62668790 660x330 - طراحی و ساخت شبه بلور با کمک رشته‌های دی‌ان‌ای

طراحی و ساخت شبه بلور با کمک رشته‌های دی‌ان‌ای

پژوهشگران موفق به تولید شبه‌بلورهای نانوذره‌ای با کمک دی‌ان‌ای شدند. دستیابی به این موفقیت راه را برای طراحی و ساخت سازه‌های پیچیده‌تر هموار می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، مهندسان حوزه فناوری‌نانو با استفاده از دی‌ان‌ای، از نانوذرات، شبه‌بلور ساختند. تولید شبه‌بلورها از نظر ساختاری بسیار پیچیده و دشوار است. این تیم به سرپرستی محققان در دانشگاه شمال غربی، دانشگاه میشیگان و مرکز تحقیقات مواد زیستی در سن سباستین، اسپانیا، نتایج یافته‌های خود را در مجله Nature به چاپ رساندند.

بر خلاف کریستال‌های معمولی که توسط یک ساختار تکراری تعریف می‌شوند، الگوهای موجود در شبه‌بلورها تکرار نمی‌شود. شبه‌بلورهای ساخته شده از اتم‌ها می‌توانند از خواص استثنایی برخوردار باشند، برای مثال، خواص گرمایی و نوری متفاوتی داشته و دارای خواص الکترونیکی غیرمعمول هستند.

به نقل از ستاد نانو، چاد میرکین از محققان این پروژه می‌گوید: وجود شبه‌بلورها برای ده‌ها سال یک معما بوده است و کشف آن‌ها منجر به دریافت جایزه نوبل شد. در حال حاضر چندین نمونه شناخته شده از شبه‌بلورها وجود دارد، اما نتایج تحقیقات ما شکل‌گیری آن‌ها را تغییر می‌دهد و از همه مهمتر نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم ماهیت قابل برنامه‌ریزی دی‌ان‌ای را برای طراحی و مونتاژ شبه بلورها به کار ببریم.

پایان


منبع

همچنین ببینید

63061836 310x165 - مرحوم قانعی‌راد یکی از ستون‌های مطالعات اجتماعی است

مرحوم قانعی‌راد یکی از ستون‌های مطالعات اجتماعی است

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی، گفت: مرحوم قانعی‌راد یکی از پایه‌ها و ستون‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *