سازمان تجارت جهانی

سازمان تجارت جهانی: شیوع ویروس کرونا افت تجارت کالا را وخیم‌تر می‌کند

سازمان تجارت جهانی پیش‌بینی کرد که تجارت جهانی کالاها در ماه‌های آینده به دلیل اختلالات ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت بازرگانی بین‌المللی، ضعیف خواهد ماند.

پایگاه خبری دنیای برند، شاخص بارومتر تجارت کالای WTO در دسامبر به ۹۵.۵ واحد در مقایسه با ۹۶.۶ واحد در نوامبر رسید. رقم ۱۰۰ واحد به منزله رشد در سه ماه آینده منطبق با روندهای رشد میان مدت است در حالی که رقم بالاتر از ۱۰۰ رشد بالاتر و رقم پایین ۱۰۰ رشد کمتر را نشان می‌دهد.

سازمان جهانی تجارت در این گزارش اعلام کرد تهدیدات سلامت و سایر تحولات جهانی در چند ماه نخست سال ممکن است شروع آهسته رشد تجارت را تضعیف کند.
حجم تجارت کالا در جهان طی سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به میزان ۰.۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ افت کرد.

جدیدترین آمار بارومتر تجارت کالای WTO هیچ نشانی از بهبود پایدار تجارت ندارد بلکه در واقع نشان می‌دهد که تجارت جهانی بر مبنای سالانه ممکن است در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کند با این حال این موضوع تا اواسط سال که آمار قابل دسترس خواهند بود، مشخص نمی‌شود.

افت تجارت در ماه‌های گذشته به دلیل کاهش حمل کانتینری و کالاهای کشاورزی بوده است و بررسی آمار سفارشهای صادرات، حمل هوایی بار و قطعات الکترونیکی اگرچه پایین‌تر از حد مبنا بوده‌اند اما به نظر می‌رسد تثبیت شده و در ماه‌های آینده رشد می‌کنند. با این حال تمامی زیرشاخصهای بارومتر تجارت کالا تحت تاثیر پیامدهای اقتصادی بیماری کووید ۱۹ و نتیجه بخشی تلاشها برای درمان و مهار این بیماری قرار خواهند گرفت.

آمریکا و چین ماه میلادی گذشته توافقی را برای پایان دادن به مناقشات تجاری دوجانبه امضا کردند. در این بین انگلیس و اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند پس از جدایی رسمی لندن از این بلوک، یک توافق تجاری منعقد کنند.

منبع: بلومبرگ

همچنین ببینید

Img20240612123341305 310x165 - رایزنان بازرگانی برای بازاریابی و تقویت تجارت کشور تلاش کنند

رایزنان بازرگانی برای بازاریابی و تقویت تجارت کشور تلاش کنند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر لزوم بهره‌مندی از ظرفیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *