18922761 792 660x330 - عیدانه‌های رادیو در مبعث

عیدانه‌های رادیو در مبعث

همزمان با فرا رسیدن روز ۲۷ رجب، عید بزرگ مبعث شبکه‌های مختلف رادیویی ویژه برنامه‌های متنوعی را به سمع شنوندگان می‌رسانند.

 «صبح عید با شما» 

اهالی «صبح جمعه با شما نیز» عیدانه‌ای را به مناسبت این عید سعید بزرگ برای مخاطبان رادیو ایران تدارک دیده اند که با نام «صبح عید با شما» که روز عید ساعت ۹ به تهیه کنندگی ساجد قدوسیان تقدیم شنوندگان می‌شود.

برنامه عصرگاهی «ایرانشهر» که از شنبه تا چهارشنبه از رادیو ایران روانه آنتن می‌شود، شب عید مبعث با موضوع خوش اخلاقی ساعت ۱۷:۳۰ به روی آنتن می‌رود. بهار جان نیز در همین شب با موضوع فلسفه بعثت و مبعوث شدن پیامبر (ص) ساعت ۲۲ پخش می‌شود. راه شب پنج شنبه سی دقیقه بامداد نیز همزمان با روز عید مبعث با پخش بسته‌های صوتی مختلف این مناسبت فرخنده را جشن می‌گیرد. 

ویژه برنامه «صبح انقلاب» نیز که به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر پخش می‌شود، پنج شنبه ۱۹ بهمن، ساعت ۶:۳۵ به مناسبت عید سعید مبعث از این روز بزرگ می‌گوید. عطر گل محمدی یکی دیگر از ویژه برنامه‌هایی است که با حضور استاد محمود شاهرخی (از شاعران معاصر) از جایگاه حضرت رسول اکرم (ص) در شعر و ادب فارسی می‌گوید. این برنامه همزمان با روز عید سعید مبعث ساعت ۸:۳۰ پخش می‌شود. به افق نور هم ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه روانه آنتن ایران می‌شود.

انعکاس معراج آفتاب 

رادیو سلامت برنامه «معراج آفتاب» را تقدیم شنوندگان می‌کند که این برنامه به تهیه کنندگی سهیلا باقری روانه آنتن می‌شود. اصلی‌ترین رکن موفقیت پیامبر اکرم (ص) در تبلیغ دین اسلام اخلاق حسنه ایشان بود و رادیو سلامت در ویژه برنامه ” معراج آفتاب” به ویژگی‌های برجسته اخلاقی پیامبر و نقش اخلاق در زندگی فردی و اجتماعی انسان امروز می‌پردازد. در این برنامه در بخش “برایم از قرآن بگو ” به زندگی افرادی پرداخت می‌شود که تحت تاثیر کلام وحی و ایات نورانی قرآن به اسلام گرایش پیدا کرده اند. در بخش از سرزمین وحی پای صحبت و روایتگری اعضای تیم هلال احمر در سفر معنوی و روحانی حج خواهد بود. یکی از بخش‌های شنیدنی برنامه گفتگو با دکتر محمد اخگری مترجم کتاب ” نغمه محمد” نوشته گوته شاعر بزرگ آلمانی است که تحت تاثیر شخصیت پیامبر (ص) این شعر را سروده است. کارشناس مهمان این برنامه دکتر محسن ایمانی روانشناس هستند و بخشی از برنامه هم به گفتگو با دبیر کنگره بین المللی قرآن عترت و سلامت و محور‌های این کنگره اختصاص دارد. معراج آفتاب به تهیه کنندگی سهیلا باقری و اجرای رضا شجاعی و لیلا رحیمیان از ساعت ۱۰ و ۳۰ تا ۱۲ از رادیو سلامت پخش خواهد شد.

«گود ارادت» روی موج

برنامه «گود ارادت» از رادیو ورزش به ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری پیامبر اکرم (ص) در زندگی اجتماعی و فردی پرداخت می‌شود. معرفی ورزشکارانی که در طول دوران ورزشی خود به کار‌های عام المنفعه؛ فعالیت‌های خداپسندانه و خیرخواهانه اقدام کرده اند ودعوت از بزرگان ورزش و ورزشکارانی که به حج مشرف شده اند از دیگر بخش‌های برنامه است. همچنین پخش مرشد خوانی و بخش‌های نمایشی، فضای شاد و مفرحی ایجاد می‌شود.

این برنامه شامل آیتم‌های “کوی محبت” با محوریت خاطرات معنوی ورزشکاران، “مرام یلان” با معرفی اقدامات خیرخواهانه ورزشکاران و “خاطرات حرا” که اختصاص به خاطرات ورزشکاران از سفر معنوی به غار حرا دارد، خواهد بود. این برنامه در این روز ساعت ۱۰ از رادیو ورزش پخش خواهد شد.

همچنین رادیو ورزش در برنامه «صبح با ورزش» روز مبعث و «عصرانه» ۱۸ و ۱۹ بهمن ماه، با پخش موسیقی‌های مربوط به پیامبر مهربانی‌ها، پخش ارتباط‌های مردمی و همچنین پوشش اقدامات خیرخواهانه و نوع دوستانه ورزشکاران در راستای مسئولیت اجتماعی آنان و همچنین موضوع چگونه رکورد شادی زندگی خود را می‌شکنید به استقبال مبعث می‌رود.

هنرمندان پیشکسوت روی آنتن

رادیو صبا به مناسبت سالروز مبعث پیامبر اکرم (ص) برنامه‌های متنوعی را تدارک دیده است. این شبکه رادیویی چهارشنبه ۱۸ بهمن با ویژه برنامه‌های «صباهنگ و صبامک» شب عید مبعث را همراه مخاطبان جشن می‌گیرد.

برنامه موسیقی محور «صباهنگ» ساعت ۱۸:۳۰ با پخش موسیقی و ترانه‌های عیدانه همراه شنوندگان می‌شود و آن‌ها را دعوت به سرودن شعر در شب عید می‌کند. ویژه برنامه «صبامک» ساعت ۲۲ با هنرمندی پیشکسوتان رادیو در فضایی شاد و عیدانه با اجرای نمایش‌های طنز، پخش طنز آهنگ و اجرای لطیفه‌های مردمی راهی آنتن می‌شود. ویژه برنامه «صبح عید» روز پنجشنبه ساعت ۱۰ تقدیم مخاطبان می‌شود. این برنامه بابخش‌های مختلف در فضایی شاد و طنزگونه با اجرای زنده نمایش‌های طنز، میزبانی از هنرمندان و پخش موسیقی زنده این روز را همراه شنوندگان جشن می‌گیرد.

جشن «میدان نبوت» در رادیو تهران

ویژه برنامه «میدان نبوت» به مناسبت فرخنده عید مبعث حضرت رسول اکرم (ص) با هدف ترویج مهربانی، دستگیری از نیازمندان و دعوت از هنرمندان و کارآفرینان از چهار گروه برنامه ساز رادیو تهران روی آنتن می‌رود.

به مناسبت عید نبوت پیامبر اکرم (ص) شبکه رادیویی تهران با تهیه و تدارک ویژه برنامه‌های متنوع، اجرای مسابقه و نمایش، دعوت از گروه‌های موسیقی و هنرمندان و … عیدانه خود را تقدیم مخاطبان و فرهیختگان می‌کند. 

ویژه برنامه «میدان نبوت» به صورت ویژه از صبح تا شب به همت چهار گروه برنامه ساز رادیو تهران پخش می‌شود. گروه فرهنگ، جامعه و سلامت رادیو تهران ساعت ۶:۳۰ تا ۱۰ در گفتگو با مسئولان و دست اندرکاران برگزاری جشن‌ها و اعیاد و در مصاحبه با افراد نیکوکار و خیر از موج اف. ام ردیف ۹۴ مگاهرتز تقدیم مخاطبان خواهد شد.

گروه تاریخ و معارف از ساعت ۱۰ تا ۱۳:۳۰ در فضایی عیدانه با مرور تاریخ و فلسفه بعثت و مبعوث شدن پیامبر (ص) روی آنتن خواهد رفت. گروه دانش و اقتصاد با دعوت از کارآفرینان، فعالان اقتصادی و مسئولین حوزه‌های جمع آوری کودکان کار از ۱۴ تا ۱۷ جشن میلاد حضرت رسول اکرم (ص) را برگزار می‌کند. 

گروه ورزش و تفریحات رادیو تهران از ساعت ۱۷ تا ۲۰ «میدان نبوت» را با بهاری‌ترین فصل گیتی در شادترین برنامه با اجرای بخش‌های نمایشی و طنز تقدیم مخاطبان می‌کند. برنامه “تهران من” از ۱۸ بهمن به این مناسبت می‌پردازد.

بررسی سیره اقتصادی پیامبر (ص) 

«سرآغاز» عنوان ویژه برنامه مبعث رادیو اقتصاد که با آیتم‌های شاد و مفرح فضای عیدانه را برای مخاطبان ایجاد خواهد کرد. 

این ویژه برنامه در قالب گفتگو با کارشناسان اقتصاد اسلامی، مفاهیم غنی درباره سیره اقتصادی پیامبر (ع) از جمله اهمیت کار و تلاش، پایبندی به قرارداد حتی با مشرکان، عفو و گذشت از بدهکاران، انفاق، ترغیب به کار و تجارت مورد بررسی قرار می‌گیرد. در آیتم نمایشی طنز ازدواج آسان و شروع زندگی با حداقل‌های موجود، با بازیگری صاحبه عظیمی و مصطفی خواجه حسینی اجرا خواهد شد و در گزارش مردمی با کسبه‌هایی که شغل آن‌ها در اعیاد از رونق بیشتری برخوردارند مانند تالار عروسی، گل فروشی و شیرینی گفتگو خواهد شد و میزان تخفیفات قائل شده برای افراد کم بضاعت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

معرفی سنت‌های شهر‌های مختلف ایران در مناسبت بعثت از دیگر بخش‌های این برنامه است و در آیتم مسابقه نیز از مخاطبان در خصوص شغل اصلی پیامبر اکرم (ص) سوال خواهد شد. این برنامه پنجشنبه ۱۹ بهمن ساعت ۱۰ صبح پخش می‌شود.

 «بخوان به نام عشق»

گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ همزمان با شب مبعث برنامه «بخوان به نام عشق» را روز چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه ساعت ۲۰ و پنجشنبه ۱۹ بهمن ساعت ۸ صبح با محوریت «مبعث عید اندیشه ورزی و اخلاق» به منظور آشنایی بیشتر مخاطبان با صفات شخصیتی و اخلاقی پیامبر (ص) و تاثیرات آن بر خانواده و جامعه روانه آنتن می‌کند.

این برنامه رادیویی با توجه به ویژگی‌های شاخص اخلاقی پیامبر اکرم (ص) با بخش‌های متنوعی روی آنتن می‌رود.

ویژه برنامه «پیامبر مهربانی» روز پنجشنبه۱۹ بهمن، در مبعث رسول اکرم (ص) با حضور کارشناسان ابعاد تاریخی پیام بعثت را بررسی می‌کند. عید مبعث در فرهنگ مردم از جمله محور‌های موضوعی برنامه است که ساعت ۹ صبح با حضور منوچهر آذری و عباس محبی پخش می‌شود.

«صبح به وقت فرهنک»، «ققنوس»، «کتاب فرهنگ»، «گلبانگ سربلندی» و» سرزمین من» از دیگر برنامه‌های رادیو فرهنگ هستند که به جشن مبعث می‌پردازند.

همراه با برنامه «بخوان به نام پروانه» 

«بخوان به نام پروانه» ویژه برنامه مبعث رادیو نمایش که نسیم السادات صباغان نویسنده و تهیه کننده و نازنین مهیمنی گویندگی آن را بر عهده دارد.

این برنامه ویژه مبعث پیامبر اکرم (ص) با موضوع وفاداری روز پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ساعت ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ از رادیو نمایش پخش می‌شود.

«پیام مبعث» از رادیو پیام

«پیام مبعث» را به مدت ۲ دقیقه با موضوع اهداف مبعث پیامبر (ص) از زبان کارشناسان مذهبی روی آنتن رادیو پیام بشنوید.

منبع: معاونت صدا


منبع

همچنین ببینید

19235076 594 310x165 - ۲۷ سال برنامه‌های «راه شب» را اجرا کردم

۲۷ سال برنامه‌های «راه شب» را اجرا کردم

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ چند سالی می‌شود که وارد دهه هشتم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *