62970782 660x330 - فرودگر قمری «اودیسیوس» برای همیشه از کار افتاد

فرودگر قمری «اودیسیوس» برای همیشه از کار افتاد

ماموریت تاریخی شرکت اینتویتیو ماشینز(Intuitive Machines) در کره ماه به پایان رسید.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، فرودگر اودیسیوس(Odysseus) پس از تثبیت میراث خود در تاریخ به عنوان اولین فرودگر تجاری خصوصی که روی ماه فرود آمد، برای همیشه از کار افتاد.

بدین ترتیب اولین ماموریت خصوصی موفقیت‌آمیز فرود بر ماه به شکل رسمی به پایان رسید.

به نقل از اسپیس، فضاپیمای اودیسیوس متعلق به شرکت اینتویتیو ماشینز در تاریخ ۲۲ فوریه ۲۰۲۴ در نزدیکی قطب جنوبی ماه فرود آمد و به اولین وسیله نقلیه تجاری تبدیل شد که تا به حال روی ماه فرود آمده است.

اودیسیوس به مدت هفت روز زمینی با انرژی خورشیدی روی سطح ماه کار کرد، سپس پس از غروب خورشید در محل فرود خود به خواب رفت و خاموش شد. در واقع این ماموریت برای همان مدت اندک طراحی شده بود، اما شرکت سازنده امیدوار بود که اودیسیوس زمانی که نور خورشید دوباره صفحات خورشیدی آن را لمس کند، بیدار شود.

این اتفاق برای کاوشگر قمری SLIM ژاپن نیز پیش از آن رخ داده بود و این کاوشگر توانست از شب طولانی و سرد ماه جان سالم به در ببرد و دوباره بیدار شود.

اما این اتفاق برای اودیسیوس رخ نداد، حالا که خورشید دوباره در ماه طلوع کرده، متوجه شدیم که چشمان اودیسیوس برای همیشه بسته خواهند ماند.

این شرکت مستقر در هیوستون آمریکا در پستی در ایکس، نوشت: اینتویتیو ماشینز در ۲۰ مارس شروع به گوش دادن به سیگنال بیداری اودیسیوس کرد، زمانی که ما پیش‌بینی کردیم که نور خورشید به اندازه کافی به طور بالقوه سیستم برق فرودگر را شارژ می‌کند و رادیوی آن را روشن می‌کند. با این حال تیم عملیات دریافت که پیش‌بینی‌هایش درست است و سیستم برق اودیسیوس دیگر قادر به تماس با خانه نیست.

این پیام تایید می‌کند که اودیسیوس پس از تثبیت میراث خود در تاریخ به عنوان اولین فرودگر تجاری ماه برای همیشه از کار افتاده است.

گفتنی است که تکمیل چرخه روز و شب در کره ماه تقریباً یک ماه طول می‌کشد، بنابراین شب در آن حدود دو هفته طول می‌کشد.

اودیسیوس در تاریخ ۱۵ فوریه بر فراز یک موشک فالکون ۹ ساخته شرکت اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب شد و ۱۲ محموله را به سمت ماه حمل کرد که ۶ محموله آزمایش‌های ناسا بود و ۶ محموله نیز آزمایش‌های شرکت‌های خصوصی مختلف بود.

اودیسیوس با ارتفاع ۴.۳ متر در تاریخ ۲۱ فوریه به مدار ماه رسید و یک روز بعد در نزدیکی دهانه‌ای ۳۰۰ کیلومتری در قطب جنوبی ماه فرود آمد.

فرود آن دراماتیک بود، چرا که اودیسیوس به دلیل مشکل در فاصله‌یاب لیزری خود کمی سریعتر از آنچه تصور می‌شد، فرود آمد و در نهایت یک یا چند پایه از ۶ پایه فرود آن در حین لمس سطح ماه شکست. در نتیجه فضاپیما کج روی سطح ماه نشست.

اما اودیسیوس هنوز هم می‌توانست در حالت خوابیده به پشت کار کند.

مقامات ناسا پس از این فرود تاریخی اعلام کردند که اطلاعات هر ۵ محموله فعال خود را دریافت کرده‌اند. ششمین محموله ناسا یک آرایه بازتابنده لیزری غیرفعال است که برای کمک به مسیریابی دیگر فضاپیماها روی ماه طراحی شده است.

سو لدرر، دانشمند مرکز فضایی جانسون ناسا در یک نشست مطبوعاتی در ۲۸ فوریه، گفت: مهم این است که همه محموله‌ها به سطحی از هدف خود رسیده‌اند و ما از این بابت بسیار هیجان‌زده هستیم.

ناسا و اینتویتیو ماشینز فرود اودیسیوس را اولین فرود از فرودهای بسیار آتی می‌دانند که توسط فضاپیماهای خصوصی در سال‌های آینده انجام خواهد پذیرفت. به عنوان مثال همین شرکت اینتویتیو ماشینز برای ۳ فرود در ماه قرارداد بسته و امیدوار است که دومین ماموریت خود را در اواخر امسال انجام دهد.

همچنین شرکت آمریکایی استروباتیک(Astrobotic) اولین تلاش خود را با یک فرودگر به نام پرگرین(Peregrine) در ژانویه گذشته انجام داد که به شکست انجامید، چرا که این محموله مدت کوتاهی پس از جدا شدن از موشک بالابرنده خود دچار نشت سوخت شد.

شرکت استروباتیک در حال کار روی ماموریت بعدی خود است که از یک فرودگر بزرگتر به نام گریفین(Griffin) برای فرود آمدن مریخ‌نورد وایپر(VIPER) ناسا که شکارچی یخ است، در نزدیکی قطب جنوبی ماه استفاده می‌کند. وایپر در حال حاضر برنامه‌ریزی کرده است که تا اواخر امسال با یک موشک فالکون هوی متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب شود.

پایان

همچنین ببینید

62941824 310x165 - هوشمندسازی تاسیسات شبکه توزیع آب شهری استان آذربایجان شرقی در توافق دو جانبه

هوشمندسازی تاسیسات شبکه توزیع آب شهری استان آذربایجان شرقی در توافق دو جانبه

توافق‌نامه همکاری مشترک ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط‌زیست با استانداری آذربایجان‌شرقی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *