61812351 660x330 - مرکز ملی سنجش صلاحیت حرفه‌ای راه و شهرسازی ایجاد می‌شود

مرکز ملی سنجش صلاحیت حرفه‌ای راه و شهرسازی ایجاد می‌شود

معاون آموزش و توسعه فناوری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گفت: پس از شناسایی حِرَف و مشاغل، طراحی، تدوین و تصویب استانداردهای صلاحیت حرفه‌ای حوزه راه و شهرسازی با کمک تشکل‌های حرفه‌ای، مرکز ملی سنجش صلاحیت حرفه‌ای در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ایجاد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، علی اکبر حدادی هرندی در نشست مدیران دبیرخانه شورای عالی آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای و مهارتی کشور با اشاره به مشکلات و چالش‌های ناشی از ضعف شایستگی‌های حرفه‌ای در حِرَف و مشاغل حوزه راه و شهرسازی، گفت: در یک دهه اخیر سهم ساخت و ساز مسکن از تولید ناخالص داخلی حدود ۶ درصد و سهم حمل‌ونقل حدود ۹ درصد بوده است. این درحالی است که سالانه بالغ بر ۸ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور صرف آسیب‌دیدگان تصادفات رانندگی می‌شود. با تحلیل علت و معلولی این مسائل می‌توان پی برد که شکاف زیادی بین دانش، مهارت و نگرش افراد با استانداردهای شغلی وجود دارد.

معاون آموزش و توسعه فناوری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همچنین با اشاره به حوادث شغلی ۳۷ درصد شاغلان صنعت ساختمان، افزود: یکی از راه‌های برون‌رفت از وضعیت فعلی ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای است که با اجرای استانداردهای فنی و ایمنی، به حفظ ساختارها و پیشگیری از حوادث مرتبط با ساخت و ساز و همچنین ارتقای کیفیت ساخت و ساز راه و ساختمان و بهبود فرآیندها و بهره‌وری در صنعت کمک می‌کند.

هرندی ادامه داد: طراحی نامناسب زیرساخت‌ها و عدم تکافوی منابع مالی برای نگهداری مناسب راه‌های کشور از دیگر مشکلات وزارت راه و شهرسازی است که با استقرار نظام صلاحیت حرفه‌ای و ارتقای دانش، مهارت و نگرش ذی‌نفعان و ارائه تحلیل‌های دقیق و پیش‌بینی نیازهای طراحی و نگهداری، می‌تواند به بهبود نظام طراحی، نگهداری و تعمیرات زیرساخت‌های حمل‌ونقل کمک کند.

وی با تشریح نقش مراکز تحقیقاتی در فرایند پیاده‌سازی نظام صلاحیت حرفه‌ای، گفت: مراکز تحقیقاتی با استقلال و مرجعیت علمی خود می‌توانند نقش محوری بین صنعت و صنف ایفا کرده و با شناسایی مشاغل، تعیین استانداردها و ایجاد معیارهای ارزیابی به تجزیه و تحلیل و طبقه‌بندی مشاغل و درصورت لزوم به آموزش و دانش‌افزایی افراد بپردازد.

حمیدرضا ثابت نژاد، مدیر اجرایی دبیرخانه شورای عالی آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای و مهارتی کشور در این نشست با تشریح قانون صلاحیت حرفه‌ای و اقدامات انجام شده، گفت: هر چند در اجرای صلاحیت حرفه‌ای تاخیر داشته‌ایم و اجرای آن زمانبر است، ولی این قانون الزام‌آور است و کلیه مشاغل دولتی و غیر دولتی تحت پوشش آن قرار می‌گیرند.

ثابت نژاد با تاکید بر نگاه ملی بر اجرای قانون، گفت: آموزش‌های رسمی و غیر رسمی در کشور باید متناسب با نیازهای شغلی حال و آینده طراحی شوند و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی باید همکاری کنند افرادی را به‌کار بگیرند که ویژگی‌های لازم برای انجام مشاغل را داشته باشند.

وی همچنین با تاکید بر استقلال مراکز سنجش صلاحیت حرفه‌ای، گفت: مراکز سنجش نباید دارای تعارض منافع و تابع مقتضیات و محدودیت‌ها فعالیت کنند، بلکه باید با مشارکت نظام‌های حرفه‌ای از دانش، مهارت و نگرش شاغلان اطمینان حاصل کنند که از شایستگی و ویژگی‌های شغلی برخوردارند و عدالت شغلی محقق شود.

به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مدیر اجرایی دبیرخانه شورای عالی آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای و مهارتی کشور، با اشاره به محدود بودن نقش وزارت راه و شهرسازی در قانون و آیین‌نامه‌های اجرایی آن به راهبری و سیاست‌گذاری، گفت: این خلأ قانونی باید برطرف شود و از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان نماینده وزارت راه و شهرسازی در کارگروه‌های تخصصی دعوت خواهد شد تا در طراحی و تدوین استانداردهای آموزش، ارزشیابی و سنجش و همچنین هماهنگی با سازمان‌های زیر مجموعه حوزه راه و شهرسازی با شورا همکاری کند.

پایان


منبع

همچنین ببینید

62941824 310x165 - هوشمندسازی تاسیسات شبکه توزیع آب شهری استان آذربایجان شرقی در توافق دو جانبه

هوشمندسازی تاسیسات شبکه توزیع آب شهری استان آذربایجان شرقی در توافق دو جانبه

توافق‌نامه همکاری مشترک ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط‌زیست با استانداری آذربایجان‌شرقی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *