18932904 901 660x330 - شروع پخش کانال‌های انتخاباتی از ۳ اسفند/ مناظره‌ها در زمان تبلیغات ۷ روزه پخش می‌شوند

شروع پخش کانال‌های انتخاباتی از ۳ اسفند/ مناظره‌ها در زمان تبلیغات ۷ روزه پخش می‌شوند

با توجه به در پیش‌بودن دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، شبکه‌های تلویزیونی و مراکز معاونت سیمای رسانه ملی در راستای برگزاری هرچه باشکوه‌تر انتخابات، آگاهی بخشی به جامعه با هدف انتخاب اصلح، مشارکت حداکثری جمهور مردم و تحقق عدالت رسانه‌ای، در قالب ساختار‌های متنوع و جذاب، برنامه‌های ویژه انتخاباتی را تهیه و روانه آنتن می‌کنند.

اسفند ماه انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود و رسانه ملی قرار است در کنار ویژه برنامه‌هایی که برای انتخابات در نظر گرفته است، برای اولین با یک طرح جدید به استقبال انتخابات برود. طرحی که طبق آن صداوسیما ۲۰۰ کانال انتخاباتی راه اندازی کرده تا نامزدهای مجلس شورای اسلامی بتوانند از این طریق به طرح دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود با مردم بپردازند.

صبح امروز جمعه ۲۰ بهمن ماه ۲۰۰ کانال تلویزیونی تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور افتتاح شد. آیت‌الله رئیسی، رئیس جمهور کشورمان، اقدام رسانه ملی در راه‌اندازی این کانال‌ها را یک رویداد ابتکاری، خلاقیت ستودنی و حرکتی در جهت مردم، مشارکت، انتخاب و رأی مردم دانست و گفت: ابتکار سازمان صدا و سیما با ایجاد ۲۰۰ شبکه تلویزیونی تبلیغاتی، زمینه را برای رقابت ایده‌ها و برنامه‌ها و همچنین گزینش بهتر و آگاهانه‌تر مردم فراهم کرده و این اقدام رسانه ملی یک کار ابتکاری است که برای نخستین بار طی  سال‌های گذشته تاکنون  انجام شده و یک بستر و ظرفیت آسان، ارزان، فراگیر و عادلانه فراهم آورده است.

صداوسیما دارای ۲۰۰ کانال انتخاباتی شد

پیمان جبلی، رئیس رسانه ملی درباره کانا‌ل‌های انتخاباتی گفت:  عدالت رسانه‌ای در قالب عدالت انتخاباتی و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای استفاده از همه نامزد‌ها از طریق زیرساخت‌های فنی لازم در رسانه ملی محقق شده است.

جبلی به نائل آمدن کشور به پیشرفت‌های بسیاری در حوزه‌های گوناگون و لزوم نمایش هرچه بیشتر آن‌ها اشاره کرد و افتتاح این ۲۰۰ کانال را مصداق هم‌افزایی میان زیرساخت فکری و زیرساخت سخت‌افزاری و فنی دانست و گفت: از مردادماه جاری که قانون انتخابات مجلس اصلاح و ابلاغ شد ما مجاز شدیم از زیرساخت‌ها و امکانات برای تبلیغات مجلس استفاده کنیم. یکی از سرفصل‌های سندتحول حرکت رو به آرمان به جای حرکت تحت ضابطه است. اما از آنجاکه آرمان بلندتر از ضوابط عمل می‌کند، ما خودمان را مکلف به فراهم‌آوری این امکان کردیم.

وی اضافه کرد: کار گسترده‌ای آغاز شد و رسانه ملی که پیش از این شامل نزدیک به ۱۶۰ شبکه ملی، استانی و بین‌المللی بود در یک اقدام آرمان خواهانه دارای ۲۰۰ کانال انتخاباتی شد. این کانال‌های ۲۰۰ گانه ۲۴ ساعته به تعداد حوزه‌های انتخاباتی راه‌اندازی شده و در اختیار نامزد‌ها داده خواهد شد که آن‌ها را از صرف هزینه‌های هنگفت برای تبلیغات بی‌نیاز می‌کند. علاوه بر این نامزد‌هایی که از حمایت سیاسی احزاب بزرگ برخوردار نیستند می‌توانند در صحنه رقابت برابر حاضر شوند و خود و برنامه‌هایشان را معرفی کنند. افتتاح آزمایشی کانال‌ها از روز ولادت حضرت زهرا (س) انجام شده و تا امروز ۱۹۴ کانال پخش آزمایشی خود را آغاز کرده‌اند. امروز علاوه بر افتتاح رسمی این کانال‌ها، چهار کانال ویژه تهران هم افتتاح خواهد شد که مناطق مختلف شامل تهران و شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس را پوشش می‌دهد.

18932586 223 - شروع پخش کانال‌های انتخاباتی از ۳ اسفند/ مناظره‌ها در زمان تبلیغات ۷ روزه پخش می‌شوند

حسن عابدینی معاون استان‌های صداوسیما درباره اقدمات صداوسیما در ترغیب مردم برای مشارکت در انتخابات پیش‌رو و افتتاح کانال‌های تلویزیونی انتخاباتی توضیحاتی را بیان کرد.


۲۰۰ کانال انتخاباتی راه‌اندازی شد

عابدینی اظهار کرد: حدود ۲۰۰ کانال تلویزیونی برای تبلیغات نامزد‌های انتخاباتی راه‌اندازی شد البته به صورت آزمایشی از مدتی پیش راه‌اندازی شده است و برنامه‌های ویژه تشویق مردم به انتخابات در قالب برنامه‌هایی که در سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی تهیه شده مثل برنامه «بالاتر» که در شبکه خبر است یا «شهدای مجلس» یا «فی المجلس» و مناظره‌هایی که در شبکه‌های مختلف سازمان صدا و سیما به صورت ملی برگزار می‌شود و همچنین برنامه‌های ویژه انتخاباتی استان‌ها در این ۲۰۰ کانال بارگذاری شده و پخش می‌شود.

شروع پخش کانال‌های انتخاباتی از ۳ اسفند

عابدینی ادامه داد: براساس قانون انتخابات از بامداد یعنی از ساعت صفر روز سوم اسفندماه تا پایان روز نهم اسفندماه مجاز هستند داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی تبلیغات کنند به همین دلیل این هفت روز را کانال‌های انتخاباتی یعنی کانال این ۲۰۰ گانه انتخاباتی هم به موضوع می‌پردازند، در اختیار نامزد‌ها قرار می‌گیرند در دو برنامه مجزا اول برای همه نامزد‌ها که داوطلبان شدند تا تبلیغات انتخاباتی شان را از طریق کانال‌ها ارائه دهند یک برنامه ۲۰ دقیقه‌ای در نظر گرفته شده که پرسش‌هایی در حوزه‌های مختلف از آن‌ها شده، این پرسش‌ها هم براساس درخواستی بوده که از مردم بزرگ ایران شده و مردم آمده اند گفتند که کسانی که می‌خواهند نامزد مجلس شورای اسلامی شوند خوب است این سوال‌ها از آن‌ها پرسیده شود، ما این سوال‌ها را پرسیدیم، بارگذاری کردیم و ان‌شاءالله داوطلبان به این پرسش‌ها در قالب ۲۰ دقیقه پاسخ می‌دهند و این‌ها را ما روزانه براساس ظرفیتی که وجود دارد، ظرفیت که می‌گویم منظورم این است که بعضی از حوزه‌های انتخابیه ما ممکن است سه یا چهار تا نامزد داشته باشیم، بعضی از حوزه‌های انتخابیه بیش از ۶۰ نامزد و بعضی جا‌ها حتی مثل تهران، تبریز و اصفهان شمار نامزد‌ها بیشتر هستند، بنابر این براساس تقسیم زمان ان‌شاءالله این ۲۰ دقیقه‌ها پخش می‌شود.

پخش مناظره‌های نامزده‌ها در فرصت ۷ روزه

وی افزود: علاوه بر این ما در هفت روز انتخابات هم زمینه سازی کردیم برای برگزاری مناظره‌هایی که بخشی از این مناظره‌ها البته از امروز شروع می‌شود، این مناظره‌ها ضبطی است، ضبط می‌شود و در آن روز‌هایی که مجاز به تبلیغات انتخابات برای نامزد‌های مجلس شورای اسلامی هستیم، این‌ها را از طریق کانال‌های ۲۰۰ گانه پخش می‌کنیم و مردم می‌توانند هم قدرت استدلال، اشراف بر موضوعات محلی و ملی، هم توان این‌ها را در پاسخگویی به مسائل و ارائه راهکار‌هایی که می‌تواند منجر به حل مشکلات شود و ریل گذاری آینده پیشرفت کشور را در مجلس شورای اسلامی رقم بزند، این پرسش‌ها می‌شود و این‌ها پاسخ می‌دهند.

مناظره‌های بین نامزد‌ها چگونه انتخاب شدند؟


عابدینی تصریح کرد: تمام مراحل ما در سامانه‌ای که ویژه ستاد تبلیغات انتخابات سازمان صدا و سیما است، سامانه‌ای طراحی شده نامزد‌ها آمدند نام نویسی کردند هم برای تبلیغات و بعد هم ما یک جایی را گذاشتیم که می‌توانند آن جایگاه را علامت بزنند یا تیک بزنند و آمادگی خودشان را برای شرکت در مناظره‌ها را بیان کنند. بنابر این در هر دو مرحله چه در استفاده از این ظرفیت تبلیغاتی برای ارائه برنامه‌های خودشان و چه شرکت در مناظره‌ها هر دو به صورت داوطلبانه در اختیار نامزد‌های مجلس شورای اسلامی قرار گرفته، بنابر این ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما فقط این بستر را ایجاد کرده برای یک رقابتی و یک شناختی که مردم می‌توانند نسبت به برنامه‌ها و توانمندی‌های هر یک از نامزد‌ها در حوزه‌های انتخابیه داشته باشند.  

او می‌گوید: ویژگی این کانال‌ها این است که در حوزه‌های انتخابیه قابل دریافت است یعنی مثلاً کسی که در حوزه انتخابیه زاهدان است برنامه‌هایش در حوزه‌های انتخابیه همجوار قابل دریافت نیست، بنابر این بعضی حوزه‌های انتخابیه شامل یک نماینده است، بعضی‌ها بیشتر مثلاً ما حتی استان‌هایی داریم که یک حوزه انتخابیه است مثل قم و حوزه‌های انتخابیه‌ای داریم که استان‌هایی داریم که چند حوزه انتخابیه دارند مثل اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی که ۱۴ – ۱۵ نماینده و ۱۴ – ۱۵ حوزه انتخابیه است بنابر این این روند ان‌شاءالله زمینه ساز مشارکت گسترده مردم به خاطر شناختی که از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی پیدا می‌کنند، شود.

سوالات مناظره بر اساس نظارت مردمی 

معاون امور استان‌های صداوسیما خاطرنشان کرد: همه این‌ها سازمان صدا و سیما برخی از دوستانی که موضوعات را دنبال کردند حتماً مشاهده کرده بودند که طی روز‌های گذشته زیرنویس بسیاری از شبکه‌های ملی و استانی این بود که اگر کسی مایل است پرسشی از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی پرسیده شود سوال‌ها را مطرح کنند و در اختیار سامانه قرار بدهند، ما از طریق این سامانه همه پرسش‌ها را جمع‌آوری کردیم البته براساس زمانبندی و اولویت‌هایی که وجود دارد، چون بعضی از پرسش‌ها مثل این بود که مثلاً بگویند که مهمترین چالشی که در حوزه فرهنگی در حوزه انتخابیه وجود دارد یا مهمترین چالش اقتصادی که در حوزه انتخابیه وجود دارد، این تقریباً دو پرسشی بود که در همه سوال‌هایی که مردم ارسال کرده بودند تقریباً وجود داشت، اما موضوع این بود که چه برنامه‌ای برای حل این چالش‌ها دارند، این‌ها پرسش‌های محلی البته پرسش‌های ملی هم بود مثلاً در مورد شفافیت آرا مردم گفته بودند که نامزد‌ها بگویند که آیا به شفافیت آرا اعتقاد دارند یا ندارند، یا برای کارآمدتر کردن مجلس شورای اسلامی چه برنامه‌هایی را دارند و موضوعاتی از این دست که همه این پرسش‌ها تقریباً از سامانه‌ای گرفته شده که مردم خودشان آن پرسش‌ها را مطرح کردند.

دریافت کانال‌ها در فضای اینترنت یا دستگاه‌های گیرنده؟

او گفت: کانال‌های ۲۰۰ گانه با یک جستجویی که روی دستگاه‌های تلویزیون خودشان انجام می‌دهند قابل دریافت است. یعنی مثلاً مردم سراوان باید تلویزیون‌های خودشان را جستجویی کنند به راحتی آن کانال حوزه انتخابیه خودشان را دریافت می‌کنند، هر کدام از این‌ها اتفاقاً نام‌هایی برای شبکه‌ها گذاشته شده و مخاطبان می‌توانند دریافت کنند این شبکه‌ها را، البته صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در حوزه فضای مجازی هم از طریق شبکه تلوبیون در فضای مجازی برای هر یک از نامزد‌ها به مدت ۱۰ ساعت زمینه بارگذاری تصویر را ایجاد کرده یعنی هر یک از نامزد‌ها علاوه بر بهره‌مندی از ۲۰ دقیقه تبلیغات که در قالب یک گفتگوی تلویزیونی است که برخی از این‌ها توسط مجریان کشوری، ملی و برخی هم توسط مجریان محلی تدارک دیده شده هر کدام را که خواستند انتخاب می‌کنند، آن را بارگذاری می‌کنند، علاوه بر این و شرکت در مناظره‌ها که هر روز ۱۲۰ دقیقه مناظره خواهد بود علاوه بر این‌ها صدا و سیما در حوزه فضای مجازی هم از طریق تلوبیون این امکان را در اختیارشان قرار داده، چون اولاً حجم بارگذاری در حوزه تلوبیون زیاد است و گفتگو‌هایی شده تا ان‌شاءالله مردم در طی این هفت روز برگزاری تبلیغات انتخاباتی که بر طبق قانون آزاد است ان‌شاءالله بتوانند از تلوبیون به صورت رایگان استفاده کنند یعنی پولی هم بابت اینترنت پرداخت نمی‌کنند. عابدینی اظهار کرد: علاوه بر موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی ما در یازدهم اسفندماه انتخابات مجلس خبرگان رهبری را هم داریم. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران طبق قانون زمان‌هایی را هم در اختیار نامزد‌های مجلس خبرگان رهبری قرار داده و در حال ضبط برنامه‌هایشان هستیم که با مردم بتوانند صحبت کنند. البته این برنامه‌هایی که با نامزد‌های مجلس خبرگان رهبری ضبط می‌شود این‌ها از شبکه‌های استانی پخش می‌شود، چون ما یک شبکه‌های استانی داریم، یک کانال‌های وابسته به حوزه‌های انتخابیه.

 کانال‌های انتخاباتی از ابتکارات دوره تحول در سازمان صدا و سیما 

عابدینی می‌گوید: طبق اصلاحیه قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که امسال انجام شد، می‌توانست یعنی آمده که صدا و سیما می‌تواند یک امکان برابری را برای تبلیغات انتخاباتی در اختیار نامزد‌های مجلس شورای اسلامی قرار دهد. ما به عنوان سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی این اختیار را برای خودمان تکلیف قائل شدیم، علتش هم این است که رهبر معظم انقلاب اسلامی موضوع انتخابات را از اول سال توجه ویژه داشتند و این را یک جهاد تبیین تلقی کردند و ما خودمان را ملزم دانستیم در چارچوب جهاد تبیین که حضرت آقا مطرح فرمودند هم به صورت شرعی و هم به صورت قانونی بیاییم و تلاش کنیم یک خلاقیتی در این زمینه شکل بگیرد که این برنامه‌ای که بزرگترین شبکه اطلاع‌رسانی نقطه زن است حتی در دنیا، در دنیا شبیه کانال‌های انتخاباتی که ما طراحی کردیم ندارد منهای این که اصلاً تعداد کشور‌هایی هم که حتی مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌کنند، تعدادشان از انگشتان یک دست هم بالاتر نمی‌رود، ولی صدا و سیما آمده امکانات فنی را فراهم کرده که این زمینه تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی را هم فراهم کند که کار بسیار بزرگی بوده هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ محتوایی.


فضایی که برای تبلیغات انتخاباتی ایجاد شده بعد از ایام انتخابات خاموش می‌شود؟

عابدینی گفت: طبعاً یک ظرفیتی است که سازمان صدا و سیما برای عبور از اس وی به اچ دی احتیاج به این تجهیزات فنی داشته یعنی تجهیزات فنی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ان‌شاءالله سرعت اچ دی سازی را در مراکز صدا و سیمای جمهوری اسلامی به شدت افزایش می‌دهد به گونه‌ای که ما بسیار مراکز را ان‌شاءالله در ماه‌های آینده شاهد اچ دی سازی آن‌ها خواهیم بود، چون این حق مردم ایران است که تصاویر را با کیفیت عالی ببینند. اما در حوزه‌های دیگر هنوز به جمع‌بندی خاصی نرسیدیم، ولی می‌شود از این کانا‌ل‌ها در جا‌های مختلف استفاده کرد و این نقطه‌زنی است در حوزه فرستنده‌های تلویزیونی.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

همچنین ببینید

19589851 348 310x165 - اوشین به تلویزیون برمی‌گردد

اوشین به تلویزیون برمی‌گردد

۱۷:۰۷ – ۲۸ تیر ۱۴۰۳ شبکه تماشا برای جایگزین باکس سریال‌های شرقی، هفته گذشته نظرسنجی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *