از سوی ستاد توسعه فناوری نانو، مسابقه «ایمنی در آزمایشگاه نانو» برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو مسابقه ایمنی در آزمایشگاه را برگزار می‌کند و متقاضیان برای شرکت در این رویداد کافی است دو استاندارد INSO ۱۲۳۲۵ و INSO ۱۳۷۳۶ را مطالعه کنند و از ۵ تا ۲۵ بهمن ماه امسال با مراجعه به لینک مسابقه، در زمان مشخص به سؤالات چهار گزینه‌ای و تشریحی پاسخ دهند.

پس از پایان مهلت شرکت در مسابقه به ترتیب به ۵ نفر از کسانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند، جوایز نقدی و گرنت شبکه آزمایشگاهی اهدا خواهد شد. جوایز اعطایی به این شرح است:

نفر اول: ۶ میلیون تومان جایزه نقدی –  ۵میلیون گرنت شبکه آزمایشگاهی
نفر دوم: ۵ میلیون تومان جایزه نقدی –  ۵میلیون گرنت شبکه آزمایشگاهی
نفر سوم: ۴ میلیون تومان جایزه نقدی –  ۵میلیون گرنت شبکه آزمایشگاهی
نفر چهارم: ۳ میلیون تومان جایزه نقدی –  ۵میلیون گرنت شبکه آزمایشگاهی
نفر پنجم: ۲ میلیون تومان جایزه نقدی –  ۵میلیون گرنت شبکه آزمایشگاهی

این دو استاندارد با عناوین «آیین کار سلامت و ایمنی در محیط ‎های کار با نانو مواد» و «فناوری نانو – بسته‌بندی و حمل‌ونقل ایمن نانو مواد – آیین کار»، آیین کار و موارد ایمنی مرتبط با نانو مواد را شامل می‌شوند که آشنایی با آنها برای کارشناسان آزمایشگاه، پژوهشگران و دانشجویانی که با نانو مواد کار می‌کنند، ضروری است.

هدف از تدوین این استاندارد، ارائه راهنمایی‌هایی است که بتواند در محیط‌های کاری نانو به ایجاد کنترل‌های اختصاصی و در نتیجه حفظ سلامت و ایمنی کارکنان و محیط زیست کمک کند. این استاندارد همچنین راهنمایی‌هایی را برای موارد نامعلوم موجود در زمینه نانو موادی که خطرات آنها هنوز تعیین نشده است، ارائه می‌دهد که به کاهش ریسک آسیب دیدگی کارشناسان آزمایشگاه، سلامت ایشان و اثرات منفی زیست محیطی ناشی از آنها به یک سطح قابل پذیرش کمک می‌کند.

به نقل از ستاد نانو، هدف از تدوین این استاندارد تعیین اصول کلی برای مواردی چون «ایمنی برای عموم و آن دسته از افرادی که در فرآیند بسته‌بندی و حمل و نقل نانومواد شرکت دارند»، «پیشگیری از آلودگی محیط زیست در اثر حوادث احتمالی هنگام حمل و نقل نانومواد»، «پیشگیری از وارد آمدن خسارت به تجهیزات حمل و نقل و سایر کالاها» و «ایجاد امکان حمل‌ونقل نانومواد از طریق حذف یا به حداقل رساندن ریسک آنها در هنگام حمل‌ونقل» است.

پایان


منبع

همچنین ببینید

63061836 310x165 - مرحوم قانعی‌راد یکی از ستون‌های مطالعات اجتماعی است

مرحوم قانعی‌راد یکی از ستون‌های مطالعات اجتماعی است

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی، گفت: مرحوم قانعی‌راد یکی از پایه‌ها و ستون‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *