62387416 660x330 - رونمایی از برترین‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی

رونمایی از برترین‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی

معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری با اعلام برنامه معاونت برای ارائه توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف اقتصادی در قالب رویداد نمادیران (نمایشگاه ملی اقتصاد دانش‌بنیان ایران)، گفت: اولین نمایشگاه ملی اقتصاد دانش‌بنیان ایران (نمادیران) با عنوان «کشاورزی نوآور و بهره‌ور»، فردا ۲۴ بهمن ماه در خانه نوآوری و فناوری ایران برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، جواد مشایخ گفت: قصد داریم توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف اقتصادی را در قالب رویداد نمادیران (نمایشگاه ملی اقتصاد دانش بنیان ایران) به نمایش بگذاریم. اولین دوره این رویداد، فردا با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهور و وزیر جهاد کشاورزی برگزار می‌شود که طی آن حدود ۵۰ شرکت دانش بنیان برتر فعال در حوزه غذا و کشاورزی حضور و مشارکت دارند. همچنین، رونمایی از چند محصول جدید دانش‌بنیان در حوزه  کشاورزی از دیگر برنامه‌های این رویداد است.  

وی در خصوص هدف برگزاری این رویداد، خاطرنشان کرد: معاونت علمی در دوره جدید بر حوزه‌های جدیدی تمرکز دارد که یکی از مهم‌ترین این حوزه‌ها، اقتصاد دانش‌بنیان است. برای همین تلاش می‌کنیم در رویداد نمادیران (نمایشگاه ملی اقتصاد دانش‌بنیان ایران) فعالیت‌های صورت‌ گرفته در معاونت علمی در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان را توضیح و ترویج‌ دهیم و همچنین، نمونه‌ای از پروژه‌های موفق انجام‌شده در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و ابزارهایی که معاونت علمی برای این مهم طراحی کرده و در حال اجرای آن است را توضیح دهیم. از این رو، هدف از برگزاری چنین رویدادهایی، وصل کردن شرکت‌های دانش‌بنیان به بخش‌های مهم اقتصادی مانند حوزه غذا و کشاورزی و رفع مشکلات احتمالی آنها مانند مجوزها و بحث نفوذ به بازار است.

معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست‌جمهوری، ادامه داد: برگزاری چنین رویدادهایی را برای همه ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در دست اجرا داریم و مقرر شده است که هر یک از وزارتخانه‌ها در تعامل با ستاد مربوط، کار برگزاری این رویدادها را پیش ببرند. حمل و نقل، سلامت، انرژی و ورزش از جمله حوزه‌هایی هستند که مذاکرات آنها صورت گرفته و برنامه‌ریزی و تدارکات لازم برای برگزاری رویدادشان در دست انجام است.

مشایخ با بیان اینکه زمانی می‌توانیم اقتصاد دانش‌بنیان را در کشور پیاده‌سازی کنیم که علاوه بر توجه به بخش‌های نوظهور اقتصاد، به بخش‌های سنتی اقتصاد هم توجه کنیم، تصریح کرد: ما در معاونت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی در تلاش هستیم تا فناوری و نوآوری را در بخش‌های سنتی اقتصاد هم رسوخ و نفوذ دهیم. حوزه‌هایی مثل کشاورزی، امنیت غذایی، سلامت، دارو، درمان و تجهیزات پزشکی از حوزه‌هایی هستند که مسائل انباشته شده زیادی دارند و بنابراین از بازار خوبی هم برخوردارند و دانش‌بنیان‌های ما باید این بازار را هدف قرار دهند و ما هم بازار شرکت‌های دانش‌بنیان را از این مسیر توسعه دهیم.

مشایخ ادامه داد: ایران، اغلب به عنوان کشوری با اقتصاد سنتی شناخته می‌شود؛ بدین معنا که اغلب اقتصاد ما با نفت، زعفران، پسته و فرش گره می‌خورد، اما ما در نمادیران می‌کوشیم تا ضمن حفظ اقتصاد سنتی، یک نمادسازی انجام دهیم. نماد امروز ایران در کنار محصولات سنتی گذشته، محصولات فناورانه‌ای است که راه به اقتصاد پیدا کرده است. تصویری که معمولا از کارکردهای معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان وجود دارد، عمدتا ناظر بر کارکردهای توسعه فناوری، نمونه‌سازی و … است؛ اما ما در «نمادیران» درصدد این هستیم که فعالیت‌های معاونت را به اقتصاد کشور گره بزنیم و اثرگذاری این اقدامات و دستاوردهای فناورانه را بر کیفیت زندگی مردم، کاهش ارزبری، مقاوم‌سازی اقتصادی، مقابله تحریم و … نشان دهیم.

معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با بیان اینکه در گذشته‌های دور، ایران در عرصه بین‌المللی با عنوان «ایران فرهنگی» شناخته می‌شد و از یک زمانی به بعد این نماد تغییر یافت و ایران، چهره‌ای نفتی به خود گرفت، خاطرنشان کرد: «ایران دانش‌بنیان» نمادسازی‌ای است که ما در نمادیران دنبال می‌کنیم و در عرصه‌های اقتصادی نمونه‌های مختلفی داریم که نشان می‌دهد اقتصاد ما در حال حرکت به سمت دانش‌بنیان شدن است و دستاوردهای ما در حوزه‌های سلامت، کشاورزی و انرژی شاهدی بر این مدعا است. یکی از مهم‎ترین دغدغه‌های ما، امروز در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، تسریع سرعت نفوذ فناوری در این بخش‌ها و افزایش بهره وری و نوآوری است تا از رهگذار آن به سمت یک اقتصاد دانش‌محور حرکت کنیم، وقتی بتوانیم این تصویر را در سطح ملی ایجاد کنیم، تصویری که از ایران در سطح بین‌المللی ایجاد می‌شود، قطعا تصویر مطلوب‌تر و بهتری خواهد بود.

وی به ابزارهایی که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در مسیر تحقق اقتصاد دانش‌بنیان به کار گرفته‌ است، اشاره و اظهار کرد: این ابزارها، طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود که از آن جمله می‌توان به ابزار «تولید بار اول» اشاره‌ کرد. در این شیوه، ما تشریفات مناقصه را برای شرکت‌های دانش‌بنیانی که برای اولین‌بار، ساخت یک محصول را در دستور کار دارند، حذف می‌کنیم. در واقع، این ابزار، یک ابزار حمایتی است تا با استفاده از آن شرکت‌های دانش‌بنیان در روال‌های بوروکراتیک مناقصه گیر نکنند و بتوانند به صورت تسهیل‌شده‌ای با شرکت‌های دولتی قرارداد کاری خود را منعقد کنند.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، مشایخ یادآور شد: دومین ابزار، بحث «طرح‌های کلان» است، در این شیوه، یک توانمندی فنی به یک تقاضای بهره‌بردار وصل می‌شود و معاونت علمی هم از آن حمایت مالی می‌کند. اینها عمدتا طرح‌هایی هستند که منابع مالی قابل توجهی نیاز دارند و یک دستگاه شاید به تنهایی نتواند از عهده آن بربیاید؛ لذا ما آنها را در قالب طرح‌های کلان در معاونت علمی مورد حمایت قرار می‌دهیم. از دیگر ابزارها نیز می‌توان به ارائه تسهیلات بانکی به پروژه‌های اولویت‌دار اشاره‌ کرد؛ برای مثال، تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه، تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، تسهیلات صندوق پژوهش و فناوری و … از جمله این اقدامات است.

پایان

همچنین ببینید

57638199 310x165 - ایجاد شورای سیاست‌گذاری برای مطالعات آنالیز و استحصال لیتیوم از شورابه‌ها

ایجاد شورای سیاست‌گذاری برای مطالعات آنالیز و استحصال لیتیوم از شورابه‌ها

مدیرکل دفتر کانه‌آرایی و فرآوری موادمعدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی از ایجاد شورای سیاست‌گذاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *