Img20240121105955296 650x330 - رویدادهای 7 ماه گذشته نقطه عطفی در تعامل دولت و بخش خصوصی بود

رویدادهای ۷ ماه گذشته نقطه عطفی در تعامل دولت و بخش خصوصی بود

حسین سلاح ورزی، در ابتدای هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران با بیان اینکه زندگی سراسر حل مسئله و چالش است، گفت: باور من این است که رویدادهای ۷ ماه گذشته نقطه عطفی در تعامل دولت و بخش خصوصی بوده است.

او افزود: آنچه در دو سال و نیم گذشته بر اتاق ایران گذشته هم به صورت مکتوب و در قالب کتاب ۳۸۰ صفحه‌ای و هم به صورت مستند سه ساعته به تفصیل بیان خواهم کرد. این سند ارزشمندی است که پشت پرده چرایی و ریشه اتفاقات دو سال و نیم گذشته را عیان خواهد کرد و در واقع جعبه سیاه اتفاقات اتاق ایران محسوب می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، با قدردانی از اعضای هیات نمایندگان و فعالان اقتصادی در ۷ ماه گذشته برای حمایت از او، گفت: با تجربه چهار دوره عضویت در هیات نمایندگان و سه دوره عضویت در هیات رئیسه اتاق ایران شهادت می‌دهم هیچ دوره‌ای به اندازه این دوره، هیات رئیسه در هماهنگی و انسجام نبوده است. این هیات رئیسه از منظر حقوقی تمام تلاش خود را صرف کرد تا از کیان بخش خصوصی دفاع کند.

سلاح ورزی با اشاره به انعکاس دو هفته پیش تحلیل حقوقی هیات رئیسه اتاق ایران درباره انتخابات ریاست این اتاق به اعضای شورای عالی نظارت و اعضای هیات نمایندگان، گفت: در فضای مجازی نیز گزارشی منتشر شد که سازمان بازرسی هم به عنوان یک نهاد حقوقی و نظارتی استدلال‌های هیات رئیسه را تأیید کردند. اما از چهارشنبه گذشته ابهاماتی مطرح شد که چرا یک‌شبه، تصمیم‌ها درباره انتخابات عوض شد.

او ادامه داد: تا سه‌شنبه گذشته هیات رئیسه بر نظر حقوقی خود استوار بودند. بنده هم برخلاف خبرسازی‌ها از سمت خود کناره‌گیری نکردم و همان‌طور که بارها اعلام کردم هیچ عاملی به جز خواست هیات رئیسه و یا هیات نمایندگان، نمی‌توانست منجر به کناره‌گیری من شود.

برگزاری انتخابات خواست رئیس‌جمهور است

سلاح ورزی افزود: موضوع این بود که بعد از ملاقات طولانی با رئیس شورای عالی نظارت و تأکید بر اینکه برگزاری انتخابات ریاست اتاق، خواست رئیس‌جمهور است، هیات رئیسه، مصلحت دانست انتخابات را در روز یکم یهمن برگزار کند تا موضوع بی‌اهمیت انتخابات اتاق بیش از این باعث گرفتاری ذهن مقامات کشور نشود. لذا من هم مخالفتی با برگزاری انتخابات نکردم.

گله‌مندی از ریاست انجمن نظارت

او با تشکر از اعضای انجمن نظارت بر انتخابات هیات رئیسه اتاق ایران، گفت: انتظار این بود که حسین میرمحمدصادقی، رئیس این انجمن، در مقابل احیا و تمدید مأموریت انجمن نظارت مقاومت کند. انجمنی که عمر آن به مقرراتی بسته است که ایشان به آن اشراف دارد و می‌داند عمر این انجمن تمام شده و احیا آن قانونی نبود. از ایشان می‌خواهم حالا که این اراده بیرونی غالب شد، دست‌کم از هفته بعد خواهش کنند بساط این انجمن شود و آن را به عنوان شمشیری بالای سر اتاق نگه ندارند تا با اراده دولتی دوباره اعمال نظرها صورت بگیرد.

او با ابراز تأسف از اقدامات ۷ ماه گذشته وزارت صمت و برخی استانداری‌ها و دستگاه‌ها، گفت: متاسفانه در این مدت تماس‌هایی گرفتند که افراد در فلان جلسه نباید شرکت کنند و یا در فلان جلسه باید شرکت کنند. این بی‌سابقه و تأسف‌آور بود.

سلاح ورزی تأکید کرد: البته معتقدم صرف نظر از هر اتفاقی، اتاق به مسیر خود ادامه خواهد داد؛ همان‌طور که در ۱۴۰ سال گذشته به مسیر خود ادامه داده است. البته سطح تسلط بر اتاق در این مدت بی‌سابقه بوده است اما معتقدم اتاق، خانه بخش خصوصی باقی خواهند ماند.

او با اشاره به تلاش پرونده‌سازان، گفت: من مسلمان شیعه ایرانی هستم و در طول عمر ۵۳ سال گذشته، تلاشم بر رعایت مقررات شرعی بوده است. مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف نکرده‌ و نمی‌کنم. هیچ وقت توهین به کسی را روا ندانسته‌ام؛ به خصوص اگر از بزرگان و مقامات کشور باشند. مقید و ملزم به قانون اساسی بوده و هستم و هیچ ارتباطی با گروه‌های خارجی و بدخواهان مردم ندارم. اما پرونده سازان سخت مشغول کارند.

سلاح ورزی تأکید کرد: تا زمانی که با ابزار محکومیت کیفری مواجه نشوم همچنان در کار شما برای اعتلای ایران و سربلندی بخش خصوصی از کوششی فروگذار نخواهم کرد و با افتخار در کنار هیات رئیسه اتاق به عنوان عضو هیات نمایندگان حضور خواهم داشت. 

درخواست من پیگیری برنامه تحول اتاق ایران است

او در ادامه سخنانش گفت: بخش خصوصی در سال جاری میلادی میزبانی دو رویداد مهم را به واسطه برنامه‌ریزی هیات رئیسه بر عهده گرفت. این دو رویداد باعث می‌شود در سال ۲۰۲۴ ایران، محور و مرکز گفت‌وگوهای اقتصادی بین‌المللی شود. میزبانی مجمع اتاق‌های کشورهای اسلامی و میزبانی اتاق‌های کشورهای عضو دی ۸، فرصتی است که امیدوارم بهترین استفاده را از آن‌ها داشته باشیم.

سلاح ورزی ادامه داد: امسال برای اولین بار تفریغ بودجه با شفافیت کامل و با انتشار همه جزییات انجام شد. خواسته من این است که آنچه در قالب برنامه تحول قصد انجام آن را داشتیم از جمله بودجه‌ریزی عملیاتی، همچنان دنبال شود تا این نوع بودجه‌ریزی برای اولین بار در همین سال نخست، اجرایی شود.

منبع

همچنین ببینید

Img20240717082158294 310x165 - جزییات برگزاری 7 نمایشگاه بزرگ فرانسه

جزییات برگزاری ۷ نمایشگاه بزرگ فرانسه

هفت نمایشگاه بزرگ در حوزه‌های اپتیک و عینک، ساختمان، مواد غذایی،گردشگری، بسته‌بندی، کارت و پرداخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *