62970420 640x330 - فتوکاتالیستی برای حذف سریع‌ و کارآمد برخی رنگ‌های سمی از آب

فتوکاتالیستی برای حذف سریع‌ و کارآمد برخی رنگ‌های سمی از آب

محققان با استفاده از خوشه‌های طلا و ذرات دی‌اکسیدتیتانیم، فتوکاتالیستی ساختند که می‌تواند به زدایش برخی سموم از آب کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، آلودگی آب ناشی از رنگ‌های مورد استفاده در صنعت نساجی، مواد غذایی و لوازم آرایشی نگرانی مهم زیست محیطی محسوب می‌شود که دانشمندان را وادار کرده تا روی یافتن گزینه‌های زیست‌سازگار تحقیق کنند. به تازگی محققان دانشگاه فلیندرز روشی برای از بین بردن مواد شیمیایی آلی و سم‌ها ارائه کرده‌اند که می‌تواند رنگ‌های حاوی گروه‌های آزو را تخریب و از محیط زیست حذف کند. در این فناوری از یک فتوکاتالیست استفاده شده که با نور فرابنفش می‌تواند زدایش این ترکیبات آلی را انجام دهد.

پروفسور گونتر اندرسون، از انستیتوی علوم و فناوری نانو در فلیندرز، می‌گوید در این فناوری از خوشه‌های فلزی حاوی اتم‌های طلا و دی‌اکسیدتیتانیم استفاده شده است که می‌تواند نور خورشید را جذب کرده و واکنش کاتالیستی انجام دهند. در مقاله‌ای که این گروه منتشر کردند، نشان دادند که نانوخوشه‌های طلا می‌تواند به عنوان ماده کمکی، عملکرد فتوکاتالیستی دی‌اکسیدتیتانیم را افزایش دهد و با سرعت ۶ برابری، واکنش تخریب مواد آلاینده را تسریع کند.

به گفته پروفسور اندرسون این نوع سیستم‌های فتوکاتالیستی تقویت شده با نیمه هادی ناهمگن، مزیت قابل توجهی نسبت به سایر فرآیندهای شیمیایی پیشرفته دارند. با این فناوری می‌توان طیف گسترده‌ای از مواد آلاینده نظیر رنگ‌های آزو را از بین برد و آنها را به آب و دی‌اکسیدکربن تبدیل کرد که این کار با کارایی بالایی صورت می‌گیرد.

در حال حاضر انواع فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی برای از بین بردن ترکیبات آلی سرطان‌زا در آب استفاده می شود. طیف گسترده‌ای از صنایع شیمیایی، از جمله تولید رنگ، نساجی و لوازم آرایشی، رنگ‌های سمی و تخریب‌ناپذیر را به محیط زیست وارد می‌کنند. تقریبا نیمی از رنگ‌های مورد استفاده در صنعت نساجی و رنگ، رنگ‌های آزو هستند. متیل نارنجی به طور گسترده به عنوان یک رنگ آزو محلول در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این فناوری جدید می‌توان از فتوکاتالیست برای تخریب متیل نارنجی استفاده کرد.

این گروه تحقیقاتی امیدوار است که با ارتقاء این فتوکاتالیست‌ها بتوانند به حذف کامل سموم از محیط زیست کمک کنند.

پایان

همچنین ببینید

62941824 310x165 - هوشمندسازی تاسیسات شبکه توزیع آب شهری استان آذربایجان شرقی در توافق دو جانبه

هوشمندسازی تاسیسات شبکه توزیع آب شهری استان آذربایجان شرقی در توافق دو جانبه

توافق‌نامه همکاری مشترک ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط‌زیست با استانداری آذربایجان‌شرقی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *