62888829 660x330 - ماهواره «ناهید۲» گام ایران به سمت مدار ۳۶ هزار کیلومتری/حفظ ارتباط ایستگاه زمینی با «مهدا»

ماهواره «ناهید۲» گام ایران به سمت مدار ۳۶ هزار کیلومتری/حفظ ارتباط ایستگاه زمینی با «مهدا»

رئیس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره‌ای پژوهشگاه فضایی ایران با تاکید بر اینکه سری ماهواره‌های ناهید گامی برای توسعه محموله‌های مخابراتی در مدار GEO است، گفت: با طراحی معماری مخابراتی که در ماهواره «ناهید ۲» صورت گرفت، این پتانسیل وجود دارد که کاربران در داخل کشور به شرط در میدان دید بودن ماهواره، به تبادل داده با یکدیگر بپردازند. 

دکتر نصیری در گفت‌وگو با دنیای برند، در خصوص کاربردها و ماموریت‌های ماهواره «ناهید ۲»، گفت: ما ۳ مدار اصلی در فضا داریم که شامل مدارهای LEO در فاصله کمتر از ۲۰۰۰ کیلومتر, مدار MEO در فاصله بین ۲۰۰۰ تا کمتر از ۳۶۰۰۰ کیلومتر و مدار GEO در فاصله ۳۶۰۰۰ کیلومتر است. 

وی با بیان اینکه برای رسیدن به مدار GEO و استقرار ماهواره عملیاتی در آن، نیازمند کسب تجارب و دانش فنی مختلف هستیم، افزود: برای این منظور با ماهواره‌های کوچکتر و در مدار پایین‌تر ، فناوری‌ها و زیر سیستم‌ها باید مورد تست و آزمون قرار گیرند. در این راستا ماهواره مخابراتی «ناهید ۲» با جرم حدود ۱۲۰ کیلوگرم، به عنوان یکی از گام‌های برنامه راهبردی جهت دستیابی به ماهواره مخابراتی زمین آهنگ (مدار GEO) خواهد بود. 

نصیری از جمله کاربردها و مأموریت‌های سری ماهواره‌های ناهید را تست محموله‌های باند KU و گامی برای توسعه محموله‌های مخابراتی در مدار GEO عنوان کرد.

رئیس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره‌ای پژوهشگاه فضایی، ادامه داد: به عبارت دقیق‌تر از جمله ماموریت‌های این ماهواره می‌توان به توسعه و آزمون فناوری‌های کلیدی مورد نیاز، تست انتقال مداری، تعیین موقعیت مستقل از GPS، اندازه‌گیری تشعشعات فضایی، تست زیرسیستم‌های مختلف ماهواره در فضا و برقراری ارتباط بین دو نقطه در دید ماهواره اشاره کرد. 

وی در پاسخ به این سؤال که ایجاد و برقراری ارتباط بین دو نقطه برای «ناهید ۲» چگونه برنامه‌ریزی شده است، توضیح داد: با طراحی معماری مخابراتی که صورت گرفته، این پتانسیل وجود دارد که کاربران در داخل کشور و به کمک تجهیزات قابل حمل در نظر گرفته شده به شرط در میدان دید بودن ماهواره، به تبادل داده با یکدیگر بپردازند. 

ماهواره مهدا

رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضایی پژوهشگاه فضایی ایران همچنین به آخرین وضعیت ماهواره «مهدا» اشاره کرد و یادآور شد: ماهواره «مهدا» یک محموله تحقیقاتی در کلاس میکرو ماهواره‌ها با جرم کمتر از ۴۰ کیلوگرم است. این محموله تحقیقاتی به منظور تایید صحت عملکرد ماهواره‌بر و همچنین آزمون قطعات و زیرسیستم‌های ماهواره به منظور ایجاد سابقه فضایی ساخته شد و به فضا ارسال شد.

نصیری خاطر نشان کرد: ارتباط ایستگاه زمینی با این ماهواره در باند S در حال انجام است.

وی تاکید کرد: اطلاعات دریافتی حاکی از عملکرد عالی پرتابگر بوده و خود ماهواره نیز در حال انجام وظایف خود است.

تفاوت ماهواره‌های مهدا و ثریا

نصیری در خصوص تفاوت‌های ماهواره «مهدا» و «ثریا»، گفت: ماهواره‌های «مهدا» و «ثریا» در وزن و اندازه و باند مخابراتی با هم تفاوت دارند. ولی هر دو گام‌های مقدماتی برای رسیدن به مدار GEO هستند. 

وی در خصوص اینکه اطلاعات به دست آمده از سیگنال‌های دریافت شده از ماهواره‌ها حاوی چه اطلاعاتی هستند، گفت: به طور مرسوم اطلاعات دریافتی از ماهواره‌ها شامل اطلاعات مرتبط با وضعیت کاری و سلامت زیرسیستم‌های ماهواره از قبیل دما، گزارش از وضعیت مصرف توان هر قطعه، گزارش شارژ باتری‌ها در ماهواره، وضعیت پایداری لینک ارتباط مخابراتی، نرخ چرخش ماهواره، موقعیت مداری و … است. 

وی با تاکید بر اینکه از ماهواره «مهدا» از زمان تزریق، سیگنال دریافت شده است، اظهار کرد: در حال حاضر ارتباط دوطرفه با ماهواره به صورت مستمر در زمان‌های گذر مربوطه از روی ایران برقرار است.

به گفته وی، بر اساس اطلاعات دریافتی، سلامت ماهواره و زیر سیستم‌های ماهواره «مهدا» مورد ارزیابی قرار گرفته است.

نصیری ادلمه داد: این ارتباط مخابراتی همانطور که گفته شد، در باند S برای اولین بار توسط ماهواره «مهدا» محصول پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برقرار شده است. 

پایان


منبع

همچنین ببینید

63004185 310x165 - موشک «فالکون ۹» یک رکورد جدید را ثبت کرد

موشک «فالکون ۹» یک رکورد جدید را ثبت کرد

موشک «فالکون ۹» روز ۲۳ آوریل، ۲۳ ماهواره اینترنتی «استارلینک» را به مدار زمین برد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *