62987001 660x330 - سگ‌های رباتیک به ناجی در ماه تبدیل می‌شوند

سگ‌های رباتیک به ناجی در ماه تبدیل می‌شوند

سگ رباتیک «اسپیریت»(Spirit) توسط گروهی متشکل از مهندسان، دانشمندان علوم شناختی، زمین‌شناسان و دانشمندان سیاره‌شناسی به عنوان بخشی از پروژه لسی(LASSIE) آزمایش میدانی شده است و قرار است در آینده برای ماموریت‌های فرازمینی مورد استفاده قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، یک گروه چند رشته‌ای به سگ‌های رباتیک آموزش می‌دهند تا در دهانه‌های ماه و سایر سطوح چالش برانگیز سیاره‌ای حرکت کنند.

به نقل از آی‌ای، به عنوان بخشی از تحقیقاتی که توسط ناسا تأمین مالی می‌شود، محققان دانشگاه‌های مختلف و مرکز فضایی جانسون ناسا یک ربات چهارپا به نام اسپریت را در یخچال پالمر در کوه هود اورگان آزمایش کردند.

طی پنج روز آزمایش در تابستان ۲۰۲۳، اسپیریت از سطوح مختلف عبور کرد و با پاهای فلزی خود از روی سطح زمین، برف‌ها و سنگ‌ها گذشت.

فیفی کیان(Feifei Qian)، یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی و دانشکده محاسبات پیشرفته مدرسه مهندسی ویتربی یواس‌سی(USC Viterbi) و سرپرست پروژه می‌گوید: ربات دارای پا باید بتواند تشخیص دهد که وقتی پا روی سطح زیرین خود می‌گذارد و به سرعت استراتژی‌های حرکتی خود را بر اساس آن تنظیم کند، چه اتفاقی رخ می‌دهد.

آماده سازی اسپیریت برای اکتشاف سیارات

اسپیریت توسط گروهی متشکل از مهندسان، دانشمندان شناختی، زمین‌شناسان و دانشمندان سیاره‌شناسی آزمایش شد.

به گفته محققان، این تمرین بخشی از یادگیری‌های بیشتر در مورد ویژگی‌های بستر و نحوه راه رفتن ماهرانه‌تر در این سطوح بود. اسپیریت زمان تمرین را ثبت کرد که برای آموزش ربات‌ها برای استفاده در ماه، سیارات و احتمالا سطوح فراتر از منظومه شمسی استفاده می‌شود.

کیان می‌گوید: زمانی که پای ربات روی یخ می‌لغزد یا در برف نرم فرو می‌رود، به ما انگیزه می‌دهد که به دنبال اصول و استراتژی‌های جدیدی بگردیم که می‌تواند مرز دانش بشر را جابجا کند و فناوری جدیدی را فعال کند. ما از شکست‌های مشاهده شده درس می‌گیریم و پیشرفت می‌کنیم.

این گروه ادعا می‌کنند که یک ربات دارای پا می‌تواند درست مانند ما هنگام راه رفتن روی سطوح ناهموار آن سطح را حس کند. ما می‌توانیم حرکت سطح را در زیر پاهایمان احساس کنیم.

اسپیریت، تحت نظارت این گروه، قابلیت‌های حرکتی خود را با حرکت در سواحل شنی جنوب کالیفرنیا تا دانه‌های نرم پارک ملی «وایت سندز»(White Sands) در نیومکزیکو بهبود بخشید.

این آزمایش‌های زمینی به اسپیریت فرصت‌های فراوانی برای یادگیری و سازگاری قبل از شروع به کاوش‌های بالقوه فراتر از دنیای ما می‌دهد.

ربات‌ها برای اکتشاف با یکدیگر همکاری می‌کنند

تیم کیان قصد دارد ربات‌های چهارپای بیشتری را برای پیشبرد این ماموریت توسعه دهد. ناسا کمک مالی دو میلیون دلاری به پروژه او اعطا کرده که او و همکاران قدیمی‌اش این پروژه را TRUSSES نامیده‌اند.

هدف آنها کمک به آژانس فضایی ناسا در استقرار گروه‌هایی از ربات‌ها در ماه است که می‌توانند برای تکمیل ماموریت‌ها همکاری کنند.

آنها شرایط سطح را حس می‌کنند و سپس آن اطلاعات را با یکدیگر مبادله می‌کنند و در مجموع نقشه‌ای از تخمین ریسک حرکت را تشکیل می‌دهند. سپس ربات‌ها می‌توانند از این نقشه خطر پیمایش برای اطلاع‌رسانی به اکتشافات سیاره‌ای خود استفاده کنند.

این گروه رباتیک یک سطح‌نورد چرخ‌دار را برای محموله‌های سنگین و مسافت‌های طولانی، یک ربات شش وجهی برای محموله‌های متوسط و تحرک بهتر، و یک ربات سگ مانند شبیه به نسخه قوی اسپیریت ارائه می‌کنند که تحرک بالایی را در مسافت‌های کوتاه‌تر ممکن می‌کند.

به گفته محققان، جذاب‌ترین جنبه این تحقیق، توانایی ربات‌ها برای تبدیل شدن به ساختارهایی مانند پُل یا اهرام است. این کار به آنها اجازه می‌دهد تا یک هم گروهی خود را که در سطوح دشوار گیر کرده است، نجات دهند.

پایان

همچنین ببینید

63067243 310x165 - ارائه رویکردی برای نشر حرارتی کنترل‌شده

ارائه رویکردی برای نشر حرارتی کنترل‌شده

محققان دانشگاه منچستر، دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، دانشگاه کوچ و دانشگاه صنعتی وین با انجام پروژه‌ای، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *