62878104 660x330 - شکست اولین شرکت خصوصی در فرود روی ماه

شکست اولین شرکت خصوصی در فرود روی ماه

کاوشگر خصوصی پرگرین (Peregrine) به دلیل نشت غیرقابل کنترل سوخت روی ماه فرود نخواهد آمد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، پرگرین اوایل صبح روز دوشنبه(۸ ژانویه/۱۸ دی) در اولین ماموریت موشک ولکان قنطورس(Vulcan Centaur) متعلق به شرکت ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی (ULA) پرتاب شد.

به نقل از اسپیس، پرتاب به خوبی انجام شد، اما پرگرین مدت کوتاهی پس از استقرار مرحله فوقانی موشک قنطورس دچار یک ناهنجاری شد.

این فرودگر رباتیک نمی‌توانست به درستی جهت‌گیری خود را برای شارژ صفحات خورشیدی تنظیم کند. اعضای تیم ماموریت تشخیص دادند که پرگرین در حال نشت پیشران است، مشکلی که کاوشگر را از انجام ماموریت خود باز می‌دارد.

شرکت استروبوتیک(Astrobotic) روز گذشته(۹ ژانویه/۱۹ دی) در ایکس نوشت: با توجه به نشت سوخت، متاسفانه هیچ شانسی برای فرود نرم روی ماه وجود ندارد.

آخرین تحلیل‌های این تیم نشان می‌دهد که حدود ۴۰ ساعت سوخت برای پرگرین باقی مانده است به این معنی که فرودگر بیش از آنچه قبلا تصور می‌شد زنده می‌ماند.

به گفته شرکت استروبوتیک، محققان به کار برای یافتن راه‌هایی برای افزایش عمر عملیاتی پرگرین ادامه می‌دهند. ما در یک حالت عملیاتی پایدار و در حال آزمایش محموله‌ها و فضاپیماها و بررسی‌ها هستیم. ما همچنان به دریافت داده‌های ارزشمند برای اجزا و نرم‌افزار مربوط به مأموریت فرودگر بعدی ما به ماه به نام گریفین، ادامه می‌دهیم.

گریفین یک فرودگر رباتیک بزرگتر است که قرار است اواخر امسال بر فراز موشک فالکون هوی اسپیس‌ایکس به سمت ماه پرتاب شود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، گریفین ماه‌نورد وایپر را به منطقه قطب جنوب ماه تحویل خواهد داد.

استروبوتیک قصد داشت اولین شرکت خصوصی باشد که یک کاوشگر را روی ماه فرود می‌آورد. این افتخار اکنون می‌تواند به اینتوئتیو مشینز(Intuitive Machines) مستقر در هیوستون برسد که قصد دارد فرودگر نوا-سی(Nova-C) خود را ماه آینده بر فراز موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس پرتاب کند.

پایان


منبع

همچنین ببینید

63113790 310x165 - حسگری برای نظارت لحظه‌ای بر ورزشکاران

حسگری برای نظارت لحظه‌ای بر ورزشکاران

در آستانه برگزاری رویداد ورزشی المپیک پاریس ۲۰۲۴، یک حسگر جدید انعطاف‌پذیر و پوشیدنی، نظارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *