62976858 660x330 - ماه نوردهای کوچک ناسا آزمایش شدند

ماه نوردهای کوچک ناسا آزمایش شدند

ناسا ماه‌نوردهای خودران کوچکی را که به زودی به ماه پرواز و به طور گروهی از سطح ماه نقشه‌برداری می‌کنند آزمایش کرد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، ماه‌نوردها بخشی از یک نمایش فناوری به نام «اکتشاف رباتیک توزیع شده خودمختار مشارکتی»(CADRE) هستند که برای نشان دادن اینکه گروهی از فضاپیماهای رباتیک می‌توانند بدون کنترل مستقیم انسان با هم کار کنند طراحی شده‌اند. ناسا ماه نوردهایی به اندازه یک چمدان را برای آزمایش رانندگی در سراسر سطح شبیه‌سازی شده مریخ در آزمایشگاه پیشرانش جت(JPL) پخش کرد تا سطح ناهمواری را که در ماه تجربه خواهند کرد، تجربه کنند.

به نقل از اسپیس، بر اساس بیانیه ناسا، مجموعه‌ای از آزمایش‌ها که در ماه اوت سال ۲۰۲۳ با استفاده از دو مدل توسعه در مقیاس کامل انجام شد تایید کرد که ماه‌نوردهای کوچک CADRE قادر به رانندگی هماهنگ و تنظیم مسیر برای اجتناب از برخورد با موانع هستند.

ماه‌نوردهایی که به ماه می‌روند از صفحات خورشیدی نیرو می‌گیرند و مجهز به دوربین، حسگر و رادارهای نفوذی زمین برای نقشه‌برداری از سطح ماه به صورت سه بعدی خواهند بود. در طی آزمایش ماه اوت ۲۰۲۳، تنها یکی از مدل‌های ماه نورد مجهز به پایه صفحات خورشیدی بود. دو مورد دیگر می‌توانستند سطح باتری یکدیگر را بخوانند تا مشخص کنند که چه زمانی برای شارژ مجدد آرایه‌های خورشیدی‌شان نیاز به استراحت دارند.

مقامات ناسا در بیانیه‌ای در این ماه گفتند که آزمایش‌های اضافی شامل رانندگی در شب در سطح شبیه‌سازی شده مریخ در زیر لامپ‌های بزرگ برای شبیه‌سازی سایه‌ها و نور شدیدی که ماه نوردها در طول روز قمری با آنها مواجه می‌شوند، انجام شد.

پس از این آزمایش‌ها، ماه نوردها در ماه نوامبر سال ۲۰۲۳ تحت آزمایش‌های ارتعاشی و حرارتی قرار گرفتند تا محققان مطمئن شوند که سخت‌افزار آنها می‌تواند از سفر به ماه جان سالم به در ببرد. یک ماه نورد به یک «میز تکان دهنده» مخصوص، متصل شد که به شدت در جهات مختلف می‌لرزد. همچنین در یک محفظه خلاء حرارتی قرار داده شد که شرایط بدون هوای فضا و دمای بسیار گرم و سرد آن را شبیه‌سازی می‌کند.

این تیم همچنین تداخل الکترومغناطیسی و آزمایش سازگاری را در ماه نوامبر سال ۲۰۲۳ در یک محفظه تخصصی طراحی شده برای جذب امواج رادیویی انجام دادند.

به گفته ناسا، این امر تایید کرد که زیرسیستم‌های الکترونیکی ماه نوردها با یکدیگر و یا با سیستم‌های فرودگر تداخلی نداشتند و به گفته ناسا، ماه نورد می‌تواند از اختلالات الکترومغناطیسی مورد انتظار جان سالم به در ببرد.

پایان

همچنین ببینید

62982912 310x165 - حل چالش‌ها و نیازهای صنایع به کمک فناوران داخلی در ریورس‌ پیچ اینوتکس ۲۰۲۴

حل چالش‌ها و نیازهای صنایع به کمک فناوران داخلی در ریورس‌ پیچ اینوتکس ۲۰۲۴

همزمان با برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی اینوتکس در پارک فناوری پردیس به همت شبکه فن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *